PLC öğreneceğim yardım

Başlatan gladi, 26 Ocak 2010, 10:19:03

gladi

arkadaşlar nisan ayına kadar bu işi öğrenmem gerekiyor ...

bu plc ler tek bir programla falan mı oluyor yoksa her plc ye ayrımı oluyor markalara göre mi oluyor modellere göremi oluyor ....

bir tane plc alayım diyorum öğrenmek için ne alayım ... bu ne olsun ...

nisan ayında iki büyük firma desteginde otomasyonla ilgili firma kuruyorum ... inşallah hayırlısı ile...  bir kaç aydır bunun çalışmalarını yapıyoruz ...panolar yaptım sürücüler tamir ettim fabrikalar gezdik ...ve en son PLC yi bıraktım onuda da sitemizden öğreneceğim dedim ... hadi hayırlısı ...

tüm vakit ayıran arkadaşlara teşekkürü borç bilirim şimdiden Allah razı olsun herkezden ...

not : sitedeki tüm dökümanlar ayrıca okunacaktır bilgilerinize
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

Analyzer

Selam,

Öncelikle hayırlı olsun. Piyasada bir çok plc markası ve modeli mevcut. İlk olarak benim size tavsiyem, ladder mantığını oturtmanız. Ladder mantığı, elektrikteki pano mantığı gibi çalışır. (Zaten elektroniğe uzak, elektriğe yakın kişiler kolay kullansın diye geliştirilmiş bir yöntem) Kontaklar, bobinler, fonksiyon blokları vs. lerden oluşur. Çok zor değildir, hazır örnekleri incelerseniz mantığını alabilirsiniz. Ayrıca firmalar destek adına bir çok dökümanı Türkçe'ye çevirdiler. Koşulsuz 1-1 onarım ve destek adına size Delta, Fatek, LG öneririm. Ayrıca karşınıza sıklıkla Siemens PLC'ler çıkacaktır. Bu seriyi de iyi öğrenmeniz gerekir. Kontrolkalemi forumlarından yararlanabilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

gladi

@Analyzer  teşekkür ederim ilginize ...

bunlar pic ler gibi programlanmıyormu ... ben pbp biliyorum mesala ... bunlar gibi programı varmıdır ... bu tarzdan olabiliyor mu ?...

ladder mantıgı bu yönünü kullanarak   analog okumalar da yapılabiliyormu ? ... bütün fonksiyonlar kullanılabiliniyormu ... ?

benim gelmem gereken dokunmatik ekran dahi  bağlaya bileyim bütün fonksiyonlarınıda yapabileyim ...

NeoXcon

Bu elemanlar, seri port veya bişi bus ile programlanıyorlar. Direk üzerlerinde programlamak için soket yuvası bulunur zaten. Siemens plc'lerinde seri port yuvası vardır ama pc ile arasındaki kablonun bir ucu usb diğer ucu seri porttu :D  Ladder bloklarını yazdığımız derleyiciden direk programlanabilmektedir bu aletler. Aynı zamanda uygulama üzerinde debug de edebilirsiniz ;) Siemens plc'ler için piyasda S7-200 PLC'lerle Otomasyon(Recep Çetin) ve Endüstriyel kumanda sistemleri(Salman Kurtulan) kitaplarından da faydalanabilirsiniz.

SiVRiSiNEK

ladderla istediğini yaparsın merak etme
ucuz ve desteği geniş olduğu için bende deltayı tavsiye ederim başın sıkıştığında telefonla olsun direk yüzyüze görüşerek olsun her türlü desteği veriyorlar, hatta giriş seviyesi PLC, HMI, Servo için bedava eğitimler veriyorlar ben katılmıştım

gladi

teşşkür ederim kafamda yol haritası oluşmaya başladı ...

bu arada aklıma takılan bir soru geldi

bir başkası tarafından hazırlanmış bir makinada takılı programlı vaziyette olan herhangi bir plc ye ... daha sonradan bir ekleme düzeltme ,vs yapılabilinir mi ?

belki bunlarda böyle bir şey yapılmıştır veya yapılsa daha iyi olur

ayhani

Alıntı yapılan: "gladi"teşşkür ederim kafamda yol haritası oluşmaya başladı ...

bu arada aklıma takılan bir soru geldi

bir başkası tarafından hazırlanmış bir makinada takılı programlı vaziyette olan herhangi bir plc ye ... daha sonradan bir ekleme düzeltme ,vs yapılabilinir mi ?

belki bunlarda böyle bir şey yapılmıştır veya yapılsa daha iyi olur

PLC öğrenmek için Siemens S7 200 serisinden başlamanı tavsiye ederim.

İlk etapta PLC satın almak lüks kaçar bence onun yerine aşağıdaki simülatörü kullanarak yaptığın birçok örneği deneyebilirisin tavsiye ederim.

S7 200 Simülatörü

Eğer programa şifre konmamışsa programı UPLOAD(Geri yükleme) yaparak program üzerinde değişiklik yapıp geri yükleyebilirsin.
Programın şifresi 6596'dır. Saygılar.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Analyzer

Alıntı yapılan: "gladi"@Analyzer  teşekkür ederim ilginize ...

bunlar pic ler gibi programlanmıyormu ... ben pbp biliyorum mesala ... bunlar gibi programı varmıdır ... bu tarzdan olabiliyor mu ?...

ladder mantıgı bu yönünü kullanarak   analog okumalar da yapılabiliyormu ? ... bütün fonksiyonlar kullanılabiliniyormu ... ?

benim gelmem gereken dokunmatik ekran dahi  bağlaya bileyim bütün fonksiyonlarınıda yapabileyim ...
Selam,

PLC'ler ladder ve STL denilen bir tür script dili ile programlanabilmekte. Ancak STL dili pek kullanışlı olmadığından gerek, piyasada pek rağbet görmüyor. PBP mantığına pek uygun değil, ana program sürekli döngü içerisinde. PLC ler modül modüldür, bir işlemci gibi bazı pinler bazı işlere ayrılmış durumda değildir. Mesela analog giriş için bir modül, analog çıkış için bir modül almak gerekir. Ya da ekstra dijital giriş-çıkış için, termokupl okumak için modül almalısınız. Bunları aldığınızda ilgili fonksiyon bloklarını kullanabilirsiniz. Dokunmatik ekran kullanmak da zor değil. Ekranı tanımlayınca size belli sayıda ve adette register açılacak. Bu registerları okuyarak ve yazarak ekrana erişim sağlayacaksınız.
Bir eğitim seti alarak işe başlayabilirsiniz. Küçük uygulamalar yaparsınız. SSR de alıp mesela butona basınca lamba yanan bir uygulama yapabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

gladi

arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim Allah razı olsun ... baya bir faydanız dokundu şimdiden ...

@ayhani :
   tam ben soracaktım similatoru varmı diye sen cevabını dahi yazmışsın teşekkürler

@Analyzer : zaten mazleme satışı ağırlıklı olacagından plc almamda bir sakınca yok görünor ... hemen siparişi veriyorum ...bir yandan da programları indireyim ...

tayyar

PLC ler konusuna bende tekrardan eğildim. Askerliğin getirmiş oldugu paslanmayı üzerimden atmaya çalışıyorum. Eski bilgileri tazelemek gerekiyor. Elimdeki döküman, program vs vs leri toparlayıp işe koyuldum. en kısa sürede nete elimdekileri upload edip sizinle paylaşabilirim (çalışmalarımı başlattım). Linkleri buradan yayınlarım. Kolay gelsin.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

gladi

Alıntı yapılan: "tayyar"PLC ler konusuna bende tekrardan eğildim. Askerliğin getirmiş oldugu paslanmayı üzerimden atmaya çalışıyorum. Eski bilgileri tazelemek gerekiyor. Elimdeki döküman, program vs vs leri toparlayıp işe koyuldum. en kısa sürede nete elimdekileri upload edip sizinle paylaşabilirim (çalışmalarımı başlattım). Linkleri buradan yayınlarım. Kolay gelsin.
hoş gelmişsin kardeşim ... ne çabuk bitti askerlik ...

ramazotti

Konuyu açtığın çok sağol gladi benimde kaç zamandır aklımda olan bir konuydu bu plcler burdan gerekli bilgiyi aldık sayende :)...

Verdiğiniz bilgiler için tüm arkadaşlara teşekkürler.Deney seti için hangisini önerirsiniz fiyatı nedir acaba?.

ramazotti

tayyar gibi askerliği ben de yeni bitirdim acayip paslanmışım bir yıldır :) hayırlı olsun tayyar gözümüz aydın :).Elimde eskiden kalma plc dökümanları var bulayım hemen forumda paylaşacağım arkadaşlar...

tayyar

http://www.4shared.com/dir/29392492/4e83f8d2/sharing.html

hocam link budur buraya yüklüyorum dosyaları

Askerlikçabuk bitti biraz tam zevk almaya başlarken hadi eve dediler :)
http://www.youtube.com/watch?v=Hl1oXRtVw9g

buda ufak bi reklam olsun lacivertlilerden biri benim :)

@ramazotti
deney setinden ziyade bildigim kadarıyla delta plc lerin fiyatları siemensler gibi uçuk değiller; deney setine para vermektense plc  ve bileşenlerini alıp bread boardda piclerle ugrasır misali kendi kendine uğraşsan bence daha eğitici olur. En azından kablolama, klemens işlemlerinide kendin yaptığın için ayrıntılara girebilirsin. Eğitim setleri biraz kapalı kutu olduklarından similasyondan çok farklı değiller bence.

GÜNCELLEME: dosyaların büyük bölümünü upload ettim. Program oalrak elimde Step7 Pro 5.3 2004 Edition ve S7 200 V 4.0 bulunmakta bunlar 200mb den büyük oldukları için bölerek upload etmem gerekiyor ve  biraz hacimli oldukları için biraz zaman alıyor ancak yoldalar :)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ramazotti

Çok sağol tayyar üniversitede uğraştım biraz plclerle ladder diyagramlar oluşturmakla ama bir yıl askerlikten sonra bazı şeyleri unuttum ayrıca simulasyon programını indirdim dediğin gibi onunla başlamak en iyisi olacak sanırım.