microcontroller ile ilgili kriterler

Başlatan vebsel, 11 Aralık 2009, 01:04:48

vebsel

1. kristal mi rezanatörmü kullanmak daha iyidir.

2. 100nf kondansatörler sarı renkli polyester kondansatörmü , seramik yada tanatal mı olursa daha iyi olur.

3. reset ucuna 4.7 k mı bağlanırsa 1k mı bağlanırsa daha iyi olur. ben parazitlerden etkilenmesin diye birde 10uf tantal kondansatör de bağlıyorum buna gerek varmı yokmu.

3. 7805 mi yoksa lm317 (daha az parazit ) l e mi 5 volt elde etmek daha iyi .yoksa lm2931 mi daha iyidir.

4. Smd mi dip kılıf mı daha az parazite duyarlıdır.

5.pic i ayrı beslemek diger digital kısımları ayrı bir kaynaktan beslemek ( ekran, verici, ) iyi bir çözümmüdür yoksa birşey farketmezmi

6 dspic 18 serileri ile 16 serileri arasında emc olarak bir fark varmı yani
parazitten etkilenme oranları aynı mıdır.

7 . Otp mi flash mı sizce tercih sebebi programın ileride bozulması açısından.

8. Programlayıcının faktörü ( adetli bir iş yapmıştım basit bir programlayıcı kullanıyordum bir müddet sonra yaptığım işlerden %10 u geri geldi programları kendiliğinden silinmişti sonra çok iyi bir üniversal programlayıcı aldım birdaha böyle bir problem kalmadı şunu da ilave edeyim aldığım üniversal programlayıcının pic i programlaması basit programlayının belki 4-5 katı fazla zaman alıyor . Sindire sindire programlıyor. programlama süresinn flash romdaki hücrelerin tam
olarak yazılması ve programın daha sağlam olması gibi bir durum varmı.
mesala ben cd yazdırırken hep en düşük hızı seçerim yüksek hızlı yazarsanız bir müddet sonra cd de bilgi kaybı oluşabiliyor.