Işıklı Tabela Hakkında Yardım...

Başlatan ByTEK, 11 Aralık 2009, 16:25:36

ByTEK

Arkadaşlar merhaba... Pic ile ışıklı animasyon tabela yapacağım kendi çalıştığım iş yeri için.. şimdi devre işinde aklıma takılan noktalar var bu konuda danışmak istiyorum..yardım ederseniz sevinirim.. Elimde Çalışma gerilimi DC 12 Volt 300 W verebilen adaptör var bunu kullanacağım..(PC Power Supply)

1) Her Harf için Ledleri tek tek seri direnç kullanarak paralel bağlayacağım..belirli miktarı seri geri kalanlara seri direnç gibi düşünmüyorum..hepsi bagımsız dirençli olsun..

2) Sürücü transistörü olarak BDX53 Kullanmayı Düşünüyorum Hazır devrelerde görmüştüm..banada uygun geldi.. Uygun mudur ?

3) Transistörü sürmek için Pic Çıkışına Transistör Beyzine sizce ideal olarak kaç Ohmluk direnç Kullanmalıyım (Aklıma takılan kısmı) (2k2 düşünmüştüm)

4) Bazı Piclerde (16F628 gibi..) kendinden osilatör var bunu kullanmak mı yoksa dışarıdan bağlamak mı daha sağlıklı...

Belki Kolay olabilir ama herkes başka öneriyor ortasını bulamadım.. Kafamdaki prüzleri silmek istiyorum.. ileride Picin ısınması yanması transistörun yanması gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorum... Yardım ederseniz Sevinirim..

Kolay gelsin..

mustafa_cmbz

* ilk olarak 16f648 tarzı bişey kullanmanı tavsiye ederim...

* transistör yerine ırfz44 kullanman senin faydana olacaktır..(fet için gate direncini çekilecek akıma göre hesaplayacaksın)

* 3 seri led bir direnç bağla...

ByTEK

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler ama maddeler halinde daha açıklayıcı (Neden-Sonuç Gibi..) yazarsanız sevinirim.. teşekkür ederim..

ByTEK

Arkadaşlar Yardımcı olursanız sevinirim..

Teşekkür ederim...

OG

Ledler nasıl bağlanır, PIC ile MOSFET kullanımı, PIC dahili osc konularında forumda çok şey yazıldı. Kolaylıkla bulabilirsiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ByTEK

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..

Kolay gelsin..