Kondansatör farkı?

Başlatan Maxim, 21 Ocak 2010, 15:56:47

Maxim

bu iki kondansatör arasındaki farklar tam olarak nelerdir ?
voltaj, kullanım yeri ,kalite ?
ikiside 100nf

teşekkürler

mavi

küçük olan daha yüksek teknoloji ile daha ince izolatör kullanılarak üretilmiş.
Plakalardaki yük uzaklıkla ters orantılı idi yanlış değilse plakaları birbirine daha çok yaklaştırıp küçültmüşler.

İşlevleri ikisininde aynı
Telecommander Monster Of Network

cenkishan

SARI küçük olan multilayer kılıf
Turuncu olan mercimek tip kılıfında...
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

Maxim

arkadaşlar yani şimdi kullanım açısından aralarında bir fark yokmu diyorsunuz ? o zaman soldakinimi kullanayım ?

OG

Sağdaki (mercimek) seramik yapıda, diğeri de mi seramik?

Seramik kapasitenin yüksek frekans davranışları daha iyidir. Toleransı biraz yüksektir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektromer

Alıntı yapılan: "maxiboost"arkadaşlar yani şimdi kullanım açısından aralarında bir fark yokmu diyorsunuz ? o zaman soldakinimi kullanayım ?

Merhaba,
2 kondansatör de değer olarak aynı. Sonuçta işlevleride öyle..
Voltaj değerleri hakkında fazla bir şey diyemiyorum ama soldaki (Sarı olan) daha gelişmiş bir teknoloji ile üretilmiş ve mültilayer diye tanımlanıyor.  Diğeri ise, hepimizin bildiği mercimek konansatör diye tabir ettiğimiz bir eleman.

Son söz olarak, eğer maliyet hesabı gibi bir sorun yok ise her zaman için soldaki (Mültilayer) kondansatör tercih edilmeli,

Hem ısı hemde kırılganlığa karşı direnci daha yüksek...
Her şey gönlünüzce olsun..

SiVRiSiNEK

soldaki kondansatörün 1000 lik paketini 5TL ye almıştım karaköyden
böyle malzemeleri alırken paket fiyatlarınıda sormakta fayda var 40-50 tane isteseydim yine 5TL tutabilirdi :)

Cetinal

soldaki üstün özelliklere sahip pahalı meşhur marka ... sağdaki ise aynı üstün özelliklere sahip ve uygun fiyatlı REGAL  hangisini tercih edersiniz .....

Çatttttttt

OptimusPrime

kaliteyi anlamak için:

kapasite metreye sırayla kondansatörleri bağla ( öncelikle kısa devre etmekte fayda var ) havya ile bir miktar kondansatör kılıfını ısıt. değeri en çok değişen en kötü olanıdır

gerilimleri anlamak için;

kesin olmamakla birlikt bence büyük olan yüksek gerilimli olandır.

gibi.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

OG

Kalite konusunda ne aradığınıza bağlıdır. Mercimek yapılı kapasiteler değerini ısıya bağlı olarak çok yüksek oranda değiştirir ama RF devrelerinin vazgeçilmez dekuplaj elemanıdır, çünkü yüksek frekans davranışları çok iyidir. Isıl kararlılığı yüksek olması gereken yerlerde ise kağıt kondansatör kullanılır.

PIC veya benzeri lojik devrelerde entegrenin hemen yanıbaşında bu kondansatörden görmemize sebep de aynı özelliğindendir. Bu iş için mesela Polyester vb 100nF kullanılmaz.

Maxim

Alıntı yapılan: "OG"PIC veya benzeri lojik devrelerde entegrenin hemen yanıbaşında bu kondansatörden görmemize sebep de aynı özelliğindendir. Bu iş için mesela Polyester vb 100nF kullanılmaz.

hımm og hocam bu iş için o zaman klasik sağdan devam ediyoruz ?

fractal

herzaman soldaki seramik olanı tercih edin hem yüksek voltaj hem yüksek frekansta  sağdakinden cok üstündür...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

OG

fractal, destekli konuşalım, soldakinin ne tip kondansatör olduğunu söyleyebilecekmisin?

z

Arkadaşımın bir kişiyle diyaloğu aklıma geldi.

Karşısındaki parmağıyla kart uzerindeki direnci göstererek bu renkli boncuklar ne diye sordu.

Bizimkisi;

Bunlar karbon direnç dedi ve kutudan bir direnç çıkartıp yankeski ile çat diye ikiye böldü.

Direncin kırılan gövdesinin kesitini gostererek bak içi süt gibi karbon dedi.

Kondansatorlerin çeşitleri ve kullanım alanları için aşağıdaki dokumana bakın.

http://www.radio-electronics.com/info/data/capacitor/capacitor_types.php
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OptimusPrime

kalitesizdir ama RF tank devrelerinin sıcaklık kompanzasyonunda diğerlerinin adını bile unutturur.  :D
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||