Motor-Trafo Sürme Devresinde Voltaj Dönüşümü.

Başlatan azimli, 22 Aralık 2009, 16:55:50

azimli

4 taneside n-kanal mosfet veya igbt transistörlü H köprü devrelerini 4 ayrı izole kaynakla kurup çalıştırmış birisiyim.Bu tür devrelerde sorunum yok.

Bir devremde izole kaynak kullanmadan 2 p-kanal 2 de n-kanal +24V./0V. H köprü besleme bara gerilimi üzerinden devreyi kurmam gerekiyor daha önce benzer bir çizimi yine göndermiş ve kurmuştum ama bu devrede sorunlar yaşıyorum.Devre dc motorları iyi sürüyorda yüksek frekanslı trafoları hiç süremiyor.

Bu devre +24V./0V. bara gerilimi altında çalışıyordu

Devrenin son halini şu şekilde düzenledim.Motor yazan yere yüksek frekanslı trafoda bağlayabilmeliyim devreyi hem motor hem trafo sürecek şekilde düşünelim.yalnız bu devre ile süreceğim dc motorlar +12V. nominal beslemelidir.Trafolar ise +3V. ile +24V. arasında sinyal genliği ile
sürülebilmektedir.

Şemanın en üstünde içinde DEVRE yazan kutucuğun olduğu yere en uygun öyle bir devre yapmalıyımki +24V. gerilim +19V. gerilime dönüşsün ve devre çıkışı +19V. da sabitlensin.Bu +19V. gerilim üzerinden şekildeki devreyi çalıştırmayı amaçlamaktayım ve bu gerilimde en fazla 3 Amper akım  çekilecek.

Seçenekler çeşitli ama bu gerilim dönüştürücü devre en ideal bu işe uygun nasıl yapılabilir?

Şekildeki sürücü devre girişi +19V. dc bara geriliminde olsa bu devre iş görür değilmi?

şekilde A/B transistörleri p-kanal mosfet
C/D transistörleri n-kanal mosfet tir.
mosfet sürücü optokuplörler ise tlp250 dir.
transistör gate dirençleri hepsi için 22R dir.

drmp

3-4 amper verebilen (24v girişli )bir güç kaynağı işini görmeli diye düşünüyorum

azimli