Basit RTC ?

Başlatan Maxim, 09 Aralık 2009, 02:01:45

Maxim

bir saat yapmak istiyorum ,
basit rtc entegresi varmıdır ?

gün ay yıl göstermesine gerek yok ,
sadece saat ,dakika saysın yeter ,saniye bile olmasın .

böyle bir entegre biliyormusunuz

bigbey

DS1307 entegresi işinizi görebilir.
TA6R

Maxim

ds1307 de gün yıl ay , her bilgi var ,
daha sade bir yapı arıyorum ,
bu sayede entegrede daha basit olur daha az yer kaplar daha ucuz olabilir diye bir düşüncem var .

sadece saati görmek istiyorum ,,
illa timekeeper veya rtc entegresi olmak zorunda da değil aslında ,
saati doğru göreyim , ileri - geri kalmasın yeter benim için .
yazılımsal çözüm dışında ne olabilir ?

tavsiyelerinizi beklerim

fatihkuzucu

rtcli mcu kullan. 24Flerde rtc mevcut.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Klein

Entegrenin daha az yer kaplayacağını sanmam.  Sonuçta  haberleşme , kristal , besleme ve batarya bağlantıları olacak. İçinde saat dakika olup da  tarih ve saniye olmayan rtc hiç görmedim.  Ama içinde sadece binary sayıcı olan entegreler var.  örn: ds1371,ds1372,ds1374

Maxim

peki yeni bir soru

yazılım ile bir saat yapsam ,
böyle interruptlı falan ,
kristal ile birde trimmer kullansam ince ayar için ,

bu tip bir yapı ne kadar idare eder ?
yani ne kadar hatalı olabilir ?

günde 1sn hata ?
haftada 1sn hata ?

tabi birçok etken olabilir ama boşver değmezmi dersiniz ?

Logan

Timer kaynağı external olarak kullanılabilen bir pic ile (16f877 gibi) hiç şaşmadan yapabilirsiniz. 32.768 khz kristali bu Timer'ın clock kaynağı olarak ayarlar ve timer Prescaler değerini 1/2 yaparsanız her artış 1 saniyeye dek gelir. Sizde bu tmr değerini ufak bir kesme programı ile ekranda gösterirsiniz.
İmza.

Klein

Piyasada bulunan ortalama kalitedeki bir kristal ile  günlük 1 sn. civarında olacaktır.  Eğer frekansı trimmer ile iyi ayarlarsanız , ve çalışacağı yerdeki ortam sıcaklığı , kalibrasyon esnasındaki ortam sıcaklığına yakın olursa , bu değer daha da düşer. hatta biraz daha iyi bir kristal klullanır , kristali bir kutu içerisine koyar ve bu kutunun sıcaklığını hep aynı sıcaklıkta tutarsanız  yıllık 2 dakikanın bile altına inebilirsiniz.  
Ama baskıdevrede yer kaplamasın diye 8 pinden daha küçük bir çip aradığınız düşünülürse, bu söylediklerimin pek bir anlamı kalmıyor.
Eğer zaman sizin için önemli ise   yine Maxim'de  kristali içinde olan 2ppm stabilizasyon değerine sahip RTC çipleri var. Ama biraz pahalılar.

Eagle_Tim

2003-2004 Yıllarında eski okulum almanyaya bir gezi yapacaktı benden olabildiğince küçük saat tarih gösterebilen bir elektronik ajanda istemişlerdi. ozamanlar RTC entegreleri hakkında doğru düzgün bilgim olmadığından, yazılımsal yapmaya çalışmış ve her defasında az veya çok ileri gitme, geri kalma olayını yaşamıştım. velasıl kelam ozamaki hesaplarla günde 1 dk dan az bir şaşmayla yazılımsal yapmıştım. gece saat 23.59 dan 00.00 a geçerken otomatik yazılımsal olarak +1 dakika koyuyordum böylece günlük şaşmanın önüne geçmiştim ama uzun vadede yine bir şaşma olucaktır tabiki :)
çok kaliteli olmasada böyle bir yöntem kullanabilirsiniz donanımı minimum tutmak esas ise yazılımla yapmak daha uygun bence..
Software and Hardware Design...

Maxim

anlaşılan pek başka çare kalmadı ,

1- dışarıdan ayrı bir kristal kullanarak timerla yapmak
2- rtc entegresi kullanmak

biraz bakındım dediğiniz gibi maxime .

Ds1337-c entegresi kafama yattı gibi ,siz ne dersiniz ?

c de internal kristal var ,
mis gibi ,
ama hafızası yok ,
bu da ayrı bir pil ile besleme vermek zorundayız anlamına geliyor değilmi? enerji gidince unutkanlık olmasın diye .

ama öyle olsa millet 1307 için pil kullanmazdı  :roll:

Klein

Pil kullanmanız gerekli. Hafıza, pil kulanıp kullanmama ile ilişkili birşey değil. Elektrik kesintisinde  hafıza da pille besleniyor.  Hafızada kendi verinizi tutabiliyorsunuz. Eğer  çok fazla kalıcı bilgi depolamayacaksanız eeprom kullanmak yerine bu alanı kullanabiliyorsunuz.  Çoğunlukla eeprom dan daha güvenlidir.

teknikelektronikci

hocam bence hıç sıkmayın tatlı canınızı kullanın ds1307 yi olsun bitsin biraz programda kasarsınız belki o kadar veya 1. yöntem dışardan kristal bağlamak ama o nasıl olcak anlamadım :D
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Eagle_Tim

Esasında DS1307 nin sadece pals çıkışıda kullanılabilir.eğer sürekli ds1307 yi okumak canınızı sıkıyorsa, pals çıkışından 1 snlik pals alarak saat işlemlerini yine pic içinde kendiniz yapabilirsiniz. hatta böyle bir örneği picproje dergi say-1 e koymuştuk. ama ds yi koyduktan sonra verileri ondan okumak sizi yazılım külfetinden kurtarır..
Software and Hardware Design...

remzi

DS1302, DS1307 ve PCF 8583 ile çalışma fırsatı buldum.

Sonuçları söyleyeyim. DS serisi RTC lerin kalibrasyonunu bir türlü ayarlayamadım. Sorun bendemi onuda bilmiyorum. Neredeyse denemediğim şey kalmadı.

Ondan sonra RTC yi değiştirdim PCF8583 kullandım. Oldukça iyi. Gözle görülür şekilde bir geri kalma yada ileri gitme gibi bir problem olmadı.

Tavsiyem PCF8583 kullan. DS1302 ve DS1307 den uzak dur.

İçinde kristal olan RTC leri hiç kullanmadım. kullanırsan ve tecrübelerini yazarsan bizde yeni birşeyler öğrenmiş oluruz...

İyi çalışmalar...

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "remzi"DS1302, DS1307 ve PCF 8583 ile çalışma fırsatı buldum.

Sonuçları söyleyeyim. DS serisi RTC lerin kalibrasyonunu bir türlü ayarlayamadım. Sorun bendemi onuda bilmiyorum. Neredeyse denemediğim şey kalmadı.

Ondan sonra RTC yi değiştirdim PCF8583 kullandım. Oldukça iyi. Gözle görülür şekilde bir geri kalma yada ileri gitme gibi bir problem olmadı.

Tavsiyem PCF8583 kullan. DS1302 ve DS1307 den uzak dur.

İçinde kristal olan RTC leri hiç kullanmadım. kullanırsan ve tecrübelerini yazarsan bizde yeni birşeyler öğrenmiş oluruz...

İyi çalışmalar...

pcf de hafıza yok diye biliyorum yanılıyormuyum ? ayrıca pil v.s de yok
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!