1000 volt dc yi izalasyonlu olarak ölçme

Başlatan vebsel, 10 Aralık 2009, 00:01:22

vebsel

3 fazlı  motor sürücülerinde dc bara voltajı nasıl ölçülüyor .

dc bara voltajını izolasyonlu  olarak ölçmek isyiyorum bir tarafta 0-1000v
diger tarafta 0-5 yada 0-10 volt olacak

Logan

İzolasyonlu olarak ölçmek istiyorsan "Lineer Optocoupler" kullanmalısın. Nette HCNR200 diye aratırsan karşına çıkacaktır.
İmza.

xenix

Para varsa hall effect tipi gerilim sensörleri kullan, LEM ve ABB üretiyor.

azimli

dc baraya paralel girecek uygun değerde bir dirençle ve direncin üzerindeki maksimum ve minimum gerilim düşümünü bir opampla kuvvetlendirip işlemci için uygun aralığa getirilse ve bu opampla uygun aralığa getirilen değer voltaj takipçi diğer bir opampla yalıtılıp işlemciye girilse ne sorun yaşanabilir ki yalıtmaysa böylede yalıtılır.

hem bu işe özel hall efect sensörlerde simetrik besleme ve çıkış sonuçlarının işelmciye girilmesi noktasında ara dönüştürücü bir devre gerektirir.budevre dirençle gerilim bölücüyle kotarılıyorsa dirençlerle olmazsa istenilen saha aralığını yakalamak için yine opamplarla yapılmak zorunda kalınıyor.

bu işe özel hall efect tarzı hattın üzerinden hatta dokunmadan gerilim ve akım ölçme yöntemi ile

benim yukarıda bahsettiğim yöntem arasında güvenlik olarak kıyaslama yapıldığında ne fark olur.

yüksek değerli bir direçle 220 volt gibi ac parazitli bir sinyali pice direkt girmek üreticisi tarafından uygun gösteriliyorda.

300-600 volt aralığındaki dc bir gerilimi uygun devre modeliyle yalnızca direnç, opamp ve kondansatör üçlüsüyle voltaj takipçi opampla yalıtıp işlemciye uygun sahada dönüştürüp girmek neden hatalı olabiliyor.

akım ölçmedede aynı mantık ama bu sefer direnci hatta seri girmeyi yada çok yüksek değerli akımlar varsa bara üzerinden akım ölçmeyi ve direnç yada bara üzeri düşen gerilimi değerlendirmeyi uygun görüyorum mümkünse kontrol devresi ile toprak arasında olması daha iyi olur.

bu tür lem abb veya benzeri akım-gerilim sensörleri pahalı oluyor ve bence gereksiz kalıyor. akım ve gerilim büyüdükçe fiyat katlıyor ve bazen istednilen sahada bu akımda daha ön plana çıkıyor sensörü almak ve getirtmek imkansız oluyor

vebsel

azmli bey size çok hak veriyorum . sizin yazdıklarınızı be de düşündüm ama amacım gnd leri kesinlikle ayırmak

hibeyup_44

ICL7107 İle çok rahat ölçebilirsin. Devre şeması için aratırsan çok rahat ulaşabilirsin. Direnç değerlerini değiştirerek 0-10 0-50 ...0-1000Max aralıklı ölçüm yapabilir
Derdim mi? Yeterki bu memleket teknoloji ithal etmesin...

t2

ICL7107  dediniz iyi güzel de, peki izolasyon?