Buton sıçramasını gidermek

Başlatan murbay, 05 Aralık 2009, 20:05:01

murbay

Resimdeki gibi bir düzenek kurulacak. Butona bastığımızda sayıcı sıçrayarak sayıyor. Burada istenen, sayıcıyı 1Hz ve 10Hz ile ayarlamak. Örneğin bilardo sayacı yapıldığını düşünün.
Nasıl bir yöntem kullanılabilir sizce?

Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

papsukkal

pic ile tanışmadan önce 74 serisi ile ben de bir devre yapmaya çalışmıştım. benim sorunum da aynı idi. ama o zaman aklıma gelmedi.

nasıl olur düşünmedim ama butonlar bir flip-flop devresi ile tamponlanırsa sanırım sorun çözülebilir. ilk darbede f-f konum değiştirir, birkaç ms sonra eski konumuna döner. butonlardaki sıçramalar bu arada anlamsız olur.

bigbey

Şekildeki gibi buton parazitini yok edebilirsin
TA6R

SiVRiSiNEK

illede klasik lojik entegrelerle yapacam diye bir derdiniz yoksa hiç uğraşmayın ucuzundan bir pic ile çok rahat yaparsınız

murbay

Alıntı yapılan: "SiVRiSiNEK"illede klasik lojik entegrelerle yapacam diye bir derdiniz yoksa hiç uğraşmayın ucuzundan bir pic ile çok rahat yaparsınız

Evet, amaç TTL entegrelerle yapmak.
@bigbey,
devreyi deneyeceğim
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

floresan

hocam sinyal girişine böyle eklemeler yaparsanız sıçrama ortadan kalkacaktır. 4017 kullandığımda de bendede atlamalar yapıyordu, böyle yapınca düzeldi. 47mf olmazsa 10mf de kullanılabilir.

azimli

butonu 470R üzerinden toprağa çekerek CN port pinine gir ve konfigürasyondan o CN pininin pull-up direncini aktifleştir.
CN Interuptunuda kullan butondan kaynaklı ne sıçrama olur nede gecikme programda CN interuptuna bir daha girme şartı butondan el çekilmesine yani CN port pininin 1 olmasına bağlansın.

not: buton hattı gereğinden uzunsa toprağa çekiyorum diye güvenme opto gir araya zaten opto girdinmi sıçrama falan olmaz ama illa güvenlik önlemi alayım dersen optonun girişine paralel 100-470 nF. polyester AC kondansatör koy.

drmp

clock girrişini dirençle şaseye çekersen düzelir

Klein

Eğer kapasitörlü bir debounce devresi kuruyorsanız : Dikat etmeniz gereken şey  girişinizin schmitt trigger  olup olmadığıdır. Eğer girişiniz schimitt değilse , kapasite dolarken veya boşalırken ,  girişinizin tam tetikleme noktasında oluşacak bir kararsızlık  aynen çıkışa yansıyacaktır.
Eğer opamp gibi bir şeye giriş veriyorsanız , histerisiz bölge olışturmalısınız. Doğrudan işlemciye giriş veriyorsanız , yazılımdan debounce imkanı yoksa , ve butnounuz bilardo skorbordu  gibi çok kullanılan, yıpranmaya , sıçramaya müsait bir butonsa :
en iyi çözüm monostable kullanmak , daha az iyi çözüm ise 7414 gibi schmitt girişli bir çiple tamponlayıp debounce devresini bunun önüne koymak olacaktır.

vebsel

74132 ye bir bak derim tek atımlı bir entegredir iki adet çıkışı var tam sizin
işinize göre  genelde bu tip işler içindir