ups cikisinda dusuk voltaj degeri

Başlatan selvi, 26 Aralık 2009, 14:35:21

selvi

ups nin cikisi neden 140v olur.mevcut durumuyla 12w lik lambalari bile yakmiyor.akunun  cikisi 12.4v gosteriyor.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

floresan

ups yüksek frekansla mı çalısıyor yani smps trafo mu kullanılmış? yoksa demir nüveli mi?
gücü kaç watt?
şebekede elektrik varken mi düşük voltaj geliyor yoksa backup durumunda mı?
birde akü voltajı backupta yük bağlıyken mi ölçüldü?

selvi

smps trafolar kullanilmis. ups 2000w.sebekeden normal 220v geliyor.yuk bagliyken akuden 12.3v gosteriyor.ama bilgisayar bu degerle calisiyor(140 ac volt).bilgisayr adaptor cikisina baktim 18.3v gosteriyor.12w lik lamba calismiyor.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

floresan

hocam ups demi sorun var yoksa bilgisayar adaptöründe mi tam anlayamadım.

ups normalde şebeke elektriği yokken akü gerilimini yükselterek çıkışından 220 ac verir. vermiyorsa ups de sorun vardır. şebeke elektriği yokken ups den besleme yapıldığında akü gerilimleri belli değerin altına düşmemesi gerekir. 12 voltluk aküyse 12 voltun altına. ama 2000W lık upsde en az 24 voltluk aküler kullanılmıştır diye tahmin ediyorum.

ayrıca upsde soğuk lehim olabilir, soketli entegreler varsa ayaklaında temazsızlık olabilir(başıma geldi).
smps trafolar varsa aku gerilimi önce yüksek frekensta anahtarlanarak trafoya verilir ve yükseltilir. sonra trafodan alınan gerilim doğrultularak transistörler vasıtasıyla tekrar 50hz şebeke frakansına anahtarlanır ve çıkışa verilir. (benim incelediğim 300w ups öyleydi)

bu hatlar sırayla ölçülerek arızanın nerede olduğu tesbit edilebilir. trafodan sonra doğrultulmuş gerilimi süzmek için kartın çıkış taraflarında 400v cıvarında 10-100 mf arasında bi kondansatör olması lazım. onun voltajını bi ölçün. 300v civarında olması lazım.