Paslanmaz levha gerekli

Başlatan wsxwsx, 09 Aralık 2009, 10:02:12

wsxwsx

Su içerisinde bulunacak metal plakalar gerekiyor.
Bunlar elektrik akımı geçirecek. uzun ömürlü ve paslanmaz olması gerekiyor.

Metal plakaları üreticisine belirli bir şekilde kestirip katlamasını talep edeceğiz. veya hazır üretimi olan plaka varsa o da olur.

Benim aklıma gelen paslanmaz çeliktir. Ancak  bunun kesimi ve maliyeti belki yüksek olabilir. Bu yüzden krom benzeri başka metal de olabilir.

Buradaki mesele istediğimiz ebatta kesilmesi ve makul fiyattan üretilmesidir. Ebatlar yaklaşık 15x20 Cm olacak  ve S gibi bir şekil alacak.

Diğer taraftan levha kullanmayıp paslanmaz bir tel olsa onu resistans gibi dolaştırsak  yine iş görebilir . Böyle bir malzeme varsa o da olur.

Bu malzemeler bir seferlik değil süreki temin edilebilecek türden olmalıdır.

Ayrıca metal olmayıp lastik gibi iletken başka levhalar da olabilri mi bilmiyorum. varsa böyle birşey daha iyi olur.

Analyzer

Selam,

Kalınlık belirtmemişsiniz ancak paslanmaz sacı veya platinayı bildiğim kadarıyla 100 mm'ye kadar lazer, tolerans yüksek ise oksiplazma da kesebilir. Uygulama nedir, ona göre fikir yürütmek daha kolay olur.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

KAZIMUGUR

1-Paslanmaz çelikler , içerisinde krom-nikel alaşımı olan çeliklerdir ( çelik = demir ve alaşımlarına verilen genel ad ) .
Bunları genelde profil ve çubuk halinde bulabilirsiniz.

2-Krom - nikel levhalar
0,15mm den 10-20mm ye kadar levha halinde bulabilirsiniz.

@Analyzer kardeşimizin belirttiği gibi laser ve plasma ile kestirebilirsiniz.

Akım geçiyorsa metalin cinsi ne olursa olsun elektroliz olayını yöneten kanunlarca biri azalır diğeri çoğalır ( neyle çoğalır ayrı konu  :) ) !!!
Buna polarize olmak diyenler var...

Logan

Benzer bir uygulamada krom plakalar kullandık. Çektiğimiz akım yaklaşık 500A'dir.
İmza.

wsxwsx

Şİmdiye kadar çelik nedir diye hiç düşünmemeiştim. ilginç bir durum. öğrenmiş olduk.

Bize 200mA civarı düşük akım yeterli.
güzel zarif bir plaka laızm. Kim keser bunu?
KEsecek işletmeye, metali alıp götürmek mi gerekir?

Tabldot, toplu yemek işleri için kullanılan madde uygun değilmidir? ondan kestirsek?

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "Logan"... akım yaklaşık 500A'dir.

AC ise sorun olmaz.Hele DC bileşeni yoksa... :)

@wsxwsx , neredesin ?

Laser çok düzgün keser , plasma ile kesersen kenarlarını azıcık eğe-taş gibi bir şeylerle düzeltmen gerekebilir.
Saç oluk - dere işi yapan "tenekeci" lerde 1mm ye kadar şekilli kesebilirler.

Genellikle sanayi çarşılarında malzemecilerden levhaları - çubukları (cr-ni)bulursun.
Paslanmaz çelik çubuklarsa genelde yaycılarda olur.

Mutfak araç gereçleri değişik oranlardaki Cr-Ni alaşımıdır.
Tuzlu suda ( deniz) bile paslanmadan yıllarca kalır .
Tek şartla , katodik bir duruma maruz kalmamalılar... :)

wsxwsx

istanbul civarındayım
katodik durumdan kasıt, suyun içinde 2 elektrodun yakın olması, elektronların birinden çıkıp öbürüne ulaşması mıdır?

Uygulama  hakknda fazla detay söyleyemiyorum.  ancak elektriksel kısım ve malzemeyle ilgili kısımlar bu verdiğim bilgilerdir. ayrıca endişelenecek başka kısmı yok yani. ( Hazır yapılmış cihazlar nasılsa aynısından yapacaz :)  )

KAZIMUGUR

Hareket halindeki iletkenlerde elektrik akımı oluşur.
Etrafta mıknatıs filan yok ki demeyin dünyanın kendi mıknatısı ve bolca zamanı var.
Bir örnek :
Kayıklarda suyla temas eden metal aksam /  içerisinde su-atık bulunan depo türü şeyler zaman içerisinde delinirler.
Paslanma değil delinme !!!

Aynı şekilde içerisindeki mineral zenginliğine bağlı olarak akar sulardaki metaller / yer altındaki içerisinden sıvı geçen metal borular...

Bunlar zaman içerisinde "çürürler" paslanma değil.

Sebebi "elektrolizdir".
Elektrolizde genelde iki elektrodun biri erir diğeri kaplanır...

Sıvı içerisinde ölçüm yaparken dc akım geçirip değişimleri gözlemek yoluyla sense etmek bu yüzden doğru değildir.

İstanbulun her tarafı sanayi sana da bizmi acıyalım . :)

Logan

Projenize uygun parçayı Solid Works veya benzeri bir program ile tasarlayıp Punch ile bastırabilirsiniz. Fiyatlarıda çok uygun olur. Ham madde + birkaç ytl ile bu iş hallolur.
İmza.

wsxwsx

Af buyrun Punch ile bastırmak nedemektir? Bu da bir programmıdır? makinenin ismimidir?

tasarlanacak pek birşeyyok. kağıda elimle çizerim onu yapacak adam anlar heralde. milimetrik veya yuvasına tam oturması gereken bir levha olmayacak. başı boş şekilde sallanan bir şey olsa yeterli. ucunda enfazla bir kanca olur. ya da kendisi kanca şeklinde kıvrık olur. istediğin yere asarsın.

KAZIMUGUR

Levhalar genelde 100*200 cm olur
0,30 mm kalınlıkdan dan... yukarı doğru.
25-50 TL ye iyisinden (İzeltaş) bir teneke makası ( 2 daha iyi sağ-sol )
Kendin istediğini kesersin.
Levhanın kilosu 6-8 TL civarı ...

z

Alıntı yapılan: "wsxwsx"Diğer taraftan levha kullanmayıp paslanmaz bir tel olsa onu resistans gibi dolaştırsak  yine iş görebilir . Böyle bir malzeme varsa o da olur.

Krom niken tel bir baska isimle ocak teli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Logan

Punch'tan kastım CNC makinedir. Saca vurarak şekil verir.
İmza.