7805 ne kadar güvenli

Başlatan trademy, 23 Ocak 2010, 23:29:25

trademy

96 sütun bi kayan yazı yapmıştım. beslemesini ise 7805 ile sürdüğüm 2n3055 ile yapmıştım. 2n3055 e  soğutucu kullanmadım. zira devreyi birsaatlik bir çalıştırmadan sonra bile ısınma gözlenmiyordu. 7805 de ise çok küçük bir soğutucu kullanmıştım.,ondada bir ısınma sözkonusu değildi. besleme trafosu ise ac 12v.
panoyu sürekli kullanmıyordum ancak bu hafta 3 günlük sürekli kullanımım sabahı pano çalışmıyordu. besleme çıkışı ise 9volt gösteriyordu.
tabiiki pic ile birlikte bazı çipler gitmiş.,
sağlıklı sorunsuz bi besleme için napmalıyım.....

wosvol

tayyar

bir smps güç kaynağı yada smps tabanlı bir regülatör entegresi kullanman güzel olur (mesela LM2575- 2576)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

fahri-

7805 i bazı projelerimde kullandım. 2 senedir 24 saat hiç aralıksız çalışan cihazlar henüz arızalanmadı. sanırım önemli olan kapasitesini aşmamak.

NeoXcon

7805'i 100mA'i aşmayan yüküm varsa ve beslemem 9V üstü değilse kullanıyorum. Onun dışında kesinlikle smps kullanılması, devreler açısından daha sağlıklı olur. Dijital kontrol sistemlerini beslerken özellikle 7805 güvenilir bir eleman değil kesinlikle :D

z

Lojik devrelerle birlikte ledleri de mi 5v dan besledin. Eger boyleyse, ledleri regulesiz taraftan beslersen sorun yasamazsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

trademy

yani regüle etmeden ledleri direk 9 volt ile sürmek sanırım 7805in üzerindeki yükü minumuma indirecek. mantıklı hocam sağolasın.

stlg

Hani 2n3055 vardı ona ne oldu
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

trademy

hocam  7805'in çıkışını 3055 in base sine verip öyle kullanmıştım ama ikisi birden tarih oldulardı.
bilemiyorum ilkönce hangisi sukoyvermişti.
ama 2n3055'e hiç güvenim kalmadı.
yaptığım ayarlı güçkaynaklarında ve diğer devrelerde hep sukoyverdi...
buradada tahminim 3055 bozuldu sonrasında 7805 kendibaşına kalınca oda iflası çekti.

Erol YILMAZ

7805 güvenilir mi ?
Elbette güvenilir :)
bugüne kadar 100 binin üzerinde kullandığımız bir devre elemanı,
arıza yaptığını hiç görmedik, tabi bazı şartlarına da uyduk... :)

t2

Alıntı yapılan: trademy - 05 Ağustos 2010, 14:30:29
hocam  7805'in çıkışını 3055 in base sine verip öyle kullanmıştım
Bu şekilde bağlanmıyor 7805 çıkışı 3055 emiterine bağlanıyuordu. Senin dediğin gibi yapılırsa yanıyormuş.