3,7volt pil ve deşarj süreleri hk

Başlatan olumyolu549, 03 Aralık 2009, 15:45:00

olumyolu549

Selamlar öncelikle sorun şu li-on 3,7volt 1800mah lik bir pilimiz var bu pil ile bir devre beslemeye çalışıyorum bu devre ile 10 dk da bir haberleşiyorum ve pil ömrünün en az 24 saat dayanmasını istiyorum devrenin beslenme voltajı 3,4 v-4,5volt 12,2 voltta(içerisinde ayrı kısımlar var kimi yerde 3,3 kimi yerde 3,5 volt)la çalışan kısımlar var ve devrenin normal çalışma akımı 50-90mA

şimdi bu devrenin içine bir şarj entegresi kullandım bu entegre ile pili şarj ediyorum ve bu entegre üzerinden elektrik gittiğinde devre normal beslenmesine devam ediyor gözlemlerim üzerinde 4 saatte gücü bitmekte bu devre pil ile beslenirkende çektiği akım 120-130mA dolaylarında

sorun=bu devrede en küçük ebatlı,en sağlıklı devreye entegre edebileceğim pil ne olmalı ve bu pil özelliği ne olmalı
eğer derseniz ki kardeş bu pil hesaba göre 18-19 saat gider 120mA çekiyorsa diye devreyle sürekli haberleşme yaptığımdan dolayı 4 saat gitmekte bunu en az 24 saat kullanmak istiyorum sonrasında bu cihaz araç aküsünden kendini şarj edecektir yardımlarınızı bekliyorum
www.eprojemarket.com ELEKTRONİK PROJE,KABLO KONNEKTÖR,ADETLİ TH DİZGİ

bigbey

TA6R

hasangurlek

1800 ma 4 saatte harcanıyorsa çektiğiniz ortalama akım 0.45 amperdir. 24 saat için .45x24=10.8 a güce ihtiyacınız var.

Ya 1800 ma kaynağı kullanıp çektiğiniz akımı 75 mili ampere düşüreceksiniz yada yukarıdaki hesaba göre 6 pili paralel bağlayacak veya başka bir kaynak kullanacaksınız.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

olumyolu549

devrede yeniden düzenleme yapma lüksüm yok çünki en iyi şekilde yapıyoruz.onun yerine ebatları fazla büyümeyecek en fazla bu pilin 3 kat uzunluğunda ve kalınlık olarakta 2 kat kalınlığında olmalı ki aliminyum kutuda sığdırılması gerekli.önereceğiniz pil?

benim kullandığım li-on 3,7 volt 1800mah 2li pil

sizce hangi pil daha uzun ömürlü olur 24 saat için ??

hasangurlek

Alıntı yapılan: "olumyolu549"devrede yeniden düzenleme yapma lüksüm yok çünki en iyi şekilde yapıyoruz.onun yerine ebatları fazla büyümeyecek en fazla bu pilin 3 kat uzunluğunda ve kalınlık olarakta 2 kat kalınlığında olmalı ki aliminyum kutuda sığdırılması gerekli.önereceğiniz pil?

benim kullandığım li-on 3,7 volt 1800mah 2li pil

sizce hangi pil daha uzun ömürlü olur 24 saat için ??

Yada 24 saat LÜKSÜNDEN vazgeçeceksiniz !

Farkları ömürleriyle ve şarj yetenekleri ile alakalı olsada, tipin li-on, ni-cd vs olması DAHA UZUN ÖMÜRLÜ den kastettiğiniz durumu sağlamaz. Hiç biri 24 saatte ÖLMEZ.

Aynı kapasitede olan her bir pil aynı akım çekildiğinde aynı sürede deşarj olur. Biri erken biri geç deşarj oluyorsa üzerinde yazdığı kapasiteye sahip değildir.

SİZ ZATEN ÇÖZÜMÜ BULMUŞSUNUZ : "en fazla bu pilin 3 kat uzunluğunda ve kalınlık olarakta 2 kat kalınlığında olmalı"

3 kat uzunluk = 3 sıra pil ve 2 kat yükseklik = ikinci sırada 3 pil olduğuna göre verdiğiniz bilgiye istinaden aynı pilden 6 tanesini kutuya sığdırabilirsiniz;

3 kat uzunluk = 3x1800ma = 5400ma
2 kat yükseklik = 2x5400 = 10.8A

10.8a/0.45ma= Tam 24 SAAT

Tabi bunlar görmeyen gözlerle sizin ifadenize göre yapılan yorumlar.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

olumyolu549

hocam tepkili bir şekilde demedim lüksünden diye yanlış anlaşılmasın devre çalışan elemanların gerilimleri belli yüklerin gücü belli  yani çekilen akımı aşağı çekmek gibi durumum yok ancak pil güçleri ile oynamam gerekli li-on bataryalarda seri pralel bağlantıda bir sorun oluşur mu oluşmuyorsa eğer ok

Eagle_Tim

Devreniz 130 ma akım çekiyor demişsiniz ama hesaplara göre bunun 3 katı fazla çekiyor. 3.7 volt için li-onların piyasada 2 tipini biliyorum. biri yassı telefon pili gibi olanlar, diğeride yuvarlak kalem pil gibi olanlar.
kutunuza hangisi daha kolay sığacaksa bunlardan yukarıda hesaplandığı gibi paralel bağlar akım- saat değerini ayarlarsınız. ancak, 1.8 amper akımda bozulmayıp normalden yüksek akım çekerek ısınan bir companent var ve direk pilden besleniyorsa, bu kadar yüksek akımda ona da elveda diyebilirisiniz.. çünki verdiğiniz akım değerleri doğruysa devrede bir yerde fazladan güç harcanıyor gibi görünüyor..
Software and Hardware Design...

olumyolu549

evet devre 3 kat akım çekiyor çünki ben bu devreyle devamlı haberleşiyorum haberleştiğim anda 130 danda daha yüksek akımda çekiyorum bundan dolayı zaten pilin ömrü 4 -5 saate düşmekte hatta hiç mesajlaşmadığım halde devredeki pil 8-9 saatten fazla gidebiliyor ama mesajlaşınca? pil bitiyor ilerleyen zamanda başka işlemlerde deneyebilirim yardımcı olan değişik fikri olan arkadaşlarda yazarsa sevinirim hepinize teşekkür ederim ilginizden dolayı