XP güvenlik açıkları kapatma

Başlatan cevat, 27 Aralık 2009, 17:04:47

cevat

Bu başlık altında ,virüs programının dışında . Windows XP ilk kurulumunda yapılacak   güvenlik açıklarını bazı ayarlarla düzeltme yönünde bilgi sahibi olanlar, bilgilerini paylaşabilir mi?

ipek

bu bilgiyi netten bulmuştum işe yarıyormu bilmiyorum güvenebilirlik derecesi nedir yorum yapamıyorum.

Windowsunuzdaki Casus Win XP user
--------------------------------------------------------------------------------

Arkadaslar Microsoft win XP ile bir cok yenilige imza atti. bir cok iyilik yerine birde katlanilmaz mecbur üyelik,

sadece aldiginiz sistemle calisma, format yada yeni kurmada (install) da key alma felan
Üstüne üstlük birde bilgisayariniza birde Casus koyup sizleri istedigi an izliyor ve ne yaptiginizi biliyor.
Simdi size bu casusu nasil bulup yok edeceginizi anlatayim

Bilgisayarinizi actiktan sonra
Başlat >Çalıştır
yere kücük harfle: cmd deyin ve Enter

Simdi karsiniza bir Dos penceresi acildi
cikan bu pencereye: net user yazin (net bir bosluk user olacak .)
O pencerede bir liste var ve bilgisayarda kac tane kullanici var hepsi yazili buraya kadar her sey normal.

Eger: burada bir Support_388945a0 diye bir hesep varsa iste sende de casus var yoksa sorun yok
var ise derhal sil:
Peki Bunu nasil silecem derseniz:
kolay
Bunu yapin:
net user SUPPORT_388945a0 /delete ve Enter`e basin ...

kolay gelsin...

Erol YILMAZ

win7 ye gerek var mı?

şu anda Winxp bütün ihtiyaçlarımızı karşılamakta.

neden gereksiz yere yenileştirilmiş bir sistemin problemleri ile uğraşalım ?

hasangurlek

Alıntı yapılan: "cevat"Bu başlık altında ,virüs programının dışında . Windows XP ilk kurulumunda yapılacak   güvenlik açıklarını bazı ayarlarla düzeltme yönünde bilgi sahibi olanlar, bilgilerini paylaşabilir mi?

Windows işletim sistemi altında iki yönlü olarak %100 güvenlik istiyorsanız donanımdan network/modem/bluetooth vb. kartları çıkartabilirsiniz Dışarı bilgi akışını kesmenin yolu ise CD/DVD aygıtların sökülmesi, USB host controllerin devreden çıkartılması ve sürücülerinin silinmesi vs. sayılabilir yada XP yerine açık kaynaklı işletim sistemleri kurabilirsiniz. Haberleri seyrederseniz kurumlarımızın bugünlerde dışarıya bilgi akışını kesmek için izledikleri yollardan sıkça bahsediliyor :)
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "Allegro"win7 ye gerek var mı?

şu anda Winxp bütün ihtiyaçlarımızı karşılamakta.

neden gereksiz yere yenileştirilmiş bir sistemin problemleri ile uğraşalım ?

XP desteği 2010 da sona eriyor !

XP her tarafı iyi kötü tanınmış bir sitem , giren içinde çıkan içinde .
eta logo gibi programları kuranlar xp yi kaldırıp 98 kurarlar .
Çünkü ancak onda çalıştırmasını becerebilirler. :roll:
Evet böyle eski , yenilenememiş programları kullanıyorsanız , xp ye mahkumsunuz.
XP zamanındaki donanımlarla bu günkü donanımlar çok farklı.

Derleyicilerimizi sürekli güncelliyoruz , neden ? :roll:

Hala Facit kullanıyormusunuz ? :)

Erol YILMAZ

Win7'nin WinXP ye göre bir avantajını sayabilirsek evet geçelim :D

teknikelektronikci

win7 de bir kaç arekadaşım program uyuşmazlığı yaşadı ama direk sağ tıklayıp ayaralrdan halletiklerini söylediler bu xp dede var ama çoğu zaman işe yaramıyordu ayrıca win 7 de gayet hoş hızlı ve güzel en azından vista gibi kasvetli değil ama yinede bir süre xp ye devam edecem taaki win 7 oturana kadar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "ipek"bu bilgiyi netten bulmuştum işe yarıyormu bilmiyorum güvenebilirlik derecesi nedir yorum yapamıyorum.

Windowsunuzdaki Casus Win XP user
--------------------------------------------------------------------------------

Arkadaslar Microsoft win XP ile bir cok yenilige imza atti. bir cok iyilik yerine birde katlanilmaz mecbur üyelik,

sadece aldiginiz sistemle calisma, format yada yeni kurmada (install) da key alma felan
Üstüne üstlük birde bilgisayariniza birde Casus koyup sizleri istedigi an izliyor ve ne yaptiginizi biliyor.
Simdi size bu casusu nasil bulup yok edeceginizi anlatayim

Bilgisayarinizi actiktan sonra
Başlat >Çalıştır
yere kücük harfle: cmd deyin ve Enter

Simdi karsiniza bir Dos penceresi acildi
cikan bu pencereye: net user yazin (net bir bosluk user olacak .)
O pencerede bir liste var ve bilgisayarda kac tane kullanici var hepsi yazili buraya kadar her sey normal.

Eger: burada bir Support_388945a0 diye bir hesep varsa iste sende de casus var yoksa sorun yok
var ise derhal sil:
Peki Bunu nasil silecem derseniz:
kolay
Bunu yapin:
net user SUPPORT_388945a0 /delete ve Enter`e basin ...

kolay gelsin...

Bende çıktı silcekdim kalsın dedim :) tırstım şimdi bir şey olur diye :) sanırım bu user dediği microsoft onun haricinde başkası değil
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Fabrisio

Sistemimde 1 GB ram var. XP kurulu olduğu dönemde hiçbir program çalışmazken RAM in %11 ini kullanıyordum. Hatta sistem ağır render ları bile zorlanmadan yapabiliyordu. (Biraz da ekran kartı ile alakalı tabi) Şu an win7 kullanıyorum. Sistem boştayken RAM in %54 ünü kullanıyor.Tabi bu durumda 3dsmax ve photoshop çekilmez oluyor. Bu yüzden RAM takviyesi yapmam gerekiyor. Eğer görselleri kapatırsam performansım artıyor ama o zamanda 7 nin estetik olarak bir özelliği kalmıyor. Yaklaşık 2 aydır 7 kullanıyorum. Menüleri ve kullanımı eski işletim sistemleri gibi değil. O kadar karışık ki, bakım programlarından disk birleştiriciyi bulana kadar göbeğim çatladı. Sanırım pişmanım.

hasangurlek

Alıntı yapılan: "Fabrisio"Sanırım pişmanım.

Bu çok şık bir ifade olmuş :)

Gerçekten hoşuma gitti.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

KAZIMUGUR

Söz konusu programlar için sistemden çok donanım önemli.
Donanımın kalitesi hızı gibi şeylerden ziyade uyumu daha önemli.
Son çıkanların en hızlısı en pahalısı ile değil , test edilip onaylanmış donanımlar tercih edilmeli.
Mesela workstation lar .

Evet win7 ram kullanmayı seviyor.

Win7 de , xp gibi göçmeler takılmalar mavi ekranlar yok ...
Xp çok uzakta değilki , mükemmeldi efsaneydi diye hayıflanasınız.

Edit :
Donanımı sınırlı olan arkadaşlar için özellikle , index , önemli değilse kapatın.
Control panel / administrative tool / services / windows search-disable

Fabrisio

Mutlaka. Ancak eninde sonunda geçeceğimiz bir işletim sistemine alışmak gerek diye kandırıyorum kendimi. Tekrar XP kurmak ölüm geliyor. İşletim sistemi, driver lar, ayarlar vs. Arkadaşların gazına geldim desem yeridir. Bu arada bilmeyenler bilsinler. Win7 tüm driverları otomatik yüklüyor. Sıfırdan win7 kurmak toplam 18 dakika sürüyor.

aslan_korhan

İlk XP çıktığında çoğumuz "Ben buna geçmem, 98 iyi" falan diyorduk.
Şimdi ayni durum Win7 içinde geçerli. Bende henüz geçmeyi düşünmüyorum ama eninde sonunda geçeceğiz.
Enazından Win7 seçeneğimiz var ve Vista'ya geçmek zorunda kalmayacağız...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

arslan74

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"İlk XP çıktığında çoğumuz "Ben buna geçmem, 98 iyi" falan diyorduk.
Şimdi ayni durum Win7 içinde geçerli. Bende henüz geçmeyi düşünmüyorum ama eninde sonunda geçeceğiz.
Enazından Win7 seçeneğimiz var ve Vista'ya geçmek zorunda kalmayacağız...

Benim makinamda Windows 7 kurulu. Vistaya göre cok performansı çalışıyor. Ek bir cok özellikler eklemişler. Eski yani eski donanımsal driver desteği yok gibi bir şey. Microsoft eski donanımlar için driver yazmakla uğraşmamış. windows 7 gececek arkadaşlar Eski sistem yazıcı veya başa donanım veya yazılım var ise büyük sıkıntı yaşabilir. Onun haricinde gecmeyi tavsiye ediyorum.