amblight nasıl yapılır...

Başlatan Cetinal, 07 Aralık 2009, 13:35:49

Cetinal

amblight plazma tv lerin arka planını aydınlatmak için kullanılan
sistemin adına denılıyor sanırım ..

bunun için rgb sinyali plazma tv nin arkasında ki soketlerden birindenmi alınıyor nedir olay

birisi kısaca izah edebilirmi acaba bu konuda hiç başlık açılmamış

ipek

Scart fişinde ayrıca senkron çıkışı olan R,G,B sinyali mevcut buradaki
frekans 3...10 mhz arasında rek değişimlerini voltaja çevirmek için Hi speed 8 yada 10 bitlik Flas ADC lere gerek duyuluyor Elektor 2008 ya ocak yada şubat sayısında bir dandik birde gelişmiş proje yayınlamıştı....

Cetinal

tamam scart kablosunu bi inceleyeyim ..

teşekkürler..

pc de kolay zaten hatta yapılmış bi çok proje de var ..

ama plazma tv olayı bıraz daha karmaşık oldugu için karşıma çıkmadı ama vardır belkı

aliveli

Foto diyot yoluyla da ucuz yollu birşeyler yapabilirsin.

aslan_korhan

TV'nin Scart Kablosunda R,G ve B çıkışları kullanılıyorsa iş kolay.
Sadece bu 3 çıkışı alıp bir diyot ile doğrultacaksın. Çıkışını uygun bir RC filtre ile yavaşlatacaksın. Yani biraz daha yavaş tepki vermesini sağlayacaksın.
Bu durumda örneğin yeşil ağırlıklı bir görüntü olduğunda buna orantılı olarak da R çıkış voltajın artacaktır.
Direkt bu voltajı birer transistör veya mosfet ile LED'lere bağlaman yeterli.
İstersen bu analog sinyalleri bir PIC'in ADC girişlerine vererek PWM çıkışına dönüştürebilirsin.
Örneğin 0V geldiğinde dutty %0, 2.5V geldiğinde %50 gibi.

Bu işi direkt olarak Komposit-Video ile yapabilmen için ise, Komposit-Video Sinyalini ayıran, yani R,G,B sinyaline dönüştüren bir devre bulman gerekir.
H ve V sinyallerini kullanman gerekmiyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

MURSEL

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"TV'nin Scart Kablosunda R,G ve B çıkışları kullanılıyorsa iş kolay.
Sadece bu 3 çıkışı alıp bir diyot ile doğrultacaksın. Çıkışını uygun bir RC filtre ile yavaşlatacaksın. Yani biraz daha yavaş tepki vermesini sağlayacaksın.
Bu durumda örneğin yeşil ağırlıklı bir görüntü olduğunda buna orantılı olarak da R çıkış voltajın artacaktır.
Direkt bu voltajı birer transistör veya mosfet ile LED'lere bağlaman yeterli.
İstersen bu analog sinyalleri bir PIC'in ADC girişlerine vererek PWM çıkışına dönüştürebilirsin.
Örneğin 0V geldiğinde dutty %0, 2.5V geldiğinde %50 gibi.

Bu işi direkt olarak Komposit-Video ile yapabilmen için ise, Komposit-Video Sinyalini ayıran, yani R,G,B sinyaline dönüştüren bir devre bulman gerekir.
H ve V sinyallerini kullanman gerekmiyor...

hmm anladım hocam inceleyeceğim.

zaten çalıştığım firma çin malları girmeden önce uydu üretiyormuşumuş yani pert edebilme şansım bile var :D

sizin dediğiniz yöntemin üzerine gideceğim.

:: Edit ::: mürsel le aynı evde kaldığımız için ,, onun pc sinden yazmışım mesajı ,,sonradan farkettim

yanlış anlaşılmasın 2  hesabı birden kullanmıyorum yani.. :)

MC_Skywalker

konuyu okuyunca bende meraklandım. kabaca şöyle bir devere iş görür tahminindeyim.

cetinkaya

isis de simule edebiliyormusunuz ?

MC_Skywalker

çizdiğim devreyi yüksek geçirgen RC yaptım. 1-10 Mhz arası sinyalde Ledler ISIS te güzel çalışıyor.

aslan_korhan

Devrede kullanılan 2p7 Kondensatörler normalde daha büyük seçilmesi gerekir. Daha öncede dediğim gibi LED'ler sinyale daha yavaş tepki vermesi gerekir. Ayrıca RGB çıkışlarını ilk önce bir opamp ile yükseltmek gerekebilir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

MC_Skywalker

Alıntı YapAyrıca RGB çıkışlarını ilk önce bir opamp ile yükseltmek gerekebilir...

H ve V sinyalleri kullanmayı düşünüyordum. opamp aklıma gelmişti ama üzerinde durmamıştım eski ders notlarıma bir göz atayım. opamplar ile ilgili hiç birşey aklımda birşey kalmadı

Maxim

amblight çalışma olayını açıklarmısınız ?
yani nasıl çalışıyor ne işe yarıyor ?

MC_Skywalker

Ambilight.

Philips firmasının geliştirmiş olduğu bir sistemin parçasıdır.
Ambilight ve Ambisound

ilk versionlarında LCD TV'nin arka sağ ve solunda bulunan ekrandaki renk geişlerine göre aydınlatma yapan bir sistemdi. şuan yeni versionuda panelin üst kısmına da ekleme yapmışlar.

http://www.consumer.philips.com/c/televizyonlar/22892/cat/tr/

Maxim

ilginç ,
gerçekten işe yarayan bir özellikmidir bu , hiç tecrübem olmadı .

fakat gördüğüm kadarıyla ,ekranın sağ tarafında kırmızı ,sol tarafında üstte mavi, altta beyaz gibi bayaa bağımsız renkler oluşturuluyor .

böyle bir şey rgb sinyalinden yapılabiliyormu gerçekten ?
tabi benim tecrübem yok ama görüntüde sağ tarafın kırmızı olduğunu nasıl anlıycaz ?