HI-TECH'de 96byte sonrasında derleme yapmıyor

Başlatan strom, 05 Ocak 2010, 15:54:02

strom

Arkadaşlar 2 gündür bu problemi çözemedim.Tanımladığım değişkenler (ister dizi olsun ister normal) 96'yı geçti mi derleme yapmıyor.Bir hata koduda üretmiyor ama derlemede yapmıyor.Sizce sebebi ne olabilir?

Kullandığım Pic: 16f877
Kullandığım derleyici: hem 8.05pl3 sürümü hem 9.60pl1 sürümü

arslan74

Alıntı yapılan: "strom"Arkadaşlar 2 gündür bu problemi çözemedim.Tanımladığım değişkenler (ister dizi olsun ister normal) 96'yı geçti mi derleme yapmıyor.Bir hata koduda üretmiyor ama derlemede yapmıyor.Sizce sebebi ne olabilir?

Merhaba,

Bu soru daha önce yanılanmıştı. Sorun hi-tech otomatik değişkenleri bank0 da tanımlar 16F877 ninde bank0 RAM uzunluğu 96 byte dır. Daha fazlasını almaz. Diğer banklarada birşeyler yazmasını istiyorsan o zaman değişkenlerin başına bank1 eklemen gerek.

Selamlar

Erol YILMAZ

Derlemeye çalıştığın en basit kodu buraya koyarmısın ?

Ayrıca daha yeni derleyici kullanırsan başında BANK diye bir ifade kullanman gerekmez.  Örn. 9.65 PL1 gibi

strom

Alıntı yapılan: "arslan74"
Alıntı yapılan: "strom"Arkadaşlar 2 gündür bu problemi çözemedim.Tanımladığım değişkenler (ister dizi olsun ister normal) 96'yı geçti mi derleme yapmıyor.Bir hata koduda üretmiyor ama derlemede yapmıyor.Sizce sebebi ne olabilir?

Merhaba,

Bu soru daha önce yanılanmıştı. Sorun hi-tech otomatik değişkenleri bank0 da tanımlar 16F877 ninde bank0 RAM uzunluğu 96 byte dır. Daha fazlasını almaz. Diğer banklarada birşeyler yazmasını istiyorsan o zaman değişkenlerin başına bank1 eklemen gerek.

Selamlar

Hocam forumda benzer bir soruyla karşılaştım ama cevabı bu kadar net algılayamadım.Sorun bu şekilde çözüldü.

9.65'i çalıştıramadım.Bank kavramı olmaması hoşuma gitti ancak yazacağım programın işleyişini değiştirme kararı aldım.Ama bu bilgileride aklımın bir köşesine yazdım.Çünkü çözmesi uğraştırıcı sorunlar ve çözümleri kıymetli.
Çok teşekkür ederim.

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||