SD kart okuma/yazma kilitinin işlevi?

Başlatan murbay, 20 Aralık 2009, 21:02:43

murbay

Selamlar,
SD kartlar yada SD mikro kartı mini karta çeviren adaptörler üzerinde okuma/yazma kiliti var. SD adaptörü söktüm bu kilit hiçbir şeye bağlı değil.
Sonra aklıma disketlerde yada teyp kasetlerinde ki gibi bir mantık olduğu geldi. Yani okuyucu kısımda kilitin durumunu okuyan bir sensör yada anahtar mı var diye düşündüm.
Bu konuda bilgisi olan var mı?
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

tyildizak

Aynen öyle, okuyucuda switch'in pozisyonu algılanıyor (optik ya da mekanik olabilir), adaptörün sd kartla herhangi bir bağlantısı yok.

arslan74

Alıntı yapılan: "murbay"Selamlar,
SD kartlar yada SD mikro kartı mini karta çeviren adaptörler üzerinde okuma/yazma kiliti var. SD adaptörü söktüm bu kilit hiçbir şeye bağlı değil.
Sonra aklıma disketlerde yada teyp kasetlerinde ki gibi bir mantık olduğu geldi. Yani okuyucu kısımda kilitin durumunu okuyan bir sensör yada anahtar mı var diye düşündüm.
Bu konuda bilgisi olan var mı?
Bu kart sadece SD kartlarda var. Mini ve Micro SD kartlar bu switch yok.

tyildizak

evet, micro kartlarda değil,  sd micro ve mini adaptörlerinde var. Şu resimdeki gibi:

teknikelektronikci

3m in sd kart soketlerini kullandım hem kartın takılı olup olmadığını hemde kilidin olup olmadığı mekanik şekilde algılanıp gnd dı sanırım kısa devre oluoyor
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

murbay

Bilgisayarlardaki kart okuyucuyu söküp baktım. Yuvada iki adet anahtar var. Biri kartın takılıp takılmadığını algılıyor. Diğeri kartın üzerindeki anahtarın konumunu algılayarak chip'e bilgi veriyor. Chip buna göre yazma iznini iptal ediyor.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...