Hız kontrol inverterleri...

Başlatan Veli B., 06 Şubat 2004, 21:04:01

Veli B.

1,5 kw üzeri trifaze motorlarla ilgili olarak hız kontrol uygulaması yapan var mı

arkadaşlar?
Özellikle Altivar 28 ve siemens mm420 ile çalışan var ise rs 485 ve iki veya 3 tellii kontrolü mümkün diyor ama anlamadım.

aster

Altivar 28-58-68 op panelleri zaten rs485 kullanıyor ama ara yüz hitachi uygulaması
2 veya 3 telli olarak istediğini

kullan
siemens'de de durum aynı
op leri her her uygulama için aynı plc, drv vs

Veli B.

Üstat sağolasın,
ben şunu anlamaya çalışıyorum.
Analog kontrol girişlerine 0-10 volt vererek çıkışta motorun

hızını 0-400 Hz olarak ayarlayabilirmiyim.Ayarlayabilirsem başka nelere dikkat etmem gerekli.İlave olarak başka ayarlar yapmama gerekli mi yani?
Birde buradaki max 400 Hz derken kastedilen

motoru saniyede 400 tur çevirebileceğim mi?
Ben bu motoru saniyede kaç rpm e ulaştırabilirim.
cosØ=0,83 ve 1min=1412.
Datasheetlerine baktım ama benim anlayabileceğim düzeyde

bilgi bulamadım, bilgiler uzman düzeyinde. :shock:

Analog ayarlayamaz isem 485 kullanmam gerekecek galiba ve onun içinde opsiyonel bir kart ilavesi gerekiyormuş. :evil:
Artı

benim de 485 incelemem ve öğrenmem gerekecek.
Bilmem ki bu mesleği ben niye seçtim.??? :cry:
Sevgiler Üstat...

aster

istediğiniz herhalde hazır uygulama için
çıkış fr aralığı 0.1-500Hz olarak ayarlaya bilirsiniz ama bu anahtarlama

frkansına bağlıdır
misal normalde 50 Hz e ayarladığınızda 0-50 Hz = 0-1500dd(motor kaç devirse) olur
fr artıkça devirde artar (yani 1500 dd motoru 3000dd çevirebilirsin)
öyleyse,

bunu giriş anolog veya digital farketmez (58 için VW3A58101 OP)
configirasyon ayarlarından yapabilirsiniz ama OP gerekir (VW3A58202 I/O genişleme yuvası için)
bunları kendi

kitapcığında bulabilirsiniz (Konfigüre edilebilir I/O Uygulama fonksiyonları sayfa 62)
eğer yoksa model belirtin bir yere upload edeyim
eğer sorunu çözemiyorsanız servisinden de yardım

alabilirsiniz

Veli B.

Bu uygulamayı picle yapmak istiyorum.
Anladığım kadarı ile buradaki 0-400 Hz, klasik 4-20 gibi bir işlevi

var.
0-400 için pic  çıkışından 10 Hz versem, devir (1000) için 25 rpm olacak,
50 Hz versem 125 rpm
300 Hz versem 750 rpm olacak.
Hassasiyet 1/1000 için 1Hz=2,5

rpm.
Doğrumu anladım Üstad.

aster

drv in çıkışlarına (TR)yaptığınız anahtarlama ile ilgili olacak
SFr (anahtarlama fr) 1kHz = tFr (çalışma fr) 125Hz e denk

geliyor
2kHz=250Hz gibi
burada tüm detay hesapları mevcut ama mcu farklı bir incele istersen
http://www.renesas.com/avs/resource/japan/eng/pdf/mpumcu/apmc96e.pdf

Veli B.

Üstat verdiğin linki inceledim ama bir bağlantı kuarmadım.Birde TR   ve OP nedir anlayamadım.
Anladıklarım

şunlar:
-Bir set frekansımız var.
-Bir çalışma frekansımız var.
-Drv ile kastettiğin IGBT.
-Atv28 için max 8 farklı hız set edebileceğim belirtilmiş.Bunun üzerine şöylr bir mantık

kurdum, ya sadece 8 standart hızda kontrol yapabileceğim ki bu söylediklerine uymuyor , yada 8 hızı kullnarak r-2r gibi bir yapı ile ara frekansları elde edebileceğim.Bu da bana mantıklı gelmedi. :?

Atıyorum set frekansımız max= 0-100 Hz olsun. Motor rpm ise 1500 olsun. 100 Hz 1500 rpm e nasıl denkleştiriliyor.mantık yürütemedim. :cry:
Tavsiyelerinden anladığım kadarı

ile 0-100 Hz arasında bir sfr uyguladığımda 0-1500 arası bir rpm elde edeceğim. :?:

aster

1-verdiğim link ben olayı picle yapacağım demiştin ona benzer yapılmış bir uygulama idi
2-OP, operatör paneli, oda bildiğin lcd ve tuş takımı gibi yani değer girip statüs yapman için
3- TR, sürücü elemanların anlamında bir kısaltma idi
4- akşam bir yere 28 in bir tr dökümanını yükleyim bak sonra gerekirse tekrar yazarsın

EES

Invertor motoru 0..400Hz arasındaki frekanslarda calıştırabilir.Motorların plakalarında nominal çalışma frekansları yazar.Türkiyedeki motorlar için 50Hz dir.
Örnek:
1400 d/dak bir motor 50Hz'de  1400 devir verir.
1400 d/dak bir motor 10Hz'de      280 devir verir. (1400*0,2) (10/50=0,2)
1400 d/dak bir motor 30Hz'de      840 devir verir. (1400*0,3) (30/50=0,6)
1400 d/dak bir motor 100Hz'de  2800 devir verir. (1400*2)  (100/50=2)
1400 d/dak bir motor 250Hz'de  7000 devir verir. (1400*4) (250/50=5)
1400 d/dak bir motor 400Hz'de  11200 devir verir. (1400*8) (400/50=8)

Veli B.

Çok teşekkür ediyorum arkadaşlar.
gerçekten çok işime yaradı.Üstat bu arada 28 için gerekli dökümanları telemecanique' ten göndermişler.Şimdi elimde.
485 için komut detayo filan varmış içinde henüz inceleyemedim ama öyle dediler.
Sevgili Ees çok teşşekür ediyorum.Çok değerli bir bilgi dostum ama bir kere yazman yeterdi, anlardım. :evil:  :evil:  :evil:

Şaka yapıyorum.Çok sağolasın... :)  :)  :)
Sevgiler...

aster

Sevgili katana,
yukarıda bunları vurgulamıştım
kitabıda sonuna kadar oku sonra uygulama yap
istemeden aleti kitleyebilirsin !.... (özel bir resetle açman gerekir)
Alıntı Yapçıkış fr aralığı 0.1-500Hz olarak ayarlaya bilirsiniz ama bu anahtarlama frkansına bağlıdır
misal normalde 50 Hz e ayarladığınızda 0-50 Hz = 0-1500dd(motor kaç devirse) olur
fr artıkça devirde artar (yani 1500 dd motoru 3000dd çevirebilirsin)

Veli B.

Üstat firmadan Ümit Bey ile görüşürken bana motorun yüksek hızdan dolayı ses yapabileceğini ve bu sebeple frekansı düşürmem gerekebileceğini söyledi.
Tam olarak kafamda canlandıramadım.Motor kapasitesinin üzerine ( Atıyorum max rpm kapasitesi 1500 iken 1800 devirde çalıştırırsam gibi) çıkacağı için oluşabilecek bir vibrasyondan mı bahsetmek istedi.
Birde rs 485 için pdf ler göndermiş ama tam olarak anlayamadım.Bu konuda bilgin var mı?

Dosyalar:
http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP1/files/katana/

Sevgiler...

aster

şimdiye kadar yazdıklarından anladığım şu
elinde atv28 bir inverter var
sen bununla  motoru nominal hızının dışında kullanabilirmiyim diye soruyor
ilaveten picle de kontrolunu yapabilirmiyim diye cevap bekliyorsun
doğrumu anlamışım
yüksek devir de ses, motor tasarlanmış devrin üstüne çıktığında bizim tabirle
ambeleye doğru gider bu durum yataklardaki rulmanlar ve diğer etkenlerle
bir uğultu meydana getirir bu durumda motorun yer tespit montajının iyi yapılması gerekir ayaklanıp gidebilir
verilen dökümanda neyi nasıl yapacağın belirtilmiş

Veli B.

Yok Üstat elimde 28 yok.Sanırım böyle bir çalışma yapmam gerekecek ama bu konuda tecrübem ve teorik fazla bir bilgim yok.Yani ne alabilirsem almaya çalışıyorum.Bu konularda tecrübelere ulaşıp onlardan ders çıkarmak çok kolay olmuyor ve ne yazıkki herkes senin kadar paylaşımcı değil.
Bunun için ne kadar teşekkür etsem azdır.
      O iki konuyu öğrendim.motoru kapasitesinin üzerinde sürebiliyorum ama zararlı imiş tavsiye edilmiyor.
     Picle Hem PWM ile hemde direkt I/O lardan kontrol edebiliyormuşum ama açgözzlülük işte 485 ile kontrolü araştırıyorum.
      Dediğim gibi elimde henüz inverter yok ama yapmam gerekirse bilmeden girmek istemiyorum.Yapamayacaksam yani altından kalkamayacaksam "yapamıyorum" derim ve zaman kaybettirmem, kimseyi mağdur etmek istemiyorum.Şimdiden tartıp altından kalkıp kalkamıyacağıma karar vereceğim ve sanırım şu ana kadar senden öğrendiklerim ve yaptığım araştırmalara göre analogta olsa altından kalkabilirim.
İşte hepsi bu .
Bir damla bilgi...

Şuan İnformun 3,7 Kw lık bir inverterı varmış ve çok daha ekonomik.(370$) telemecanique atv 28 ise 543 euro.

Teşekkür ederim... :P  :P  :P

aster

inform u gördüm ama kullanmadım
bir de kullanım yerin spesifik yani detay isteyen bir sistemse alacaksan 28 yerine
58 almanı tavsiye ederim, her isteğine cevap verir marka olarak da tercihimdir
kendin yapmaya kalkarsan komple bir drv için yukarıda verdigim linki
gözardı etmemeni tavsiye ederim orada çok yerde bulamıyacağın bilgiler var
devreyi tasarlarken dikkatli ol bu meret başka şeylere benzemez
enerjiyi verdiğinde bazı parçaların havada uçmaması için tecrübe şartır
modül yerine tek parçalardan oluşan tasarım yap oturtana kadar biraz harcama yapman muhtemel dir
sonuçta pic veya başka bir şey, suyun döküldüğü yer hep deniz olur
kolay gelsin