56volt 40Amper Aküşarj devresi yardım

Başlatan gazili38, 11 Aralık 2009, 15:22:32

gazili38

Merhaba Arkadaşlar;
Arkadaşlar sizden bi ricam olacak bende bir alternatör var ve çıkışı 10 ile 80 volt ve 15Amper çıkış veriyor ben bununla 48volt ve 400Ah lik akü gurubumu şarj etmek istiyorum ve bunun içinde stabil 56volt  40Amper çıkış veren bi şarj devresine ihtiyacım var  bukonuda yardımcı olabilirmisiniz acaba.Teşekkürler.

azimli

40 amperi anladık burda sorun yok 56volt stabilden kasıt 56volt tam dc ye yakın bir gerilimmi elde etmek istiyorsunuz bundan kolay ne var ama akü şarjları bildiğim kadarı ile böyle desteklenmiyor bira zyöntem ve gerilim farklılığı var daha önce akü şarj devresiyle ilgilenmedim ama konuyu biraz biliyor gibiyim sanki.akü şarj diye aratsana bir sitede va google de.

xenix

Alternatörün alan sargısı var mı? Alan sargısı akımını kontrol edebilirsen gerilimi hiç bir çevirgeç kullanmadan 56V da tutabilirsin.

Mako 14V/28V AA 125 R Alternatör Elektrik Şeması:

A Alternatör
B Kontak Anahtarı
C Alıcılar
D Şarj Gösterge Lambası
E Akümülatör
F Elektronik voltaj regülatörü

Salih

Benim gözümden kaçan bir şeymi var.
Öncelikle alternatörün gücü (1200W) yetmiyor. Talep edilen güç 2240W
bu durumda regüle etsek ne olur.

xenix

Evet, bu alternatör 15A ile şarj eder, 400Ah lik grubu 30-40 saatte tam şarj edebilir. 40A alabilmen mümkün değil hemşehrim :)

gazili38

bana 20Am ve 56v çıkış veren bi devrede olabilir.Çünkü Akü gurubun 48v bunu şarj edebilmem için 56 volta ihtiyacım var.İncelediğim büyük güçlü sistemlerde adamlar akım kısmını çıkışları paralel bağlayarak akımı artırmışlar,bizde bu şekilde yapabilirmiyiz?

xenix

Alan sargısı varmı alternatörün? Yani alternatörün rotorunda sabit mıknatıs mı var, yoksa rotorunda dışarıya fırçalar ile taşınmış sargılar mı var?

PROTECH_

Alıntı yapılan: "gazili38"bana 20Am ve 56v çıkış veren bi devrede olabilir.Çünkü Akü gurubun 48v bunu şarj edebilmem için 56 volta ihtiyacım var.İncelediğim büyük güçlü sistemlerde adamlar akım kısmını çıkışları paralel bağlayarak akımı artırmışlar,bizde bu şekilde yapabilirmiyiz?

gunes arabasimi yapiyorsunuz  :!:
eger gunes arabasi yapiyorsaniz kullandiginiz paneller ve miktari ile alakali biraz daha ayrintili bilgi verirseniz daha kolay yardimci oluruz
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

xenix

Güneş paneli ile değilde alternatör ile şarj edicekler, tahminim güneş arabası değildir. Aklıma bir olay geldi;

2005 te yaptığımız Türkiye'deki ilk güneş enerjili araba yarışını bitirmiş güneş arabamızı sergiliyoruz bir fuarda.

Havacılıkta yüksek mühendis olduğunu söyleyen bir mühendis geldi. İnsansız hava aracı projelerinde çalışıyormuş.

Güneş arabasının arka tekerinde motor var, ön tekerinde yok. Aracı inceledikten sonra dediki: "ön tekerlere dinamo takın, ürettiği elektrikle de aküleri şarj edin, daha çok yol gidersiniz"  :!:

Yanımdaki arkadaşla bakakaldık birbirimize, söyleyecek birşey bulamadım :)

İnsansız hava araçlarımızın neden çalışmadığını anladım :)

azimli

xenix hocam,

arka tekerleklerde güneş enerjili çalışan aracı ilerleten motor var.
ön tekerlekler boşta hiç bir şey yok.

bu durumda ön tekerlere dinoma takmanın düz yolda giderken hiç bir mantığı yok dinoma dönme tahrik kuvvetini tamamen arka tekerlekteki güneş enerjisi ile çalışan motordan aldığı sürece avantaj değil aksine dez avantaj sağlar dinomanın uçlarına bağlı bir elektrik yükü onun rotorunun-endüktörünün zor dönmesine neden olur boşta yüksüz dönmesine benzemez.

ama şöyle yapılabilir zannediyorum hem ön hemde arka tekerleğe konan dc motorlar araç belirli bir yokuş aşağı eğime geldiğinde araca verilen hızlanma komutlarında araç tekerleklerindeki motorlar aküden ve güneş enerjisinden güç harcayarak tahrik yani motor amaçlı kullanılacak ama aracın hızı sabitleniyorsa yada yavaşlaması isteniyorsa bu sefer tekerleklerdeki motorlar dinoma görevi görecek yada burda ayrı birer dinoma devreye alınabilir.yavaşlama bunlar üzerinden ve fren kontrollü yapılacak.hatta düz yoldada fren komutu verildiğinde dinoma üzerinden kinetik hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülecek.

bunlar benim fikirlerim değil zaten sıvı yakıt + elektrik aküsü üzerinden elektrik motoru ile çalışan hibrid araçlarda durum bu değilmidir.

şu anda düz 100km mesafede 7 litre benzin tüketen bir araç yolun ve arazinin durumuna bağlı olarak ortalama %15-40 arası hibrid olabiliyor
%40 hibrid demek aynı aracın hibridli versiyonu 100km. de 4,5 litre benzin tüketiyor demek.

yalnız aküler üzerinden elektrik tahrik motoruyla çalışacak araçlarda yapılmış durumda bunlar bugünlerde piyasaya çıkmaya hazırlanıyor.

ama daha çok geliştirilecekler araçlar yolda giderken amaca uygun araç davranışlarında aküleri şarj edebiliyor.

bu raçlarda benzinli-dizel motor asla bulunmuyor fren yıpranması debraj plakası vites şanzuman kutusu gibi şeyler bildiğim kadarı ile yok akü motor sürücü kontrol devresi ve redüktörden oluşuyorlar.

bu araçlarda verimli güçlü hafif elektrik motorları ve hafifi güçlü uzun şarjlı aküler büyük önem taşıyor bunlar hala geliştirilme aşamasında ama şu anki mevcutlarıda iş görebilecek düzeye geldiğinden aratık bu araçlar yollardalar.

adamların sürücü devrenin ısı kayıplarını bile araçda değerlendiriyorlar 1-2 bin watt ısıyı boşa harcamıyorlar.

aslında bir otomobilin hertarafının güneş paneli ile kaplı olması durumunda iyi güneşli bir ortamda aracın ilerlemesi konusunda sıkıntı yaşanacağını sanmam ama hız yol eğimi ölçüsünde yüksek olmayabilir belki ama güneşin durumu ve panellerin geliştirildiği son durum çok önemli.

sizin güneş enerjili araç projesi sabit mevcut aküler üzerinden çalışacak şekilde bu amaç doğrultusunda geliştirilebilir belki.

halid87

Merhaba arkadaşlar ben kocaeli üniversitesi son sınıf öğrencisiyim bitirme tezi olarak akü şarj devresi aldım (pic denetimli). Bu sitede yeniyim. Tezimde güneş pannellerim ve aküm olacak. Akümü panellerden kontrollü olarak şarj edeceğim. PİC bilgim çok sınırlı elinizde akü şarj devreleri ile dökümanınız warsa çok memnun olurum. Bide güneş paneelerimi ve  batarya mı daha seçmedim bu konuda da yardımınızı bekliyorum. Birde acaba hazır akü şarj devreleri war mıdır? warsa bildiğiniz paylaşırsanız iyi olur saygılarımla...
Ya göründüğün gibi ol , Ya da olduğun gibi görün.