yankı sorunu

Başlatan floresan, 23 Kasım 2009, 17:33:10

floresan

arkadaşlar geniş bir salonda kutlama töreni için seslendirme sistemi kuracağız. fakat salon ses emici malzemeyle kaplanmadığından acayip yankı yapıyor. yankıyı azaltmak için önerileriniz nelerdir? hoparlorleri nasıl yerleştirelim mesela? başka ne yapılabilir pratik olarak?

cetinkaya

hop lari 45 derece saga ve sola cevir biz öyle yapiyorduk.aklima gelen baska birsey yok.Dügünlerde bizde cektik bu sorunu ve halleri asagiya indiriyorduk. Kullanicaginiz cihazdada ortama göre ayarlanmasi lazim.

z

Size cevap olmayacak, sadece yeri gelmişken seslendirmecileri eleştireceğim.

Türkiye' de seslendirme, topluluğa hitap edilen kalabalık ortamlarda, dinleyicilerin kulak zarını patlatmakmış gibi algılanıyor.

Halbuki seslendirme söylenenlerin net ve kaliteli şekilde herkese duyurulması olmalıdır.

Düğün tarzı ortamlarda amaç, milleti coşturmak olsa da ses gücü inanılmaz arrtılırarak davetlilere işkence yapılıyor.

Seslendirme cihazlarının kalitesine güvenemeyen ve bunu ses gücü ile aşmaya çalışanların hilesi bu.

Sesi iki güçlü kaynaktan ortama yaymak yerine sesi, ortama dağıtılmış bolca kaynaktan kısık sesle vermek bence en kaliteli sonucu verecektir.

Bu tür sistemler klasik uygulamaya kıyasla daha ekonomik de olabilir.
PC lerde kullanılan küçük, kendinden amplifikatörlü kolanlar düşünülebilir.

Kablo karmaşası kablosuz ses aktarımı ile açılabilir.

Bu durumda belki bahsettiğiniz yankı olayları da en aza inebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

murbay

Yankının nedeni belli olduğuna göre ve duvarı kaplama şansınız yok ise
hoparlör sayısını artırıp sesi kısmak iyi bir çözüm olabilir. Salon dolu iken bu yankı biraz daha azalacaktır. Salon kare yada kareye yakın ise dört tane hoparlör kullanarak, hoparlör açılarını iyi ayarlayarak ve sesi de kısarak güzel ses alınabilir.
Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise akustik kısa devre olma ihtimali. Bunun için mikrofon giriş hassasiyetini iyi ayarlamanız gerekebilir...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

floresan

Alıntı yapılan: "z"Size cevap olmayacak, sadece yeri gelmişken seslendirmecileri eleştireceğim.

Türkiye' de seslendirme, topluluğa hitap edilen kalabalık ortamlarda, dinleyicilerin kulak zarını patlatmakmış gibi algılanıyor.

Halbuki seslendirme söylenenlerin net ve kaliteli şekilde herkese duyurulması olmalıdır.

Düğün tarzı ortamlarda amaç, milleti coşturmak olsa da ses gücü inanılmaz arrtılırarak davetlilere işkence yapılıyor.

Seslendirme cihazlarının kalitesine güvenemeyen ve bunu ses gücü ile aşmaya çalışanların hilesi bu.

Sesi iki güçlü kaynaktan ortama yaymak yerine sesi, ortama dağıtılmış bolca kaynaktan kısık sesle vermek bence en kaliteli sonucu verecektir.

Bu tür sistemler klasik uygulamaya kıyasla daha ekonomik de olabilir.
PC lerde kullanılan küçük, kendinden amplifikatörlü kolanlar düşünülebilir.

Kablo karmaşası kablosuz ses aktarımı ile açılabilir.

Bu durumda belki bahsettiğiniz yankı olayları da en aza inebilir.

hocam haklısınız sesi aşırı açıp ortamı gürültüye boğarak hataları kapatmaya çalışıyorlar.  fakat yüksek ses isteyen insanlar da var. düğün sahibi 3 sokak öteden ses duyulsun, duyan gelsin istiyor. ses çok olmazsa yetersiz görüyorlar orkestrayı. bende ilk zamanlar fazla açmıyordum sesi ve ses az diye eleştiri alıyorduk.

yankılı ortamlarda sesi fazla açamam zaten çünkü iyice karışır sesler birbirine. birde salonda sesi tek noktadan versek daha az yankı olur diye düşünüyorum. çünkü yankı, sesin duvarlara,yere çarpıp yansıma yapması olduğuna göre tek kaynaktan tek yansıma dalgaları oluşur. ama ayrı yerlerden verirsek her hoparlörün ayrı ayrı yansımaları olacak ve hepsi birbirine karışacak diye düşünüyorum. doğru olur mu acaba bu şekilde?

z

Yansıma ses kaynaklarının yerleşimine çok bağlı olacaktır. Her bir kaynaktan çıkan seslerin farklı zamanlarda yapacağı yansımaların eşdeğer tek bir yansımaya eşdeğer olacaktır.  Aralarındaki fark faz farkıdır.

Kaynakların konumları değiştirilerek yansıma nötürlenebilir. Bu tip ölçümler için çok profesyonel akustik  ölçüm cihazları var.

Akustik echo engelleme sistemleri iç piyasaya geldimi fiyatları ucuzmu bilmiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Alıntı yapılan: "murbay"Yankının nedeni belli olduğuna göre ve duvarı kaplama şansınız yok ise
hoparlör sayısını artırıp sesi kısmak iyi bir çözüm olabilir. Salon dolu iken bu yankı biraz daha azalacaktır. Salon kare yada kareye yakın ise dört tane hoparlör kullanarak, hoparlör açılarını iyi ayarlayarak ve sesi de kısarak güzel ses alınabilir.
Cevabı (çözüm) budur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

KAZIMUGUR

İnsanlara istediğini vermezseniz refüze olursunuz.
Aç kardeşim sesi sonuna kadar , şeytan azapda gerek .
Kulakla dinlenirse yankı olur , aç iyice , diyaframları ile dinlesinler yankıyı filan duyamazlar. :D

Sistem kaliteli olsa ne yazar , yeteri kadar geniş olmayan mekanda mikrofonları gırtlağına sokmadan olmazki.
Sesi duymak isteyenler meydanda orkestranın önünde .
Mikrofonlarda orada , eee ne olacak şimdi ... :D

Maxim

bu gibi problemler için DSP audio proccesor cihazları olması lazım diye düşünmekteyim  :?:

aslan_korhan

Mikrofon'dan çıkan yüksek frekans seviyesini düşürürsen yanki olayı azalır.
Yani Tiz sesleri mümkün olduğu kadarı ile kıs. 3-4KHz'in üzerini iyice azalt...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

floresan

önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar.  hoparlörleri yere indirim. (yerden yansımaları azaltamak amacıyla. birde ses direk seğircilere çarpıyor ve absorbe olabiliyor.) sağa ve sola koydum. (kablo uzunluğu yeterli olmadiğından arkaya koyamadım). baslarıda azalttım. kısmen azaldı yankı. en azından konuşulanlar anlaşılabiliyordu. ama hoparlorden uzaklaştıkça yankı artıyor.

bas sesler daha fazla yansıma yapıyor ve ortamı boğuyor. yani müzik güm güm vururken ben ardından yansımalarını duyuyorum. ama tiz seslerde farketmedim öyle birşey.