10 adet röleyi kontrol edebilecek devre için yardım

Başlatan apoki, 19 Aralık 2009, 01:04:28

apoki

Herkese merhabalar. Ben pic kontrollü, röleli bir devre istiyorum. Bu devre ile 12V'la çalışan 10 adet cihazı röle ile sürmek istiyorum. Bu konuda yeniyim. Pic programlama konusunda işime yetecek kadarını biliyorum. Bu devreyi bana tasarlabilecek olan var mı? Devreyi hemen yapmak istiyorum o yüzden bana baskı devre hali de lazım yani pcb yapmak için ve ayrıca malzeme listesi de. Eminim burdaki ustalar için çocuk oyuncağıdır. Normalde bunu yapmak için konuyu en başından inceler öğrenir kendim yapmaya çalışırdım ama amaç bu değil. Amacım bir deneme yapmak ve ihtiyacım olan da bu çeşit bir devre. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "apoki"Herkese merhabalar. Ben pic kontrollü, röleli bir devre istiyorum. Bu devre ile 12V'la çalışan 10 adet cihazı röle ile sürmek istiyorum. Bu konuda yeniyim. Pic programlama konusunda işime yetecek kadarını biliyorum. Bu devreyi bana tasarlabilecek olan var mı? Devreyi hemen yapmak istiyorum o yüzden bana baskı devre hali de lazım yani pcb yapmak için ve ayrıca malzeme listesi de. Eminim burdaki ustalar için çocuk oyuncağıdır. Normalde bunu yapmak için konuyu en başından inceler öğrenir kendim yapmaya çalışırdım ama amaç bu değil. Amacım bir deneme yapmak ve ihtiyacım olan da bu çeşit bir devre. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Al işte bir öğrenci ödevi ve kullanılmak istenmeyen kitle açmazı daha.

Burda amaç bu değil fakat arkadaşlar ücreti mukabilinde yapabilirler.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

KAZIMUGUR

@lojikmemo1 ,
Mesela elektronikcisiniz ve torna-freze işlerinden anlamıyorsunuz-elinizde yok, bir şeyler yaptıracaksınız.
Makinecilerin dolandığı bir forumda isteğinizi nasıl belirtirdiniz ?  :roll:

apoki

Pardon ben öğrenci değilim. Bu da ödev değil. Devreyi yapın gönderin de demiyorum. Sadece planını istiyorum. Yardımcı olacak olan varsa sevinirim.

Ya da ben böyle bir devre yaparım fiyatı da şu olur diyen varsa ona da razıyım. Böyle yardımcı olmak isteyen varsa İstanbul içinden olmak şartıyla kabulümdür.

Ayrıca elimde 4 adet röleyi pic ile kontrol eden devre şeması,malzeme listesi vesaire hepsi hazır bir proje var. Link aşağıda. www.yavuzerol.com sitesinden alınmıştır.

http://rapidshare.com/files/322807604/PIC_KONTROLL___R__LE_S__R__C__.rar

KAZIMUGUR

Verdiğin dosyadaki c kodu.txt içinde diyorki :
// 5'er saniye aralikla roleleri enerjilendir

4 değil 10 olsada farketmez.
4 röleyi 5sn sırayla açıp kapatmak için yazdığın program sadece bunu yapar.
6 sn dersen programdaki satırları değiştirip yeniden derleyip pic i yeniden yükleyip öyle çalıştırmalısın ki , bunun için pice gerek yok.
CD4017 + NE555 gibi ucuz ve programlanmaya gereği olmayan şeylerle de yapılır , basit zaman röleleri ile de.
Ya da giriş için bazı şartlar belirleyip örneğin  tuş takımı ile bir menüden değerler girip açık kapalı sürelerini-sıralarını değiştirebilirsin.
Şunu demek istiyorum , şartlarını iyi belirlemezsen zor cevap alırsın.
Çünkü zor.

PicProjede az dolaş , proteus 7.6 sp0 diye bir simulasyon programı olacak bul ve kur.
Aşağıda , verdiğin dosyanın simulasyonu var , çalıştırınca ne yaptığını görürsün ....

http://www.4shared.com/file/176372351/3c0094cf/apoki.html

apoki

Hocam verdiğim program ve devreyi sadece işine yarayacak olan birisi alsın kullansın diye verdim. Proteus var bende. Nasıl aç kapa sinyali göndereceğimi de öğrendim. Hatta istediğim programı da yazdım. Sadece devre eksik. Hazır bulsam biryerlerden hemen alacağım. Sonra pic'e istediğim programı yükleyip çalıştıracağım hepsi bu.

Verdiğim örnekteki gibi devre yapabilecek olanlar benimle iletişime geçsin lütfen. Ücret neyse konuşalım.

dijital74

@apoki

Rölenin çekmesi ya da bırakması için şart ne olacak ?

Rölelerin çekmesi ya da bırakmasını butonla mı yapacaksınız ?

Bu sistemi tam olarak ne için kullanacaksınız?

Önce derdinizi tam olarak anlatın ondan sonra insanlardan yardım bekleyin. Yapılacak işin basitliğine göre pic gerekir ya da gerekmez orasını fikir sahiplerine bırakın.

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"@lojikmemo1 ,
Mesela elektronikcisiniz ve torna-freze işlerinden anlamıyorsunuz-elinizde yok, bir şeyler yaptıracaksınız.
Makinecilerin dolandığı bir forumda isteğinizi nasıl belirtirdiniz ?  :roll:

Bu sene de sen gibiler moda oldu yahu. Adam mesajında pic programı bilyorum işe yarıyacak kadar diyor. Forumu okumadan laf yarışına girmeyelim eğer devre yapırtmak istenitorsa forumun ilgili bölümüne (iş ilanları) başlık açılır burada değil.

İkra
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

peko

Pic + ULN2803A(sürücü) + Röleler ile istediğini basitçe yapılabilirsin..
Bunun dışında istediğin nedir belirtmemişsin.?
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

KAZIMUGUR

Beğenmediğin bir başlık olursa ya şikayet edersin ya da geçer gidersin.
Zanlarınla hakaret etmek bu foruma yakışmıyor.
Önce ödev dedin , olmadı , yolunu şaşırmış ... bakalım daha neler var.

apoki

Kusura bakmayın baaşta yardım istemiştim ama öyle olmayınca konu başka bir yere kaydı. Neyse bunun için tartışmaa gerek yok. Peki madem o zaman madem burası yardım kısmı şu konuda fikrinizi söylermisiniz. Yukarda rapid olarak verdiğim devre şemasında istediğim şeyin 4'lüsü var. Ben bu devrede pic'deki boş pinlere aynı şekilde röleleri bağlasam çalışır mı? Madem bu konuda yardımcı olun lütfen.

Ayrıca birisi daha sormuş nasıl çalışacak röleler diye. pic kontrollü olacağını söylemiştim. Yapılacak işi de biliyorum kesinlikle pic olacak. programınıda ben yapacağım. Bu bilgi yeterli diye düşünüyorum

peko

O zaman pic'in boş kalan ayaklarına bağla ULN2803A(sürücü) + Röleler'i kontrol et. Çoklamak istersende bu yapıyı kullanabilirsin.

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

apoki

Cevap için teşekkür ederim. İlgilenen herkese çok teşekkürler.

apoki

İstediğim devreyi yani burda paylaştığım örneği yaptım. Deneme amaçlı da ek olarak bir röle daha ekledim o da çalışıyor. Yine deneme amaçlı 1. röle için bir program yazdım. Onada bir motor bağladım. Videosunun linki aşağıda.
http://rapidshare.com/files/325360686/MOV01915_x264.mp4

peko