pic ile eksi voltaj ölçümü

Başlatan mcn, 18 Mart 2010, 10:27:22

mcn

0 ile (eksi) -5 volt arasında değişen  bir gerilimim var.Bunu pic in adc girişinden ölçmem mümkünmüdür?Nasıl yapabilirim?Şimdiden teşekkürler...
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

Analyzer

Selam,

Basit bir op-amp devresi ile voltajınızı +5V offsetlersiniz ve okutabilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ete

Diğer bir yöntem de,

Pic in ADC ölçümünde kullandığı Referans voltaj girişlerine;
+ voltaj Referans girişine GND yi,
- Voltaj Referans girişinede -5V girerseniz aralığı yine ölçebilirsiniz.
Tabiiki ölçeceğiniz voltaj yine 0- (-5V) arasında olmalıdır.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

cdurakbasi

VREFL ye verilebilecek minumum seviye VSS-0.3V zannediyorum (VDD nin GND ye VSS nin -5V a bağlanması kastedilmedi ise)

ustura

- ____________________________min. ______max.
VREF+ Reference voltage High ___VDD - 2.5V ___VDD + 0.3V
VREF-  Reference voltage low ____VSS - 0.3V ___VREF+ - 2.0V

PROTECH_

Hocam belki bu devre işinizi görebilir
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

Hattusa

s.a.
16F877A ile Vref- ve Vref+ yı kullanarak 0v ile min. kaç v. aralığında ölçüm yapılabilir...
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Hattusa

s.a.
yeni bir başlık açmak istemedim. buraya karşılaştığım bir sorunumun çözümü için sizden yardım bekliyorum.

SORUNUM şu:
işlemcimin GND noktası iki batarya ortasıdır. devam eden bir devremde A Batt değerini ölçümlemek istiyorum, direk olarak iki dirençle bölerek ölçmem işlemcimin GND noktasının A bataryasının +v kısmı olduğundan imkansızdır, zira aldığım değer -V olarak gözlemleniyor.
aşağıda ki resimde de gösterildiği gibi en basit şekliyle A batt değerimi işlemci ile nasıl ölçebilirim, usta arkadaşlarımın yardımlarını bekliyorum.

[IMG]http://www.yukleresim.com/images/08026643962044123403.bmp[/img] Yukleresim.com
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

z

Opamplarla negatif voltaji + voltaj seviyesine cekebilirsin. Bununla ilgili ornekleri diger uyelere birakiyorum.

Hic bir zaman kullanmayacagim fakat is gorecek daha farkli bir yontemden bahsedeyim.

Islemci bir roleyi enerjiler ve kontaklar ornegin 1uf gibi kapasitoru -V Gnd  hattina baglar. Islemci role enerjisini keser bu kez kontaklar 1uf kapasitoru  polaritesi ters olacak sekilde Gnd ADC uclarina baglar. Islemci ADC islemini baslatir.

Opamp vs ile ugrasmadan sadece 2 tane acik/kapali kontaga sahip role ile isi bitirsin.
Kapasitor uclarina gerilim bolucucu takacaksan RC zaman sabitini yuksek tutman hatayi azaltir.

Opampsiz bir diger yontem de +V ile -V arasinda gerilim bolucu baglarsin. Gerilim bolucunun cikis voltaji ornegin 2.5v voltaj verecek sekilde R1 ve R2 yi hesapla.

Pozitif olan V1 voltajini zaten ADC ile olcebiliyorsun.

V0= (v1+v2) R2 / (R1+R2) yi de olctun.

V0,V1, R1, R2 bilindigine gore V2 yi hesaplayabilirsin.

Cozunurlukten kaybetmeyeyim dersen opampla devre kurman gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Hattusa

bunalmış ustam ilginiz için teşekkür ederim, ancak
A batt arasını gerilim bölücü dirençlerle bir çıkış aldığımda -2 v seviylerinde bir ölçüm aldım, bunu da opampın invert girişine bağladım, opampıda -+8v ile besledim opampın non-invertini 10k ile opamp çıkışına verdiğimde 6v civarı bir çıkış elde ettim, bu çıkışı 5 v seviyelerinde işlemci ile okuyabiliyorum ancak bu kurduğum opamp katı gerilim takipcisi gibi davranarak batt yı 9v a indirdiğimde çıkışım hiç değişmiyor, yani A batt voltajı ile lineer çalışan bir çıkış olmadı, bu sebeblede ben devremin A batt. nın batarya düşünümü opamp çıkışında gözlemleyemedim. ICL7660 ile bir çalışma yaptım ne varki 7660 ın 3. pinine gnd yi A batt.ın +v unu gösterdiğimde çıkış yok, A battın -v unu 7660 verdiğimde bu seferde -24v seviyerinde bir ölçüm aldım tabii gnd ye göre bu ölçüm -12v oluyor gerilimi katlayabildim ama -v seviyelerinde  ;D
bir yerde hata yapıyorum ama kafam döndü sanırım, bir türlü basit bir çözümle bu A batt v ının ölçümünü işlemcide başaramadım.
hocam yardımlarınızı bekliyorum.

Klein

http://www.radio-electronics.com/info/circuits/opamp_inverting/op_amp_inverting.php
bu şekilde çıkışı tersleyebilirsin. Çıkış gerilimi giriş ile aynı olsun istiyorsan iki direncin de değeri aynı olmalı. Çıkış girişten yüksek olsun istersen geribesleme büyük ,  çıkış girişten küçük olsun istersen  geribesleme diğerinden küçük olmalı.

X-Fi

12F675 ile bu şekilde negatif voltaj okudum.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Hattusa

Alıntı yapılan: X-Fi - 03 Nisan 2011, 01:35:25
12F675 ile bu şekilde negatif voltaj okudum.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

cevaplar için gerçekten teşekkür ederim. x-Fİ ustam gerçekten bazen çözümler basit oluyor ve sen uzaklarda arıyorsun derler ya bende sanırım o duruma düştüm. vermiş olduğunuz örnek en basit ve kısa yolu, ama ben 1 hafta 3-5 çeşit yöntem denedim ya  ;D aptallığımın bu kadarına da pes....

muhittin_kaplan

benmi yanlış anladım yoksa bir eviren yükselteçle bu iş hallolur mu ?

Hattusa

s.a.
muhiddin hocam yukarıda vermiş olduğunuz örneğin benzerini uyguladım, ama maalesef gerilim takipci gibi davrandı bende ki devre yani A Batt.da voltajımı 12 v tan 8-9V seviyelerine çekmeme rağmen çıkışta sabit bir ölçüm aldım, yani lineer bir eksilme ve artış gözlemleyemedim, yalnız ben opampın girişine 15K  ile -12v tan 100K ile de GND den aldığım uc ile opampın inverterine girmiştim. kazanc direncimde 10K gibi bir değerdi. bilemiyorum belki uygulama hatasıda yapmış olabilirim.