çizgi izleyende pid kontrol

Başlatan anibal, 20 Mart 2010, 14:47:54

anibal

çizgi izleyen robot yapıyorum pic basicte bi kod yazdım robot yapıtıgım pisti tamamlıyo ama istediğim hızlara ulaşamıyorum yolda tutamıyorum bunun için pid kontrol yapmak istiyorum bununla ilgili hazır örnek yada öğrenebileceğim benim yazmamı sağlayabilecek kaynak söyleyebilirmisiniz?
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

bbs2006

bu konuda yazılmış örnke yazılım va rmı?

serdararikan

bbs2006

Merhaba
Biz milli eğitimi bakanlıgını yarışmasındaki parkurda gidebilecek şekilind erobot yapmayı düşünüyoruz. parkurdaki beyaz üzerinde kesik kesik siyah çizgilerde nasıl bir mantık yapmalıyız. ayrıca . başlangıçta ise  siyah üzerinde bayz cigi için  nasıl düşünmeliyiz. ardımcı olursanız sevinirim.

LukeSkywalker

Sensörlerden okuduğunuz verileri tersleyeceksiniz siyah zeminden beyaz zemine geçişte. 5. robot yarışmasının pisti ile ilgili bilgi verildi mi ki?

bbs2006

hayır ama 4. robot  yarışmasında sensör dizimleri ve nasıl bir mantık geliştirecez. kesik kesik için

birumher

Sensör sayısında kısıtlama yoksa. Çizgiyi okuyan sensörü 3 veya 4 tane yapın. Siyahlar 1 beyazlar 0 çıkışı versin. Sensor çıkışlarını "or" layıp tek çıkış yapın. Böylece sensörlerden biri veya birden fazlası 1 olursa sizin çıkışınız 1 olsun.
Birkan.Herguner

bbs2006

örnek bir yazılım verebilirmisiniz.sensör yerleşimii nasıl yapayım.çizebilirmisiniz.

budakemrah

Merhaba,

Şimdiye kadar 1 derecem oldu ancak robotumuun daha fazla dereceye sahip olabileceğini düşünüyorum :) (Şaka çünkü yeni bir tasarım yaptım)

Yapmış olduğum en iyi tasarımlardan biriydi bu robottaki cny70 kartı belki ilham verebilir.