GE863-GPS ile ilgili tecrübe sahibi olanlar?

Başlatan mustafa_cmbz, 19 Mart 2010, 08:46:35

mustafa_cmbz

http://www.epsilontek.com.tr/pdf/GE863-GPS-TR.pdf

arkadaşlar gsm modüller ile ilgili biraz araştırma yaptım ve ilgimi çeken bir modül buldum ve ufaktan 1-2 proje yapmak istiyorum....daha önce bu firmanın modülleri ile ilgili uygulama yapmış arkadaşlar varmı

veya piyasada daha ucuza basit işlerde kullanabileceğimiz modül tavsiyesinde bulunacak arkadaşlarımız varmı?

BenC

Telit in gps leride güzel sadece incelediğim kadarıyla biliyorum. Çoğu projemde uBlox TIM-LEA-4S gps kullanıyorum. Çok memnunum.

İstanbulda KAYRA elektroniğe bi sormak lazım fiyat ve mevcut bilgisini. Eğer bulabilirseniz elimde bu model için yaptırdığım PCB de mevcut gönderebilirim size.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

mustafa_cmbz

aslında sadece gps değil gsm modül olarak geçiyor gps özelliğinide barındırıyor sanırım...

aykuto

Telit ürünlerini uzun süredir kullanıyorum. Oldukça da memnunum. BGA kılıf olması, PCB hazırlamak açısından sorun teşkil etmiyorsa fiyat olarak da işlev olarak da oldukça iyi bir üründür. Ayrıca üzerindeki Python interpreterı kullanarak, dışarıdan işlemci bağlamaya gerek olmadan modül üzerine yazılım yerleştirebilirsiniz.

mustafa_cmbz

nasıl yani? biraz daha açabilirmisiniz?

BenC

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 24 Mart 2010, 20:38:32
nasıl yani? biraz daha açabilirmisiniz?

Cep telefonları işletim sistemlerinde geliştirme yazılımı yapmaya yarayan bir dil. Python  ile yazdığınız uygulamaları (gsm ve özelliklerine yönelik)  herhangi bir cep telefonunda çalıştırabilirsiniz. Ben hiç bakmadım sadece bir makalede okumuştum ek bilgi olsun diye. Motorolada Java destekli g24Java modelini çıkarttı. Herhangi bir işlemciye gerek kalmadan javada yazıyorsunuz g24 te çalıştırıyorsunuz. Ben denemedim. Sadece geliştirme ürünlerini indirdim. 
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

aykuto

Modül üzerinde dahili 4 mb'lık bir flash bellek alanı var. Ayrıca modülün kendi işlemcisi ve rom'unda da Python interpreter'i bulunuyor. PC'ye kuracağınız, Telit'in sağladığı ücretsiz bir yazılım ile Python kodlarınızı derleyip modülün içine kopyalıyorsunuz ve modülü de bu kodu çalıştıracak şekilde ayarlıyorsunuz. Modüle elektrik verildiğinde, yazılımınız koşmaya başlıyor. Python ile modem'e AT komutları gönderip cevap alabiliyorsunuz, GPS verilerini alabiliyorsunuz, I2C ve SPI protokolü kullanan harici bir cihazı kullanabiliyorsunuz, yine modül üzerindeki seri çıkışı istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz, GPIO olarak adlandırılmış giriş/çıkış pinlerini istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Donanımsal özellikler dışında yazılımsal bazı özellikleri: TCP/IP stack içeriyor. Basit komutlarla TCP veya UDP bağlantı sağlayabilirsiniz. FTP desteği var. FTP sitelerinden dosya alabilir veya FTP'ye dosya gönderebilirsiniz.
Dezavantajları ise; kritik zamanlı işler yapamazsınız, multithread desteklemiyor, floating point işlemlerini desteklemiyor.

Telit bazı yeni modüller çıkarıyormuş/çıkarmış (tam bilemiyorum). Bu modüllerin içinde ARM9 işlemci var. Yine Python kullanımına izin veriyor ve tabiki daha hızlı çalışıyor. Bunun dışında Linux desteğiyle geliyor. İsterseniz Linux'ta yazacağınız programları modüle yerleştirebiliyorsunuz veya direk ARM9'u istediğiniz gibi programlamanıza da izin veriyor. Ancak bu modüllerin fiyatı biraz yüksek sanırım.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Merak ettiğiniz başka bir şey varsa yardımcı olmaya çalışırım.

mustafa_cmbz

peki hocam elinde kullanmadığın fazlalık yada satmayı düşündüğün elit ürünü veya diğer markalara ait modülün varmı?

aykuto

Elimde maalesef satabileceğim modül yok. Epsilon ile görüştünüz mü? Miktar için alt sınır mı belirlemişler?
Bu arada hızlıca ilk denemelerinizi yapmak isterseniz aynı modülü kullanan hazır cihazlar da var Epsilonda. Modeli EZ-10 diye geçiyordu yanlış hatırlamıyorsam.