infrared led çeşitleri ?

Başlatan Maxim, 14 Ocak 2010, 14:53:03

Maxim

ortam aydınlatması için hangisini seçmek lazım ?
gece çekimi için bir panel yapmayı düşünüyorum,
yani uzaktan kumanda için değil .

bakıyorum ,
840nm olanları var 940nm olanları var,
neye göre ne ?

çektikleri akımı yazıyorlar
yaydığı ışığın derecesinide yazıyorlar
ama ışık şiddeti belli değil ,
acaba gözle görülemediği içinmi ?

ben nasıl bilebilirim hangisi daha kuvvetlidir diye ?

teşekkürler

Eagle_Tim

Elimden çok sayıda güvenlik kamerası geçti.Onarım ve test bayiliğini yapmıştık. Bunların bir bölümü gece görüşlü kamerlardı. Bu kameraların genel özelliği hatırladığım kadarıyla şuydu. öncelikle ledler kameranın yapısında mı yoksa aydınlatmanın daha düzgün olması açısından mı bilinmez merceğin çevresine dairesel 4-5 katman olarak dizliyordu. bağlantılarda serili paralelli olarak voltaja göre uygun şekilde ayarlanmıştı. Mercek ledlerin ışığından etkilenmesin diye plastik siyah silindirik içi boş bir parçayla korumaya alınmış, sadece ilerdeki ışığı görecek biçimde izolasyon yapılmıştı. geriye kalan ise bilindiği gibi infrared ledlerin aydınlatma şiddeti ve açısı.. mantık olarak dar açılı olması gerektiğini zaten biliyoruz.. ışık şiddeti çok zayıf olmadığı sürece sorun olmaz sanırım. uygun voltajla led ömrünü biraz daha düşerek istediğiniz parlaklı elde edebilirsiniz.
Software and Hardware Design...

Klein

Teorik olarak :
Hangi dalgaboyunda ışık verecek led kullanman gerektiğini , kameran belirler. Kameranın  optik filtreleri hangi dalgaboyunu daha iyi geçiriyorsa,  sensör elementi en iyi hangi dalgaboyunda çalışıyorsa  o ledi kullanman gerekir.
Pratikte:
Kameraların hiçbirinin kullanma kılavuzunda bu değerler bulunmaz. Ayrıca bulunsa bile o dalgaboyunda led bulunmaz. Bu yüzden  ne  bulursan onu kullanırsın.  

Zaten bahsettiğiniz dalgaboyları arasında pek fark yok. sonucu çok etkileyeceğini sanmam.

Çok kuvvetli ışığa ihtiyacın var  ve besleme ile ilgili bir kısıtlaman yoksa
akkor flamanlı lambanın önüne  otomobil cam filminden bir filtre koy.   istediğin güçte lamba kullanarak , istediğin şiddette aydınlık sağla.

Maxim

Klein hocam
ama öyle ışık gözükecek ? ben karanlıkta çekim yapmak istiyorum

aslan_korhan

TV Kumandaların IR LED'lerinden bile kullanabilirsin. Sadece açı önemli.
Çekim mesafen yakın ise geniş açılı LED daha uygun olur.
Uzak mesafe için dar açılı fakat bu durumda sanki Fener tutuyormuşsun gibi dairesel bir ışık kümesi gözüktüğünden çok hoş olmuyor.

Hatta piyasada 1W IR LED'ler var, bunlarda olur ama denemesini yapanlardan duyduğuma göre pek verim alamıyorlarmış.
Normal 5mm Kumanda LED'leri çok rahat iş görüyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Klein

Alıntı yapılan: "maxiboost"Klein hocam
ama öyle ışık gözükecek ? ben karanlıkta çekim yapmak istiyorum

yok öyle olmaz. en koyusundan  3-4 kat cam filmi atarsın. görünen ışık tamamen kaybolur. sadece infrared kalır.

Maxim

yeni birkaç bilgi buldum ;

Red Glow 850nm:
-Advantage: high output . Good for IR light source
-Disadvantage: can be seem minor red in a short distance
-Solution: Add a IR filter.

No Red Glow 950nm:
-Advantage: No red glow so no one can see it in total darkness
-Disadvantage: Low IR spectrum. Not good for being IR light sources. Only good for being as a transmitter in remote control
- Soluton: Add more LED to make an array. Cost more