LDR nin ters özelliklisi

Başlatan XX_CİHAN_XX, 13 Aralık 2009, 14:00:06

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar bildiğimiz gibi LDR nin direnci ışık ile ters orantılı olacak şekilde değişir.
Bana doğru orantılı şekilde değişecek bir foto direnç lazım.
Malzeme tıpkı LDR gibi direnç özellikte olması gerekiyor.
Foto diyot yada foto transistör olmaz.
Böyle bir malzeme var mı?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Erhan YILMAZ

bahsettiğin gibi bi elaman bildiğim kadarıyla yok ama ldrnin çıkışından ışığa göre doğru orantılı veya ters orantılı gerilim elde etmek istiyorsan 2 şekilden birini kullanman yeterli

XX_CİHAN_XX

Amacım tam olarak bu değil aslında.
DC de çalışmıyorum.
AC de RC faz kaydırmalı bir dimmer devresini ortamdaki ışık yoğunluğuna göre dimlemek istiyorum.
Bilirsiniz bu devrelerde basit bir ayarlı direnç ve ona bağlı bir C vardır.
Bu direnç değişir ve C nin şarj olma süresi dolayısıyla önce diyakın sonrada triyakın iletime geçme süresi kaydırılarak lamba parlaklığı ile oynanır.
Fakat buradaki direnç değişimi LDR de ters yöndedir. Buradaki ayarlı direnç yerine LDR koyarsam ortamda ışık arttıkça lambanında parlaklığı artacaktır halbuki tam tersini yapmak istiyorum :P
Bu sefer ayarlı direnç kalsın dedim C ye paralel koyayım LDRyi diye düşündüm aynı sizin soldaki şeklinizde olduğu gibi...
Bu durumda yine tam istediğim olay olmuyor sanırım çünkü burada C nin şarj süresini LDR ile değil yine Ayarlı direnç ile değiştirmiş oluyoruz Ldr burada sadece C nin hızlı yada yavaş dejarş olmasını sağlıyor ki bu da kanımca lambanın parlaklığını ortamdaki ışığa göre otomatik dimleme değil sadece Işığa göre On-Off yapmamızı sağlar gibime geliyor. Nedersiniz?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Erhan YILMAZ

Doğru burada ldr biraz çözümsüz kalıyor illaki bir analog devre ile çözümü vardır ama benim aklıma digital kontrol geldi en basitten 12 serisi bir picle ldrnin gerilimini okunup bu değer ölüsünde triyakın iletim kesim süresi ayarlanarak basit bir devre yapılabilir

XX_CİHAN_XX

İşin içine pic girdiğinde dediğiniz gibi olay rahatça çözülür ancak bu tasarım picsiz yapılmak durumundadır analog kontrol için bir çözüm bulmaya çalışacam ilgilendiğiniz için teşekkürler.
Düşük bir ihtimal olduğunu bilsemde LDR nin tam tersi özellik gösteren bir malzeme olup olmadığını merak etmiştim hani NTC, PTC ikilisi gibi...
Anlaşılan analog tasarım için kolları sıvamak gerekecek.
Hayırlı akşamlar.

Erhan YILMAZ

devrenin analog olma zorunluluğu olduğu bilemeden yazdım aslında tahmin ettim analog olması mecburidir diye :) paralel ldr ile tam verim alamadım dediniz paralel ldr ile bir kaç elemanla modifiye edilmiş bi devre iş görebilir bir kaç kitap karıştırayım bulursam bildiririm kolay gelsin

ferdem

Aslında LDR kullanarak ortamdaki ışık şiddetine göre kendisini ayarlayabilen bir dimmer devresi klasik dimmer devresine küçük modifikasyon yapılarak elde edilebiliyor. Aşağıda linki var:
http://www.teknomerkez.net/makale.asp?k=355

Bunu denemiştirsiniz. Burda LDR direnci ışıkla azalıyor ve kapasite "bypass" olmaya başladığından dolamıyor. Bu devre bu haliyle çok sağlıklı çalışmıyor, pır pır yapıyor, yumuşak bir geçiş olmuyor. Dimmer devresi için başka  topolojiler var, mesela elektrikçiden alıp içine baktığımız dimmer devresi yine çok az elemanla yapılmıştı ama geçişler çok güzeldi. O şemayı bulabilirsem eklerim. Dediğiniz gibi analog elektronik olayına bir el atın bakalım:) İyi çalışmalar.

XX_CİHAN_XX

Şöyle birşey denemeyi düşünüyorum.

Ciddi bir ısı sorunu olacağını biliyorum. Ama uygun güçte bir mos yada transistör ve yeterli soğutma ile iş görür mü sizce.

Tabi burada Mos kullanmak daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda da bir isim tavsiyesi alabilirsem sevinirim.

Klein

Ferdem'in verdiği linkte  bulnan devreyi uygulamak varken , neden  böyle çetrefilli bir işe giriyorsun ki?   Yapmak istediğin iş için en uygun devre o.
Bu devre ile hiç uğraşma derim.
Alıntı Yap
Bu sefer ayarlı direnç kalsın dedim C ye paralel koyayım LDRyi diye düşündüm aynı sizin soldaki şeklinizde olduğu gibi...
Bu durumda yine tam istediğim olay olmuyor sanırım çünkü burada C nin şarj süresini LDR ile değil yine Ayarlı direnç ile değiştirmiş oluyoruz Ldr burada sadece C nin hızlı yada yavaş dejarş olmasını sağlıyor ki bu da kanımca lambanın parlaklığını ortamdaki ışığa göre otomatik dimleme değil sadece Işığa göre On-Off yapmamızı sağlar gibime geliyor. Nedersiniz?
Tam olarak öyle olmaz.  kapasitöre paralel atacğın LDR  diyak polarması için bir gerilim bölücü gibi davranır. Bu da kapasitörün daha geç şarj olması ve dolayısı ile triyakın daha geç tetiklenmesi anlamına gelir.   kapasitöre doğrudan paralel bağlamak yerine bir seri potansiyometre ile bağlarsan , bölme oranını ve ışık şiddetine göre ne kadar etki edeceğini ayarlayabilirsin. Belki LDR'nin direncindeki değişim  istediğin kadar kısmayı sağlamayabilir. Bu durumda devre üzerindebiraz daha oynamak gerekebilir.