mosfet sürme problemi

Başlatan bigbey, 21 Kasım 2009, 17:48:26

bigbey

arkadaşlar devre şemasında ki yapıda mosfetler çok akım çekiyor.
devrede bulunan yük'ü devre dışı bırakmama rağmen devredeki akım uçup gidiyor.
çok yüksek akım çekiyor göremediğim ne var acaba.
TA6R

teknikelektronikci

uygulamadami ?
devrenin tam ollarakk ne ise yaradigini anlamadim ama + ile i kisa devre mis gibi gördüm bu devrenin amacini yazabilirmisiniz?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

bigbey

bu devrede trafonun primerinden bir ters bir düz şekilde 200khz akım akıtılıyor.
trafonun sekonderinden ik adet birbirine 180 derece ters 200khz sinyal 27 ohm'dan fetleri sıra ile tetikleyecek şekilde düşünülüyor.
Bu şemanın aslı Bu.
indüksiyon ısıtma denemesi yapıyorum. Bu devrede transistörlerin çıkışında bulunan yükleri yok ediyorum yine fetlerden akım akıyor.
Teoride düz mantık düşündüğümüzde sırayla Q1 Q2 tetikleniyor fakat yük olmayınca akım akmaması gerekir diye düşünüyorum.
Uygulamada yükler tamamen devredışı olması durumunda transistörlerden akım akıyor.
nedenini çözemedim.
TA6R

z

Eğer mos gate sinyallerinde bir anormallik yoksa (çakışma vs) mıknatıslama akımı yüksek bir trafon var demektir. Yani primer sarım sayısı çok düşük.

Yada transformatörün primer endüktansı ile kapasitörler rezonansda demektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bigbey

Evet doğru bir yaklaşım. Sinyallerin osilaskop görüntülerini inceleyerek yorum yapabilirmisiniz.

Bu resim osilatör den trafo primerine uygulanan noktadan alındı.

Bu resim de mosların gate direncine uygulanan sinyal.

Sizce bu bir çakışmamıdır. bunu nasıl elimine edebirilirm.
Bu şekirde devreden yükü kaldırsam dahi 12 vollta 3.5 A çekiyor. Sonuç olarak çakışmanın varlığı akımdan görülüyür.
Tecrübeyle sabit olan bilgiyle nasıl bir sinyal elde etmeliyim.
TA6R

z

Muhtemelen çakışma var. Çakışmayı moslara atacağın akım probu ile anlarsın.

Gate sinyalleri arasına ölü bölge koy. Yani 1-0-1 geçişlerinde her iki mos da off da kalsın.

101
010

yerine

1000100
0010001

Trafoyu komple söktüğünde ısınma varmı o da fikir verir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bigbey

Evet Yük kısmındaki trafoyu ve kondansatörleri söküyorum. çakışma akımı halen var ve moslar fırın gibi oluyor. dediğiniz gibi sinyallerin duty cycle alanını artırmaya çalışacağım.
TA6R

floresan

Alıntı yapılan: "bigbey"

hocam bu ilk devrede trafonun primerinde şase bağlantısı gömedim. devre nasıl tamamlanıyor anlayamadım orayı.

Eagle_Tim

Bigbey Hocam Çalıştığım şirkette resmi upload ettiğiniz siteye giriş izni yok o sebeple net göremiyorum, tahmin yüreteceğim :)  

sanırım siz yükü sökseniz dahi mosfetlerinizin kendi yük konumunda kalıyor. eğer mosfetlerin birşleştirilmiş olarak çıkış aldığınızı sandığım 2 pinini 2 adet diyotla birbirini etkilemeyecek şekle getirebilirseniz bu iş çözülür diye düşünüyorum. moslardan 1 i iletimdeyken sanırım yalıtımda olanı yük durumuna sokuyorsunuz   tabi yinede net göremiyorum olayı :)
Software and Hardware Design...

bigbey

Alıntı yapılan: "floresan"
hocam bu ilk devrede trafonun primerinde şase bağlantısı gömedim. devre nasıl tamamlanıyor anlayamadım orayı.
Bu devrede yük şaseye bağlanma durumu yok.
devre push pull çalışıyor. Q1 iletimde ise Q2 kesimde veya tam tersi anahtarlanıyor.Bu anahtarlamalar sonucunda yükün diğer ucu 1uF kondansatörlerden biri üzerinden akım akıtıyor.potansiyel fark'a göre yükten akan akım yönü değişiyor. yani yük'ün kondansatörlere bağlı ucu 1. konumda C1 den akımını tamamlıyor. 2. konumda C2 den yolunu tamamlıyor.
TA6R

bigbey

@ Eagle_Tim
Yaşadığım sorun Sayın Z hocamızın bahsettiği gibi bir koşuldan kaynaklanıyor. bu duruma göre geçici bir basit değişiklik yaptım sorunun düzelmeye başladığını gördüm. Çakışma akımının azalmasını gördüm. Bu nedenle uygulanacak tetikleme palslerini biraz daha dar tutmaya karar verdim.
TA6R

Eagle_Tim

Bigbey Hocam Telekomda çoğu site engellemeli o sebeple bit kadar bir devre görüyorum net göremedim ve anahtarlama hızınızdan dolayı mosfetlerin yalıtımdayken ki çok yüksek olan iç dirençlerinin düşerek buradan akımın devreyi tamamladığını ve bu sebeple 2 mosfetinde aynı derecede ısınabileceği yönünde tahmin yürütmüştüm. Tabi benim dediğim sorunu azaltmanın yoluda anahtarlama süresini kısaltmak değil uzatmak olabilirdi, ama yanlımışım :)
Software and Hardware Design...

OG

Bu işin tristörlüsünü üniversitede bitirme tezi olarak sınıftan bir arkadaşım yapmıştı. O zamanlar güçlü MOSFET falan yoktu, IGBT'nin belkide adını bile duymamıştık. Bu sebeple tristörlü yapmıştı.

Tristörler patır patır gidiyordu, saçlarını çok yolmuştu garibim. Çok zarardan sonra Hocanın müdahalesi ile sebebini buldu.

Sebep, yüke göre (ısıtılacak nüvenin pozisyonuna göre) akım açısı değişiyor ve tristörler kesime girmiyordu. Devreye akım açısı ölçme ilavesi yaptılar. Akımın açısına göre röleler aracılığı ile farklı değerde kondansatörleri ilave ettiler veya çıkardılar, problemi böyle çözmüşlerdi.

Senin devrende de benzer problem yaşıyor olabilirsin. Gate sürülmese bile akım akmaya devam ediyor olabilir.

Alıntı Yap
Bu resim de mosların gate direncine uygulanan sinyal.
Üstte yazdığımdan bağımsız birde şu varki trafo sinyali baya eğmiş bükmüş. Mosfet linear bölgeyi birhayli uzun bir süre görüyor. Ciddi bir ısı kaybı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

bigbey

Sayın @OG hocam dediğinizde çok haklısınız. Akım kontrolü son aşamada yapmayı düşünüyorum. Şu an boşta çalıştırıyorum. Daha doğrusu boşta deniyorum çalıştıramadım henüz.
TA6R

bigbey

Fairchild firmasının bir dökümanına rastladım. İndüksiyon ısıtma işinde Mosfetlerin anahtarlanma yönteminden bahsetmiş güzel bir döküman
http://www.fairchildsemi.com/an/AN/AN-9012.pdf
TA6R