Basit RTC ?

Başlatan Maxim, 09 Aralık 2009, 02:01:45

Klein

Rtc işindeki en önemli etken kristal ve sıcaklık stabilizasyonu.
Saati bir de kolundan çıkarıp 3-4 ay izle. bak bakalım aynı kararlılığı gösteriyor mu?

SiVRiSiNEK

hocam senede 5-10dk şaşsa ne olur bu kadar hassaslığa gerçekten ihtiyacınız varmı?

Klein

Endüstride  kullanılan zamanlayıcılar için yıllık 6 dakikalık sapma normal kabul ediliyor.

Maxim

Alıntı yapılan: "Klein"Rtc işindeki en önemli etken kristal ve sıcaklık stabilizasyonu.
Saati bir de kolundan çıkarıp 3-4 ay izle. bak bakalım aynı kararlılığı gösteriyor mu?

vucut ısısı, aklıma geldi aslında
her daim 36 derecelerde ne güzel .

Eagle_Tim

Alıntı yapılan: "maxiboost":)
ayar kontrolu için kolumdaki saat ne güne duruyor ?

üstelik aylardır ayar yapmadım , şaştığınıda görmedim ,
ne ileri ne geri kalmıyor, madem kol saati gayet güzel çalışabiliyor bu adamların kullandığı neki normal kol saatlerinde ? hatta ucuz duvar saatlerinde .

bu iş bu kadar zor olmasa gerek ,
yada başka bir bit yeniği var bu RTC işinde .

eskiden hatırlarım ucuz digital saatleri kurcalar içini açardım hepsinin içinde minik bir xtal olurdu gene .

Bir makineye saat özelliği versem ve hergün sabah gidip kolumdaki saate göre tekrar ayarlasam akşama kadar gezmem gerekirdi :)  onu bırakın ben hergün oturup saati tekrar ayarlamaya üşenirim.  Madem hatasız bir saat yapmak istiyorsunuz ozaman şöyle bi öneride bulunayım. kristalin ısısı ile yaşanacak kaymayı yakalayabilmek için kristalin yanına bir ısı sensörü koyun sürekli ısıyı okuyun ısıdaki artma azalma ile kristaldeki frekans kaymasını hesaplayarak orginal değereden nekadar uzaklaştığınızı bulun ve bunu yazılımdan ekleyerek veya çıkararak hatasız saate dönün :)
bu işin şakasıydı. bende merak ettim bu kadar hasssas olmayı gerektiren şey nedir ?
Software and Hardware Design...

fatihkuzucu

Örnek vermek gerekirse;

- Namaz saatleri
- Okul ders saatleri
- Calısma saatleri

gibi bir cok yerde kaymalar önemli sorunlara yol acabilir.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Analyzer

Selam,

O zaman düşük ppm'li, ortam ısısı nispeten durağan olan şartlarda ölçüm almak ve periyodik olarak kontrol etmek daha doğru olur. Eğer yapacağınız cihaz için bu hassasiyet çok önemli ise ve cihazın internete çıkışı varsa, internetten de güncellenebilir. (Bu uğraşa ve masrafa gerek var mı onu da sorgulamak lazım)

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

teknikelektronikci

devreye ek bi sıcaklık sensörü koyarak ısı ya göre yazılım kompanzasyonu yapılabilinir mesela 40 derecede 2 dakika geri 0 derecede 2 dakika ileri ise yazılım ile bir algoritma ve bir tablo çıkararak o andaki ısıya göre değer belirlenir ve rtc ile kıyaslanır farka göre değer artırılıp azaltılır  olmazmı ? :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

KAZIMUGUR

Bir zamanlar , bu kadar imkanlar yokken , MM5450 ve 1Hz veren modüllerle (kristal ve bölücü entegreli)  saatler yapılırdı , alarmlı timerli filan.

@Analyzer en iyisini söyledi , bağlansın arasıra internete  :)  hem canı sıkılmaz hem kendini ayarlar.

İlla doğru dersen olmaz.
Çalışan hiç bir saat mutlak zamanı gösteremez.
Ancak duran bir saat günde 2 defa mutlak doğruyu gösterebilir.

Maxim

çok hassas bir şeye ihtiyaç yok,
aslında ortada yapılacak olan birşeyde yok,
sadece nasıl basit bir saat yaparım? kafamda bu var .

belkide benim saat konusunda hassasiyet anlayışım farklı ,
yani her ay 5 6 dakika hata bence çok kötü bir değer,

söylediğiniz sıcaklığa bağlı otomatik ayar fikri kafama yatmaya başladı,
hem çokda zor değil sadece uzunca bir süre saati gözlemlemeniz lazım ,
1 adet saat yapılacaksa tabi değmez ama seri üretim düşünülürse bu işlemi bir sefer yapıp bütün ürünlere uygulayabilirsin .

Basit bir thermistör ile kutu içi sıcaklık sürekli ölçülerek bir formül ile çarpan değiştirilir ve hassasiyet mümkün olan en yüksek seviyede tutulabilir heralde .

controller

Kristal kullanmadan çok hassas saat yapmak istiyorsanız ve saat açık alanda kullanılacak ise, saatin içine bir adet GPS koyarsınız ve seri port ile GPS den saat bilgisini alıp ekrana yazdırırsınız. GPS uydularında atom saati kullanılmaktadır. Bilinen en hassas saattir.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

muhittin_kaplan

bende bluetooth gps var onu nasıl bağlarım ?

Maxim

ama buna kaş yapalım derken göz çıkarmak denir  :D

birkere kristal kullanmayalım diye bir takıntımız yok ,
kullanalım ama birazda hassas olsun ,

kristal kullanma , basit ve ucuz olsun ,kolay olsun
eee 100 dolarlık gps ile uydudan sinyal al ?  8O

tabi şöyle bir projede kullanmak mantıklı, hemde çok mantıklı ,
taksim meydanına saat yaptınız, halka açık , saat 5 metre kocaman,
işte bunda gps kullanılır , süperde olur .

muhittin_kaplan

@maxi menim mesajda biraz kinaye vardı aslında.
sen "basit olsun"  başlığıyla msj yazıyorsun. öneri GPS oluyor.

Erol YILMAZ

@Maxiboost;

DS1307 yi iyibir 32 khz xtal ile denemekten başka şansın yok :D