PLC öğreneceğim yardım

Başlatan gladi, 26 Ocak 2010, 10:19:03

erkan614

plc ile ilk tanışmamı hatırladım baya büyük bir kesme delme makinasına picli bikart yapmıştım tabi karadüzen masa üstünde çalışıyor makinada zortluyor :) ozaman parazitle tanışıp müşerref olduk sonra makineyi yaptıran abimiz "ya plc diye bişi var onu programlayamazmısın ha pi ha o " dedi bende kem küm ederken gitti delta sv serisi bi plc bide 3.5'' hmi aldı önüme koydu "sen yaparsın hadi bakiyim" dedi bende çaresiz oydu buydu diye diye 1 ayda işi bitirdim sonrası geldi tabi büyük kolaylık plc

yani tavsiyem hiç merak etme bi sv serisi plc al bide dop3.5 bi set kur kendine servoya falan bağla zaten deltanın pc arayüzü çoook basit ve dop içindede basic benzeri program koşturabiliyosun fast'ın sana verdiği cd'de bissürü örnek var sahada birkaç örnek yaparsan işi kaparsın önemli olan programcılık mantığıdır zaten

ben şimdi kendime bi set yapıyorum bi telemecanik plc bi s7-200 bi simens hmi bi delta ss ve dop hepsini birbirine rs485 ten bağlayıp giriş ve çıkış'larına çeşitli elemanlar bağlayıp yazılım geliştirme seti yapıcam tamamen ar-ge odasına görüntü yoksa otomasyon işi ile pek uğraşmaya vakitim yok ayrıca sinens ve telemecanik pc arayüzlerini hiç bilmiyosum çok gıcık deltanınki gibi kolay öğrenilir değil ayrıca kabloları da özel deltanınki basit seri port kablosu onlarınki teferruatlı telemecaniginkine 90$ vermiştim
o sebepten delta ile başla
tavsiyem sende öyle bi set yap hem müştrine hem finansörlerine gösterirsin şekil olur

cetinkaya

s.a Ilk önce Yeni is yerin Hayirli ugurulu olsun. Türkiyede az gelismis olan Allan Bradley PLC lerini bir arastirmani tavisiye ederim. Hem yapilis bakimindan hemde Software bakimindan Siemensi coktan gecmis saygilar.

tayyar

Dosyalar verdigim adrese tamamen upload edildi ilgilenen arkdaşlar bakabilirler.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

gladi

iki dosyam kaldı benim

ne varsa bu izmirlilerden var ... çok teşekkür ederim kardeşim
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

tayyar

Ne varsa izmirde varda ben hala işsiz geziyorum :)

Kolay gelsin :)

gladi

Alıntı yapılan: "tayyar"Ne varsa izmirde varda ben hala işsiz geziyorum :)

Kolay gelsin :)
insanlık var da iş yok izmir de ... videoda amma yürümüşsünüz be  :P

tam ankaradan böl haritayı sağ tarafına bir sürü bayilik falan aldım bende ... izmirde bir türlü iş kuramadık ...her yer her alan fazlası ile kapılmış ...

tayyar

İşte bu nedenledirki biraz iş tecrübesi yaptıktan sonra istanbula yerleşmeyi düşünüyorum.

Neyse konuyu dağıtmayalım

PLC ile ilgili paylaşmak istediği dökümanı olan varsa şifreyi veriyim bu alana upload etsin isteyen, böylece ufakta olsa bir plc alt yapısı oluşturabiliriz. İsteyen özel mesajla ulaşabilir bana

gladi

tayyar

dspic li olan güzelmiş ladder arayüzünüde yapmış adam helal olsun

gladi

tayyar

BU pdf leride alana attım ayrıca flash animasyonlar buldum onlarda "flash" kalsörü içerisinden ulaşılabilir halde.