PIC ile Endüstriyel I/O kartı tasarımı

Başlatan gtekdemir, 21 Kasım 2009, 17:49:49

azimli

gtekdemir,

çok skıntıya sokma kendini bu iş gerekliyse bir şeyleri çok gecikmeden sıkılmadan çıkarmaya ve uygulamaya bak teoride takılma bu iş benim daha önce kullandığım bir yöntem sana garanti veriyorum sorun çıkmaz.

girişler için     : 74HC165N
çıkışlar içinde : 74HC595N

kullanabilirsin bu entegrelerin dijital giriş ve çıkışlarını opto ile yalıtırsan haberleşmeden yani spi hattından kaynaklanan hiç bir parazit sorunu yaşamazsın yalnız bu tür devrelerin pcb çiziminde ve beslemesinde yapman gerekenleri bildiğini farz ediyorum burda.genel bir devre çizme ve projelendirme mantığının var olduğunu düşünüyorum.spi hattının kullanılacak uzunluklarınada hakimsin değilmi?

işlemci spi modül pinleri ve dijital çıkış pinleri arasına opto koymaya hiç gerek yok korkma parazit falan gelmez bu haberleşme hattından kaynaklı sana hem bu şekilde bir uygulamayı görmedim bu iş analogda tercih edilir genelde.

bahsettiğin gibi bir şeyi uygulamak pek mantıklı değil

yazmada:
74HC595N Ic sine ne yazarsan onu çıkış verir bu entegre çıkışındada opto varsa burda zaten hiç sorun yok.

ama;

okumada;
optolardan 74HC165N Ic si pinlerine bir bilgi gelir okuma yaptığın an ne gelmişse onu okursun dijital girişlerin parazitliyse sana opto üzerinden 74HC165N Ic sine yanlış bilgi verir dolayısıyla sende yanlış okuma yapmış olabilirsin yani girişlerin hızlı değişen bir yapıdaysa burda yalnızca yanlış data okuyabilirsin ama dersenki girişlerim saniyede 100 defadan fazla değişmez ozaman burdada sorun olmaz giriş okumada hızlı değişen girişleri okumak mümkün olmaz bu yöntemle,

bunların farkında ve kabul ediyorsan SPI hattını opto ile yalıtmak gereksiz böyle bir uygulama yok.gereksiz birşey.

işlemcin PIC32 bile olsa yukarıdaki 74serisi entegrelerden daha yavaş kalır.

burda işlemcinin SPI modül pinlerinden SDI,SDO,SCK,CS yi kullanarak bu işi kotarabilirsin.

işi uygulamaya geçirmeye bak.eminim sorun çıkmaz.

kolay gelsin,

Klein

fatihkuzucu  bence biraz haklı.  Tamam sorun sadece mesafe sorunu değil , aynı zamanda izolasyon sorunu. Gerektiğinde işlemcinin dibine de izolasyon atlabilir , ama buradaki durum biraz farklı. Buradaki en önemli sorun şu: Yüke enerji verdiğinde, yük endüktif ise  uçmaya en müsait olan parça 74hc595 olacaktır. muhtemelen latch edilmiş data değişecektir. yani etkilenecek olan şey pic ile  arasındaki haberleşmeden ziyade hc595 in kendisi lacaktır. bu drumda  hc595 ile pic arasındaki haberleşmeyi  izole etmenin sana bir faydası olacağını sanmam. hc595'in çıkışlarını çok hızlı ve sürekli update etmek belki sorununu bir miktar çözer. Ama çıkıştaki milisaniyelik , belki mikrosaniyelik kurpışma sorun yaratır ise , bu senin başını biraz ağrıtabilir. Bu tür işlerde yükün ne olduğu , ne olacağı belli değil. Bu yüzden  çok geniş aralıktaki  bozuculara karşı önlem almak gerekir. Ben de böyle bir iş için, bu işe uygun çiplerin kullanılmasının daha doğru yaklaşım olacağı kanaatindeyim. Ayrıca spi hattını (hat kısa ise) izole etmenin sana pek faydası olacağını sanmıyorum. Muhakkak faydası olacaktır, ama düşündüğün kadar olmayabilir.

gtekdemir

Alıntı yapılan: "fatihkuzucu"Emrediyorum!!
Yada koy optoyu picin dibine öyle uretin. İyi olur. Güzel seyler ögrenirsiniz zamanla.
Akıllı ol.
Şahsınızla kişisel bir problemim yok, yazdıklarınızı lütfen tekrardan okuyunuz ve edep dairesinden ne kadar uzaklaştığınıza dikkat ediniz. İnsanlara faydalı olmak istiyorsanız buyrun bildiklerinizi paylaşın ve konuyu lütfen dağıtmayalım. azimli ve klein hocam i-o modülleri pic'ten tahmini olarak en fazla 1mt mesafe uzaklıkta olur. 74595 ve 74165 entegreleri kendilerini ilgilendiren modül üzerinde olacaklar ve i-o için iki ayrı spi hattı olacak. Haberleşme kablosunun yaklaşık 1mt uzunlukta olması sakınca olmuşturmaz mı sizce ?

fatihkuzucu

Önce yazmayı ögren sonra tavsiye ver.  

220V luk bir giriş uygulanırsa girişlere; önce girişteki malzemeler sonrada spi hattı boyunca kartın içine dogru 220 girer. Mcunun dibindeki bir opto belki arkasını korur ama optoya gelen yolların cevresindeki bir cok baska yol uzerinden kart kolaylıka yanar.

Bu cehaletle yapılacak bu kart ancak iyi bir ders alma projesi olacaktır buradaki pek cok kişiye.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

gtekdemir

Alıntı yapılan: "fatihkuzucu"Önce yazmayı ögren sonra tavsiye ver.  

220V luk bir giriş uygulanırsa girişlere; önce girişteki malzemeler sonrada spi hattı boyunca kartın içine dogru 220 girer. Mcunun dibindeki bir opto belki arkasını korur ama optoya gelen yolların cevresindeki bir cok baska yol uzerinden kart kolaylıka yanar.

Bu cehaletle yapılacak bu kart ancak iyi bir ders alma projesi olacaktır buradaki pek cok kişiye.
Girişlere neden 220 uygulandı anlamadım. Zaten girişler ve çıkışlar ayrıca opto ile yalıtılacak.

fatihkuzucu

Uygulanmaz, yada uygulanmamalı deyip iş yapılmaz. denk gelir girer o 220 oradan.
Girişlerde 1 set opto varsa arkasında bir daha opto ne işe yarayacak???
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Klein

Alıntı yapılan: "gtekdemir"
Alıntı yapılan: "fatihkuzucu"Emrediyorum!!
Yada koy optoyu picin dibine öyle uretin. İyi olur. Güzel seyler ögrenirsiniz zamanla.
Akıllı ol.
Şahsınızla kişisel bir problemim yok, yazdıklarınızı lütfen tekrardan okuyunuz ve edep dairesinden ne kadar uzaklaştığınıza dikkat ediniz. İnsanlara faydalı olmak istiyorsanız buyrun bildiklerinizi paylaşın ve konuyu lütfen dağıtmayalım. azimli ve klein hocam i-o modülleri pic'ten tahmini olarak en fazla 1mt mesafe uzaklıkta olur. 74595 ve 74165 entegreleri kendilerini ilgilendiren modül üzerinde olacaklar ve i-o için iki ayrı spi hattı olacak. Haberleşme kablosunun yaklaşık 1mt uzunlukta olması sakınca olmuşturmaz mı sizce ?
Sanırım I/O modülleri ayrı bir  yerde olacak. ozaman opto gerekli tabki. ozaman önerim diferansiyel yapman olur. bunun için 75176 kullanabilirsin. Bu sana hem hız , hem mesafe , hem de nispeten daha iyi parazit bağışıklığı sağlar.

gtekdemir

Evet i-o modülleri ayrı olacak, 75176 entegresini inceliyorum hemen.

arslan74

Alıntı yapılan: "azimli"74X165 ve 74X595 port çoğullama Ic lerinin standart piyasada bulunan 50MHz. de çalışanları bile var bu Ic lerin giriş ve çıkışlarına opto koyulduktan sonra öyle söylendiği gibi hiç biryerden de parazit almaz merak etme ben garanti veririm yalnızca bu şekilde kullanımda normal dijital giriş çıkış işlemlerini bu Ic lere yükleyebilirsin oda işlemcinin giriş çıkış portları yetmediği zaman yani bu İc lerle pwm çıkışı,output compare çıkışı,hızlı sayıcı girişi,encoder girişi,input capture girişi mantığında işleri yaptıramazsın bunları biliyorsun değilmi normal giriş çıkış olur hatta bu Ic ler dsPIC ve PIC32 nin içindeki SPI modülü palslerinden daha hızlı çalışıyorlar ve aynı zaman aralığında sayıları eşit olmak koşulu ile 74X165 ve 74X595 Ic sini okuyup yazabiliyorlar okuma ve yazma aynı anda oluyor SPI modülünün in bir güzelliğide burda yatıyor zaten.

şöyleki diyelim 64 bit giriş 64 bit çıkış oluşturacaksınız o halde 8 tane 165 8 tanede 595 kullanılacak ve işlemcinin SPI modülü pinleri dahil 4 tane pinle bu işi saniyede yüzlerce kez yapabilirsiniz. yeterki yazılım SPI Buffere otomatik ayarlı dataları verdiğiniz zaman aralıklarında yazsın datayı SPI buffere yazmak yetiyor Interrup oluşumu için ve yazrken aynı zamndada boşalan bufferini bir yandanda okuyarak dolduruyor.

ayrıca ismi verilen expander SPI Ic leride mevcut hızları daha düşük ve bunlarda bir pin hem hemde çıkış tanımlanabiliyor bazı bitler konfigüresyon için gidiyor 74xxxx serisi varken böyle bir uygulamada gereksiz.

amacınız SPI dan haberleşme ise yok CAN veya I2C ise iş değişir tabi ozaman bu Ic lere mecbur kalırsınız.

3 wire ve SPI da 74xxxx serisi derim.

Merhaba,

Garanti vermeden önce Endüstriyel standartlarını neler olması gerektiğini ve EMC dayanımın ne demek olduğunu iyi bilmeniz gerekir. Eğer amacınız bir kayan yazı yapmak ise o zaman Hc595 uygun bir cözüm olur. Binde bir hata bile yapsanız önemli olmaz. Ama böyle bir sistemle endüstriyel kontrol yapacaksanız bindebir bir hata cok kritik sonuclara neden olabilir. O yüzden kullandığınız ürünün endüstriyel şartlara uygun bir ürün olmaz lazım. Hatta enstriyel uygulamalar için özel olarak üretilmiş picler var onları kullanmanız gerekir. Çünkü bu Pıcler yüksek sıcaklıklarda, cok soğuklarda, manyetik alanlarda cok daha kararlı çalışıyorlar. En başta piyasadan alacağınız sıradan bir shift registerde bu standartları desteklemiyor olacak. Çünkü ürünler standart kullanım için, yani oda koşullarında kullanım için üretilmişdir. EMC dayanımı ve sıcaklık dayanımları düşüktür.

Yaptığım bir üründe displayleri hc595 ile sürüyordum. TSE onayı için teste gitti. Manyetik alana girince ekran sapıtıyordu. Çözene kadar cok uğraşıldı. Bizim sonucta displaydı saniyede bir tazelendiği için bir saniye sonra düzeliyordu o kadar öneli bir şey değildi, ama aynısı kritik bir devreyi hc595 sürerken yaşanırsa cok kötü sonuclara neden olur. Madem hc595 kullancaksanız o zaman bunların edüstriyel yada ondan daha iyi askeri modellerini kullanmanızı tavsiye ederim, yoksa başınız cok ağırır.

Selamlar

azimli

iş elektronikse risk her zaman vardır.

ismi verilen i/o entegrelerinden ben çok kullandım.

bu entegreler işlemciden daha hızlı,kararlı ve daha zor şartlarda çalışırlar.

ama kontrolü için genelde işlemciye ihtiyaç duyarlar.

bu tip kartların projelendirme ,tasarım ve çizim mantığına ve imkanlarına sahip biri işlemciyede hakimse 1 metre mesafede işlemci 4 kontrol ucuyla mantıken istediği sayıda giriş ve çıkışı okuyabilir.

burda hız bellidir.hızlı giriş ve çıkışları bir yere kadar kullanabilirsiniz.

çıkışta sorun yokda giriş entegresinde 165 de mantık biraz farklıdır eğer sizin değişimini algılamak istediğiniz bir girişinizi siz bir kere okuduktan sonra bir dahaki okumanıza kadar aradaki değişikler sizi bağlamayacaksa burdada sorun olmaz.yok aradaki değişikler sizin için önem arz ediyorsa bu işte 165 iş görmeyebilir.

elektronik devrelerin ve sistemlerin çevreden ve beslenmeden etkilenme şartları ve durumları bellidir zaten bir önceki mesajımda gerekli önlemleri almayı bildiğinizi farz ediyorum diye belirtmiştim.

1 metrede spi hattını opto ile yalıtmak pek mantıklı değil burda optoda kullanılsa hattan gelen elektriksel parazitler önlenmeye çalışılıyor olacak
kaldıki 74lerin giriş çıkışlarındaki optolar elektriksel parazitleri zaten entegre üzerinden hatta yansıtmaz.

bu başlıkta son yazım bu.

herkese başarılar dilerim.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "fatihkuzucu"Önce yazmayı ögren sonra tavsiye ver.  

lütfen birbirimizi kirmayacak cümleler kurabilirmiyiz ?? benimde forumda bir cok arkadas ile tartismam oldu ama böyle bir uslüp kullanmadim

edit: bu arada gtekdemir arkadasimiz ile görüsmemizde projenin ortak yürütülmemesi daha uygun görülmüstür.bilginize
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

gtekdemir

SPI hattını opto ile yalıtma fikrini şu an için iptal ettim, bunun yerine SPI I/O hatlarında ekranlı kablo kullanacağım. Kısa mesafede sorun olacağını sanmıyorum. 74595 çıkışlarını ve 74165 girişlerini opto ile yalıtacağım. SPI krizini şimdilik aştığıma göre sıradaki sorumu sorabilirim. Analog girişleri "EN UCUZ" nasıl izole edebilirim ? Önceki sayfalarda yazıldı zaten biliyorum ama netlik kazanmadı konu. Aklıma yatan en iyi çözüm HCNR200 gibi bir lineer opto, buna önerebileceğiniz bir alternatif var mı?

Murat Mert

S.A.
sSn. arkadaşlar kolay gelsin
pic projeye 2 gündür giremiyorum. Siteye ukaşılamıyor bazen açılıyor aksilik msn de gitti :( . Ustalarım, Hocalarım, ÜSTADLARIM Port çoğullama aşırı gürültülü ortamlarda sorun oluyor. Minik uygulamalar için  sorun çıkarmaya bilir fakat bol kontaktorlü, bol valfli ve bol  vb.... vb ....li ortamlarda port çoğullama su koyuyor hemde olmadık zamanlarda. Benceport çoğullama olayı yaş. Belki ASLAN74 Hocamızın dediği malzeme olabilir ama 74xxx entegreleriyle endüstriyel saha işi ya benim canım yandı sizinkide yanmasın. Ana kart yada anakontrol tarzı bir kartta teknikelektronikci arkadaşımzın dediği gibi 18f8722 tamam yapalım ama kutulu tarzda bir üretim için 18f4xxx serisinden birisini kullanalım kartı çift yüz pcb ve 2 katlı olsun. üst kartta ana işlemci kartı olsun
alt kart giriş ve çıkış olsun. Pin soket kullanalım üst sabit olsun alttaki karta güre girişi çıkışı rölesi teransistoru ayarlanabilir . Kolay gelsin. Saygılar  :D
mert07

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "mert07"S.A.
sSn. arkadaşlar kolay gelsin
pic projeye 2 gündür giremiyorum. Siteye ukaşılamıyor bazen açılıyor aksilik msn de gitti :( . Ustalarım, Hocalarım, ÜSTADLARIM Port çoğullama aşırı gürültülü ortamlarda sorun oluyor. Minik uygulamalar için  sorun çıkarmaya bilir fakat bol kontaktorlü, bol valfli ve bol  vb.... vb ....li ortamlarda port çoğullama su koyuyor hemde olmadık zamanlarda. Benceport çoğullama olayı yaş. Belki ASLAN74 Hocamızın dediği malzeme olabilir ama 74xxx entegreleriyle endüstriyel saha işi ya benim canım yandı sizinkide yanmasın. Ana kart yada anakontrol tarzı bir kartta teknikelektronikci arkadaşımzın dediği gibi 18f8722 tamam yapalım ama kutulu tarzda bir üretim için 18f4xxx serisinden birisini kullanalım kartı çift yüz pcb ve 2 katlı olsun. üst kartta ana işlemci kartı olsun
alt kart giriş ve çıkış olsun. Pin soket kullanalım üst sabit olsun alttaki karta güre girişi çıkışı rölesi teransistoru ayarlanabilir . Kolay gelsin. Saygılar  :D

kesinlikle bende ayni fikirdeyim fakat mert arkadasim gtekdmeir hocam sizinle konustumu bilmiorum ama ortak picproje olarak kartin cikarilmasi calistigi firma bakimdan problem teskil etmis isterseniz kendisi ile bir görüsün kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

hopehard

mehaba arkadaşlar burada bole cihazlarla uğraşanları görmek güzel yazıları tam okuyamadım ama benim yaptığım bir karttan bahsedeyim yaptığım kart 8 analog in 2 analog out 10 digital in 8 digital out digital ve analog girişlerim izoleli, haberleşme portu rs485 haberleştiği cihazlar modbus rtu üzerinden plc ve touch paneller bu aralar delta plc ile çalışıyorum ve deltanın dop dokunmatik ekranlarınıda kullanıyorum, analog okumaları dopta görebiliyorum ve kontak çıkışlarınıda kontrol edebiliyorum.plc ilede gayet iyi haberleşiyorum.takıldığınız bir nokta olursa yardımcı olurum çalışmalarınızda başarılar.