MESAFE ÖLÇÜMÜ IÇIN LASER SENSÖR

Başlatan ogunduru, 22 Şubat 2010, 12:38:45

ogunduru

Sevgili üyeler,

Bir projemde 2.5 - 3.5 mm araliginda degisecek bir kalinligi, 0.01 mm (10 micron) hassasiyetle ölçmem gerekiyor. Bu amaçla analog çikis veren laser sensör kullanmayi düsündüm ve piyasada bir çok ürün buldum. (Keyence, Balluf, wenglor, banner vb.)  Fiyatlari ve özelliklerini inceledikçe oldukça kafa karistirici sonuçlar ortaya çikmaya basladi. Bu konuda proje deneyimi olan birilerinin bilgisine ihtiyacim oldugunu farkettim. Saticilarin çogunun sorumluluk almaktan kaçarak, sadece ürünü satma pesinde olmasi da konunun baska bir can sikici tarafi.

Cevabini aradigim soru kisaca söyle. Mesafesi ölçülecek ve laser isiginin temas edecegi zeminin rengine göre, sensörün farkli ölçümler verme olasiligi var. Örnegin inceledigim banner marka LG5 serisi sensörde 75 microna kadar sapma olabilecegi söylenmis. LG10 serisi sensörlerde bu deger 100 micron oluyor. Belirli araliklarla tekrarlanacak bir ölçüm olacak ve laser isiginin her ölçümde farkli renkli bir zemine denk gelmesi ihtimali sözkonusu. Bu da, renk farkliligindan ötürü ölçümün hatali çikmasi demek.

Renge karsi hassasiyeti az olan sensör mü aramam gerekli yoksa henüz farkini ögrenemedigim Class-1, Class-2 grubu sensörlerin özelliklerine göre baska bir ürün mü bakmaliyim. Bu konuda proje deneyimi olan arkada?lar bilgi verebilirse memnun olurum.

Herkese iyi çalismalar, tesekkürler
Matematik Mühendisi bir hobi elektronikçi

erhanzeynel

projenizde, ölçülecek malzemenin üstüne naylon bir saçağın sürtünmesi problem olur mu?

Eğer olmaz ise bu yöntem ile ölçülecek yüzey rengini sabit tutup töleransı düşürebilirsiniz. Ya da yaylı yüyür bir aksam düşünülebilinir.

ogunduru

Naylon malzemenin, laser ışığında kırılmaya neden olup hatalı ölçüm yapacağı ilk aklıma gelen şey oldu, ama tabi ki denemeden anlamak zor. Deneme yapma imkanı da ne yazık ki zor. Bir sensör 500 euro'dan başlıyor. Yine de fikir verdiğiniz için teşekkürler.

Analyzer

Selam,

Zannedersem plastik film kalınlığı ölçeceksiniz. Böyle bir uygulamam var. Malzeme eğer akan bir film şeklinde ise, optik mikrometre ile ölçüm, malzeme silindirlerden çıkarken dalgalanıyorsa çok sağlıklı değil. Bunun için precision denen 2 adet rulman yatağının arasına yüzde bir hassasiyetle işlenmiş ve ayna polisaj yapılmış bir silindir yerleştiriyorsunuz. Ölçüm yapacağınız filmi bu silindir üstünden geçiriyorsunuz. Aynı şekilde precision serisi yine lineer arabalı kızaklardan alıp üzerine bir tekerlek yerleştiriyorsunuz. Bu tekerleği, silindir+filmin üzerine basacak şekilde yerleştiriyorsunuz. Bu araba ve tekeri baskı yapacak tansiyonda yay ile sürekli filme bastırıyorsunuz. Ardından istenilen hassasiyette ölçüm yapabilen lineer cetvel ile okuma yapabiliyorsunuz. Denenmiştir, sağlıklı ölçüm yaptığı tespit edilmiştir. ( Bu arada sizin toleransınız çok düşük, +-10 um düşük bir tolerans. O nedenle tüm komponentlerin ve işçiliklerin buna uygun olması gerekir. Bir komponentin kendisinde 100 um hassasiyet varsa, sistemden 100 um den aşağıda hassasiyet beklememek lazım)

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ogunduru

Verdiğiniz bilgiler çok güzel, teşekkürler. Ancak benim projemde uygulanabilirliği çok zor. Çünkü kalınlığını ölçeceğim malzeme suni deri. Yani silindirle baskıya maruz kalıdığı zaman, esneyecek. Sizin projenizdeki gibi sert bir malzeme olsaydı belki düşünülebilirdi bu fikir. Ama sizin çözümüzde çok ilgimi çekti. Makina başında incelerken bu fikir hakkında biraz daha düşüneceğim.
0.01 mm (10 micron) toleransın çok iddialı bir kısıtlama olduğunun farkındayım. Kullanmayı düşündüğüm sensör için en güçlü aday şu anda, Wenglor markalı YP05MGLV80 kodlu ürün. 2 micron hassasiyete kadar sonuc verebiliyor ve katalogda temas yüzeyinin renginden etkilenmeyeceği yazılmış.