İzole DC-DC Konvertör.

Başlatan mihri, 18 Ocak 2010, 15:48:02

mihri

Giriş gerilimi 10V ve 30V aralığında olan, çıkışta ise 3.3V, 7V ve 21V olan izole bir DC-DC konvetör yapmak istiyorum. Her çıkış geriliminden yaklaşık 1A akım çekilecek. Hangi topoloji bu konvertör devresi için uygun olur?

UC3843 ile flyback topolojisinde kurulacak devre ile gerçekleştirilebilir mi?
"Eppur si muove!"

Cetinal

LM2577 ile flyback izalsyonlu devre yapabılırsın

xenix

Flyback uygun. 3 adet çıkışın var, bunlardan birini seçip ondan geri besleme alırsın, sadece bu çıkışta hassas regülasyon yapabilirsin. Diğer iki çıkışın gerilim regülasyonu çok iyi olmaz, yük arttıkça gerilim düşecektir.

Diğer iki çıkış için buck tipi veya lineer regülatör kullanabilirsin.

"Magnetic amplifier" bobini kullanarak diğer iki çıkışın regülasyonunu artırabilirsin.

mihri

Trafo konfigürasyonu yukarıdaki şekillerden hangisi olursa daha iyi olur. Topoloji flyback ve geri beslemeyi 3.3V üzerinden almayı düşünüyorum.

1. konfigürasyonda geri besleme almadığım voltaj çıkışlarına yük bindiğinde regülasyon 2. konfigürasyona göre daha iyi olacak gibi geliyor bana. Ama uygulamada tecrübe edenlerin görüşü nasıl bilmek isterim.
"Eppur si muove!"

F.T

Alıntı yapılan: "RoMeO123"LM2577 ile flyback izalsyonlu devre yapabılırsın
selamlar hocam elinizde bu tip uygulama şeması varsa paylaşırmısınız.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Cetinal

datasheet ini tavsiye edebilirim şu an sadece ...

Elimde malesef bişey yok ... ama yapıldıgını gördüm... ve de net çalışıyor ;)

F.T

teşekkür ediyorum.iyi günler...
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

sezgin05

Bulunabilirmi bilmiyorum ama güzel bir malzeme...

ahmet2004

F.T

Alıntı yapılan: "ahmet2004"Düşük akımlı flyback:

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
http://www.national.com/an/AN/AN-777.pdf

hocam ilginiz için teşekkürler....