microchipte usb-seri dönüştürücü çıkartmış.

Başlatan Erhan YILMAZ, 28 Mart 2010, 12:37:09

muhittin_kaplan

5 adet ben alabilirim.
[eklendi]

tyildizak

@Allegro hocam 5 adette ben alayım.
[eklendi]

hoguz

10 Adette bana yazarmısınız?

Microchip kendi sitesinden baktım bu arada 3-10 mayıs arası gönderilir diyor.

[eklendi]

Fixxer

İyi günler, 10 adet de ben almak istiyorum.

[eklendi]
...............................

t2

Batan geminim malları bunlar hadi acele edin hemen listeye eklenin :)

Önce bir düşünün.  Amaç nedir? Her projede  2-3 $ tasarruf mu?

Bu gibi çipler neden vardır?   PC deki kod, seri porta göre geliştirilmişse  ozaman buna benzer çipler kullanılır. Bunu kullanınca Şimdi  FT232 veya benzeri bir çip kullanmadık diye mutlu  olacaksınız. Halbuki ek olarak başka pic almanız gerek.

Toplam pic + bu çip kadar para ödeyeceksiniz. 

Bence bununla boşuna oyalanmayın. Size ayak bağı olur. Daha ucuza aynı işi görebilecek USB özellikli Picler var.  Hem istediğiniz gibi programlarsınız. Fakat bunu alırsanız en az 1 pic veya başka işlemci kullanmanız gerekecek. 

Önerim: USB sayfasından işinizi görecek ucuz bir pic seçiniz.  Hem isterseniz yine sanal seri port olarak kullanabilirsiniz.
http://www.microchip.com/usb

Fakat MCP2200 üzerindeki  çıkışlar işinizi görebilirse, başka çip kullanmadan MCP2200 tercih edilebilir. USBye  bağlanır röle, led  kumanda edilebilir.
General Purpose Input/Output (GPIO) Pins
Eight (8) general purpose I/O pins

Erol YILMAZ

@t2
bu konu ile ilgili başka yorum yapmayacağım sadece bakış açımı belirteyim.

isteyen USB li PIC kullanır.
İsteyen projesine USB ekler...

Benim tercihim bitmiş projeme USB eklemek.

Kolay gelsin :)

Erhan YILMAZ

@t2
Arkadaşım muhalefet yapmaya gerek yok microchip yeni bir ürün çıkarmış forum üyeleride bu çipi denemek için 5-10 adet alımlarda bulunuyor. Piyasada bir sürü ft232 çipli devre var.Projesini ft232 ile yapan adam mcp2200 daha ucuz ve uygun gelirse hemen devresine ekler bunu kullanmaya başlar.Tercih meselesi

t2

Alıntı Yapft232 ile yapan adam mcp2200 daha ucuz ve uygun gelirse hemen devresine ekler bunu kullanmaya başlar.Tercih meselesi
Vaziyete bakarsın işini görürse tercih edersin.    Ucuz oluyorsa veya avantajın oluyorsa eklersin yani.  Olmuyorsa da eklersin. Keyfinize kimse karışamaz.  Para her şey değildir :)

http://picproje.org/index.php/topic,26559.msg180211.html#msg180211
Alıntı yapılan: hasangurlek - 31 Ekim 2009, 17:35:34
Eski donanımları tadil etme dışında FT232 ve attiny2313 gibi çipleri artık çöpe atmak lazım, bunlar USB/Seri dönüştürücülerdir ve gelişen teknoloji ve oldukça düşen MCU fiyatları bunların kullanımını artık gereksiz kılıyor. Hatta tadilat yapılacaksa bile kendi geliştirdiğiniz bir proje ise yani kodlar size aitse yine USB destekli bir MCU kullanmak mantıklıdır. Sonuçta PC tarafında seri port için tek satırlık bir data gönderme veya alma komutu yerine 5-6 satırlık bir kod ile dll içinden USB fonksiyonu çağrılacak, MCU içindede kod biraz fazla olacak. Sonuç olarak USB konnektör dışında hiç bir parça kullanmadan donanımı hosta bağlamak mümkün ve PC tarafında direk host kontrolcüsüne hükmedip yüksek hızda iletişim kurmak varken hayali port üzerinden data iletimi mantıklı değil.

Kararlı çalışma konusunda ise ben bugüne kadar PIC serisi hiçbir MCU nun herhangi bir dahilini modülünü kullanmada saçmaladığını görmedim. Aksine USB destekli MCU ile direk donanıma müdahale edilmesi, arada fazladan parça ve PC tarafında ek yazılım bulunmaması daha kararlı olmasını sağlar.

2-5 dolarlık MCU ler ile tüm iş tek seferde görülür, proje geliştiricinin ürün maliyeti ve sonrasında servis maliyetleride düşer. Tabi müşterilerede konuyu anlatmak lazım, bilinçli bir müşteri direk USB kullanmak varken herhalde arada dönüştürücü kullanılmasını istemez.

OG

t2, lüzumsuz lafa gerek yok.

Allegro, 30 adet.
[eklendi]
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

omenek

10 Adet yazarmısın?
[eklendi]

bigbey

Ben de 10 adet istiyorum.
[eklendi]
TA6R

Maxim

allegro benide ekle lütfen ,
10 adet

[eklendi]

ete

5 adet de bana yazarmısınız.

Teşekkürler

ETE

[eklendi]
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Erhan YILMAZ

Hocam alışveriş ne zaman yapılacak belirli bir sayı olmasımı bekleniyor.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: tamirci_erhan - 30 Mart 2010, 11:27:51
Hocam alışveriş ne zaman yapılacak belirli bir sayı olmasımı bekleniyor.

Yıldırım elektroniğe siparişi geçtim,
Fiyat teklifi ve teslim süresi hakkında bilgi istedim.
Cevap bekliyoruz.
bu sürede siparişler gelmeye devam ediyor.
Fiyat belirlendiği zaman ücretleri toplamaya başlayacağız...