pic kontrollü fotoğraf makinesi yapabilirmiyiz?

Başlatan birkan, 07 Ocak 2010, 08:29:13

birkan

Bir kamu kurumunda kullanılmak üzere pic ile açıl, kapan, fotoğraf çek gibi komutları gönderebileceğim fotoğraf makinesi yada fotoğraf makinesi modülü bulabilirmiyiz. Buna benzer bir uygulama yapmış olanlar varsa yardımcı olabilir mi?

ete

Makinada aç/kapa butonu ile odaklama + çek butonlarında tadilat yapmak gerekecek. Bunları göze alırsanız neden olmasın.
3 ana fonksiyon var makinalarda. Birincisi makinanın açılması. On/off butonundan iki uç alınarak butona basılmış işlemi yaratılabilir pic ile.
Bundan sonra fotoğraf çekilirken çekme butonuna yarım basılarak objektifin çekilecek yere odaklanması sağlanmalıdır. Bir kaç saniye bekledikten sonra yada odaklama onayını veren led veya bip sesinden bir çıkış alarak bu seferde çek butonuna basılmış işlemi yaratılarak gerekli fotoğraf alınabilir.
Dediğim gibi makinada tadilat yapmak gerekecektir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

sekoli

Eyvah, fotoğraf çeken radar yapcaksınız kesin.  :lol:
Ondan sonra, gelsin trafik cezaları.  :lol:

Erol YILMAZ

Daha Profesyonel bir Foto makinası kullanılırsa DSLR gibi,
dışarıdan fonksiyon girişleri vardır ( diye düşünüyorum DEKLANŞÖR vs.)

umberto

DSLR makineler için piyasada "kablolu deklanşör" ismiyle satılan 1 -1,5 metre kablos uzunluguna sahip çift hassasiyetli butonu bulunan kumandalar mevcut.

Fotograf makinesini hiç ellemenden bu kumandayı modifiye ederek pic ile fotograf çekebilrisiniz.

Bu kumandalar üzerindeki butona yarım basında makine odaklama yapıyor tam basınca ise fotografı çekiyor, aynı fotograf makinesinin üzerindeki deklansör düğmesi gibi.

Eğer dslr makine yerine kompakt makine kullanayım derseniz , kompakt makineler içinde piyasada IR kumandalar mevcut. infrared kumandada gerekli deişiklikleri yaparak pic ile fotoğraf makinesini kontrol edebilrisiniz. (Hatta bu kumanda ile zoom in zoom out vs de yapabilrisiniz)

Saygılarımla

birkan

Bu kablolu/infrared deklanşörler makinede açma kapama yapabiliyormu acaba, kullanan varsa buraya yazabilirmi?

umberto

Ben , DSLR makinemde kullanıyorum. Malesef fotoğraf makinesi kapalıysa , cihazı açmıyor.  Belki bazı modellerde makina açık bırakıldığında bir süre sonra uyku modunda giren makineyi bu kumanda ile tekrar aktif edilebilir ama benim kullandığım fotoğraf makinesi açık değil ise kumanda tarafından açılmıyor.

Saygılarımla