20hz-20khz ekolayzer yapmak istiyorum

Başlatan toprock, 14 Ocak 2004, 18:23:12

toprock

slm arkadaşlar ampfilikatörümde kullanmak üzere 20hz-20khz ekolayzer yapmak

istiyorum stereo 10 kanal (yani on tane ppotans olcak) böyle bir devre bulabilirmiyim frekansı ayarlayabilmem için formulü de olsa iyi olur standart olarak frekans aralıkları nasıl artar mesala il k

kanal 20 ile başladıysa bir sonrakini kaç yapmalıyım yopksa rastgele kafaya göremi sıralandırıyoruz yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

toprock

Merhaba arkadaşlar pek istediğim gibi olmasada 10 kanal bir ekoleyzer yaptım şemayı antrak gazetesinden aldım devrede 3 adet tl 084 var +/- 15 Volt ile çalışıyor. ben bu devreyi yaptım çalıştırdım ancak bazı aksilikler ortaya çıktı

ses te kontrol yapabiliyorumda değerler ya çok çabuk değişiyor yada çok yavaş

seste aşırı parazitlikler var tarif edecek olursam yoğun bas sesi gibi hani anfiyi açarda girşine elinizi dokundurduğunuzda hoparlörden gelen ses e benziyor

birde parçaları alırken potansiyometrelerin tamdeğerini bulamadım sanırım 20k lazımken 50k anca buldum yani 2 katı değerde bir potans bulduğumu hatırlıyorumda değerlerini hatırlamıyorum

potanslarla devre arasındaki mesfeyi az tutun diye bir uyarı vardı mesafe 7,5cm iletim bakır kablı ile sağlanıyor acaba fazlamı geldi

ben bu devreyi stk 4231 de kullanacam , stk nında ekolayzırında devre beslemesi simetrik bu gürültü sesinin çıkmaması lazım diye düşünüyom ama çıkıyor işte aklıma gelmişken ekolayzerın besleme çıkışların da 7812 ve 7912 kullandım ama 7912 ne türlü kullandısaysam yine yaktım yine yaktım 1. bacağa - giriş 2 bacağı 0 uca 3. bacığıda çıkşışa uyguladım yandı bunun tam tersini yaptım yine yandı

aklıma gelmişken besleme trafosu ayrıydı 2*15V luk trafo ekolayzera 2*35 de stk ya vermiştim

bu devre ile epey uğrsaştım olmadı bende rafa akldırdım ama yakın zaman da yine elime bir alcam sorunlarını bulcam ama sizdende bir fikir alıyım dedim

ilgi ve alakanıza şimdiden teşekkürler

Rusi

slm dostum 79xx serisini 1. ayağı 0   2. giriş  3 çıkıştı yanlış hatırlamıyorsam 78 gibi kulandıysan yanması normal ....

toprock

teşekküler yardımın için Rusi kendine ii bak