kapasitörle ilgili bir soru

Başlatan aqustic, 17 Aralık 2009, 03:01:22

aqustic

78XX serisini örnegin bir  adaptör değilde araba  aküsüne  taktıgımızda giriş ve çıkışa kapasitör takmanın bir  faydası varmıdır.Filtreleme görevi yaptıgını okudum.Dolaysıyla giriş ve çıkışa kapasitör takmak çıkışa takılan bi ledin ömrünü uzatırmı yoksa takmanın bi faydası yok mudur?

CLR

Alıntı yapılan: "aqustic"78XX serisini örnegin bir  adaptör değilde araba  aküsüne  taktıgımızda giriş ve çıkışa kapasitör takmanın bir  faydası varmıdır.Filtreleme görevi yaptıgını okudum.Dolaysıyla giriş ve çıkışa kapasitör takmak çıkışa takılan bi ledin ömrünü uzatırmı yoksa takmanın bi faydası yok mudur?

Evet vardır mesela bazı 78xx serisinin çıkışına kondansatör takmadan regüle yapmaz.
Knowledge and Experience are Power

Klein

Alıntı yapılan: "eemkutay"
Alıntı yapılan: "aqustic"78XX serisini örnegin bir  adaptör değilde araba  aküsüne  taktıgımızda giriş ve çıkışa kapasitör takmanın bir  faydası varmıdır.Filtreleme görevi yaptıgını okudum.Dolaysıyla giriş ve çıkışa kapasitör takmak çıkışa takılan bi ledin ömrünü uzatırmı yoksa takmanın bi faydası yok mudur?

Evet vardır mesela bazı 78xx serisinin çıkışına kondansatör takmadan regüle yapmaz.

mesela hangi 78xx????

aqustic

7805,7812,7810,7808 ben bunları denedim.Kapasitörsüz regüle edilebiliyor

z

78xx serisi olacak ve kapasite baglanmadigi icin regule etmeyecek. Ilginc.
Fakat bunu diyen arkadas yazmaya uzendigi icin kestirme cevap vermistir.

Cikisa baglanan kapasitor, regulatorun osilasyona gitmesini engeller. Bu  beraberinde regulatorun band genisligini dusurur.  Fakat cok ani akim ihtiyaclari bu kapasitorlerce saglandigi icin faydalidir. Koysan dert koymasan dert hesabi uygun bir degerde karar kilinir ve genellikle 100nF paralelinde 1uF tercih edilir.

Cikisa kapasitor baglamadiginiz takdirde devreyle hic alakasi olmayan AM alicilari bazen 78XX osilasyonlarinin neden oldugu yayinlari kapar.

Regulatorun voltaj girisine baglanan kapasitor her zaman faydalidir. Bu olmazsa uzun besleme hatlari dogrudan enduktif etki gosterir ve regulasyonu bozar. Ani akim ihtiyaclari gec cevaplanir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aqustic

İnternette regüle devrelerini araştırdım.Girişe 100mikrofarad çıkışa 10mikrofarad koyulmuş.Artık aynen bu şekılde koyuyorum bende ..
Bilgiler için teşekkürler

CLR

Alıntı yapılan: "Klein"
Alıntı yapılan: "eemkutay"

mesela hangi 78xx????

Alıntı yapılan: "bunalmis"
78xx serisi olacak ve kapasite baglanmadigi icin regule etmeyecek. Ilginc.

Arkadaşlar yazdıklarınızı görmemişim veya  kapasitör sorusuna cevap verdiğimi unutmuşum.

78xx serisi deyince LM78XX gibi 3 pinli olan tüm 5V-12V gibi regülatörlerden(ama switching değil)  bahsettiğini düşündüm. Evet dediğim gibi bazı regülatörlerde çıkış kondansatörü olmadan tam regülasyon yapmaz. Denebilirsiniz ama zaten datasheet'te yazıyor.

Örneğin :  LM2940-5 veya LM2940-12 gibi

www.national.com/ds/LM/LM2940.pdf

**COUT must be at least 22 uF to maintain stability.
Knowledge and Experience are Power