Kolay gerilim katlayıcı

Başlatan wsxwsx, 25 Şubat 2010, 23:26:39

wsxwsx

Bana en az 40..50 VDC gerekiyordu. 2 X 24 V TRAFO bulamamıştım.

Basit bir gerlim katlayıcı ile  halloldu. Umarım birilerinin işine yarar.

Eğer bunu kullanmasaydım DC-DC çevirici yapmak, bobin spms entegre vs eklemek gerekecekti.

askuzucu

+alternansta bir kondansatörü, - alternansta diğer kondansatörü dolduruyor.seri bağlı iki kodansator de 2 X Vcc gerilimine sahip oluyor.
ben de bazen kullanıyorum, ama yüksek akım çekilmemesi gerekir, yoksa yalpalıyor...

wsxwsx

Çıkışa da paralel bir kondansatör ekledim.  Çekilen akım fazla değil.
Benim uygulama için devre yeterli gibi .  Kondansatörleri büyük tutarak idare ediyoruz.

Yarımdalga:

TamDalga

http://en.wikipedia.org/wiki/Voltage_doubler

http://www.forumilk.com/hobiler/21979-gerilim-katlayici-devreler-coklayicilar.html

http://www.forumilk.com/hobiler/21979-gerilim-katlayici-devreler-coklayicilar.html

gladi

meşhur kaskat devreleri ... istediğiniz kadar çogalta bilirsiniz ...

bir birine seri bağlı alkalin pil gibi düşün (tipte verdim marka farketmez  :D )

@FxDev dc uygulanmıyor alternatif uygulanıyor dc alınıyor ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

wsxwsx

dc-dc gerekecekti demiştim sanırım bu yüzden yanlış anlaşılma olmuş. Yani bu devreyi bulamasaydım önce trafo çıkışından  dc elde edip sonra onu yükseltmeye çalışacaktım.

askuzucu

@wsxwsx
deyim öyledir ama aslında bu tam dalga gerilim ikileyici deyiminden ben birşey anlamıyorum.O devrede sadece bir köprü doğrultucu var aslında, gerilimi ikilemiyor, sadece doğrultuyor.Gerilim çoğullayıcılarında bence işin mantığı gereği  tam dalga tanımlaması yanlış gibi duruyor.

wsxwsx

ilk verdiğim devrede  2x12V trafodan 65vDC elde ediyoruz.

normalde 2x12v trafo çıkışını 2 diyot ve ortaucu kullanarak doğrultursak
12x1.41 Vdc
veya tam dalga doğrultursak
24x1.41Vdc
yani maks33v dc elde edecektik. halbuki 48x1.41Vdc elde ediliyor. yani ilk devrede katlama var.

Ama yukarıda tamdalga denilen kısım hatalı gibi. çünkü orada sadece doğrultma var. ortası ise yani trafonun ortası ise bu maks gerilimin yarısı oluyor. katlama filan yok. trafomuz 2x12v ise  24x1.41V tepe gerilim elde edilecek . bir de ortası  var. yani  yaklaşık +-17V simetrik besleme oluyor katlama olmuyor. Alıntı yaptığım yere de yanlış yazmışlar. haklısınız.

hasangurlek

Bu devreden çekebileceğiniz akımı trafosuz tasarımla elde edebilirsiniz.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

wsxwsx

Trafo gerekli. izolasyon için kullanılıyor. Dün 2x24V trafo alarak katlamasız olarak, tamdalga doğrultarak  denedim. Yine yaklaşık 65V tepe değerine sahip bir Dc gerilim elde edildi. Pek bir performans kazancı görünmüyor. Çekilen akımlar düşük olduğu için olabilir.

gladi

@wsxwsx  :

hakikaten verdiğin devrede sanki A noktası ile diyotların birleştirdiğin nokta arasına seri kondansator koyman gerekiyor gibi zannedersem ...

bunu istediğiniz kadar çoklayabilirsiniz... ama güç hesabı aynı gerilim çogalır akım düşer ...

misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

wsxwsx

ilk devre gerçekten çalışıyor. seri kond. koymak gerekmiyor. Sadece parçaların yerleri değişik. her iki kondansatör de seri bağlı.  Bu devrelerin bir avantajı kısadevre koruması olabilir . Akım kondansatör tarafından sınırlandırılmış oluyor

z

Guzel koruma. Kisa devre durumunda kondansatorler patliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

wsxwsx

Belki bu dediğiniz belirli şartlarda geçerli olabilir.  Yüksek kondansatör değerlerinde olabilir. Fakat şöyle düşünelim 220V şebekeye 1 adet paralel 100nF/ 600V bağlayalım. Yani şebekeyi  kondansatörle kısa devre ediyoruz. Patlıyor mu, Hayır.  Burada niye patlasın? düşük bir kondansatör takıcaz. yani  seri direnç bağlamışsın gibi olacak. Yüksek akım gerekmiyor . Öte yandan fazla akım çekilemiyor durumu bir sorunsa bu devreler zaten kullanılamaz.

z

Cikisin kisa devre durumunda elektrolitik kapasitorler, AC voltaja maruz kaldiklari icin patliyorlar.

Bu devreyi zorda kalinca opamplari cift beslemede kullaniyorum. Cikis kisa devre olursa patlar sizlar dusunmuyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

wsxwsx

elektrolitik  kapasitörler ac voltaja niye maruz kalıyor? diyotla doğrultmadık mı?