Laptop sorunu

Başlatan z, 07 Aralık 2009, 13:45:39

z

Internete çıktığım makina arızalandığı için bir kaç aydır PIII, 493Mhz, 128M laptopla idare ediyorum.

Airties ın en basit ADSL modemini USB üzerinden kullanıyorum.

Sıkıntılarım;

1. Herhangi bir sitede dolaşırken aşağı kaydırma çubuğunu hızlı kaydırırsam makina donup kalıyor. Ancak power anahtarıyla sistemi kapatabiliyorum.

2. Sağ alt köşede sık sık modem ile bağlantınız kesildi yada internet bağlantınız kesildi mesajı alıyorum.

Halbuki modem üzerindeki lambalar hem USB bağlantısının hem de internet bağlantısının mevcut olduğunu söylüyor.

Bu durumda USB kablosunu söküp takmak işe yarıyor, yaramazsa modem programını durdurup-kapatıp tekrar çalıştırmam yetiyor.

Ram miktarı çok az olduğu için virüs programı vs yükleyemiyorum.

Söz konusu problemler için ne düşünüyorsunuz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafacan

işletim sisteminiz muhtemelen winxp dir.
win-me yada win98e dönerseniz sorunlarınız ortadan kalkar. 128 remle uçarsınız bile. tecrübeyle sabittir. win2000de kullanılabilir.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

z

Evet unutmuşum işletim sistemi XP, 98 ile internette dolaşmak sorun oldu ve  pek çok site browserimi begenmediğini söylüyor.

2000 yüklersem sorun çözülürmü? Amacım internete çıkmak.

Sorunum ram boyutundan mı diyorsunuz?

mustafacan

hocam amaç sadece internet ise linux kullanın .Hatta kurmadan çalışan cd linux sürümleri var. sanırım benim kullandığım linux 3.0 sürümdü. yinede tercih sizin  win-me yada 2000 çözümünüz olacağını düşünüyorum.  Saygılar...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

wsxwsx

Alıntı yapılan: "z"Internete çıktığım makina arızalandığı için bir kaç aydır PIII, 493Mhz, 128M laptopla idare ediyorum.
Sana başka laptop verelim. Hemparalel portu da var CNC işlerinde filan kullanırsın :) Kelepir.
http://picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=180805#180805

Marka Model : Toshiba Satellite s1900-102
Ekran: 14 inch
Pentium 4 CPU 1.70GHz
512Mb Ram
40GB sabit disk

Kızılötesi bağlantı
Dahili Modem (PSTN)
DVD player, CDwriter 3 adet USB port + ethernet vs.
DVD yazma özelliği de var mı bilinmiyor. CD yazıyor.

trademy

hocam mehaba
hemen hemen aynı özelliklerde bilgisayarım var ve benzer sorunlar yaşıyordum.
128mb ram bi 64 daha ekledim. makinebiraz rahatladı.

bence ram miktarınızı artırırsanız biraz nefes alırsınız.

wın 98 de makine uçuyor ama  çoğu sitede sorun yaşıyorum.
wın2000 de baha hantal

ekran kartınızın ram miktarıda düşük sanırım. daha yüksek ramlı bi ekrankartı,  bahsettiğiniz donma olayına çözüm olacaktır.

esenkalın.........

teknikelektronikci

banada linux mantıklı gözüktü kasma olmaz ama alışık olmayan biri için zor ollabilir :s bence antivirüs de yoksa bi format atıp tekrar deneyin baktınız halen aynı problemler var linux v.s  :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

z

HDD yi formatlayıp yeni baştan XP yükledim.

Eskiden mozilla kullanıyordum. Şimdi IE ile devam ediyorum. Takip ettiğim bazı forum siteleri makinaya flash-java vs yüklememi istiyordu o sitelere girmemeye karar verdim. Şu anda sorun yok. Çatır çatır çalışıyor.

XP de hangi uygulamaları tamamen kapatsam sorun olmaz?

aslan_korhan

Laptop'un USB girişleri muhtemelen 1.1 dir.
Modeminki 2.0'sa eğer sorun olabilir.
Modem'de ve Laptop'ta Ethernet varsa bence bu bağlantıdan deneyin birde...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

sezgin05

Hocam bilgisayarınızda kurulu XP işletim sistemi bazı görsel özelliklerini kapatırsanız belirgin bir şekilde performans artışı görürsünüz.Çünkü Menülerde gölgelendirme-üç boyutlu görüntü gibi hizmetler sistem kaynaklarını önemli ölçüde harcarlar. Bunun için aşağıdaki ayarı yapmanız yetecektir.

Bilgisayarım Sağ tıkla Özellikler>Gelişmiş>Peformans>Ayarlar>En iyi performans için ayarla seçiziniz.

z

Sezgin

Dedigin islemden sonra gercekten loptop hissedilir sekilde hizlandi. Bugun bazi servisleri kapamistim. Ram kullanimi da dustu.

aslan_korhan

Masaüstünde Duvar Kağıdı bile kullanmayın. RAM biraz daha rahatlar...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

fatihlee

Eboost programını kurup  boşta olan usb girişine bir  usb flash bellek takarsanız ram olarak kullanabilirsiniz.Tabiki çalışırken çıkartmamak kaydıyla.Hiç yoktan faydası var.
Everything for PicProje