led koruma direnci teori pratik uymadı

Başlatan akkoyunlu74, 12 Nisan 2010, 13:32:30

akkoyunlu74

Herkese selamlar.
11.8V ile 3.2 V ve 20 mA lik ledi sürmek istiyorum.
normal direnç değeri 8.6 volt/20 mA 420 ohm çıkmalı, ancak aşırı ısınıyor.
1k2 ile yaptığımda ısınma çok azalıyor ama ne akım nede gerilim  olması gerektiği gibi olmuyor. led parlaklığında aşırı bir kayıp olmuyor. ancak burada bile yarım saatte dirençlerde ısınma başlıyor. Burada 54 adet led aynı prensipte 11.8 volta ayrı ayrı koruma dirençleriyle bağlanacak ama durum budur.
Nasıl çözülür?
(Dirençler 1/4 watt)

JKramer

R=(11.8-3.2)/0.02=430 Ohm
Direnç üzerinde harcanan güç=Pr=I^2*R
Pr=0.02^2*430=0.172 W

0.25 W direnç kullanıldığına göre ısınması normal. Burada önemli olan aşırının ne kadar aşırı olduğudur. Sonuçta direnç üzerinde bir güç harcandığındığı için az ya da çok ısınacaktır. Doğal olarak kullanacağımız direncin gücü, üzerinde harcanan güçten fazla olmalı. Ne kadar fazla olmalı derseniz, beslemedeki dalgalanmaya göre değişir.

akkoyunlu74

JK hocam kaynaktaki dalgalanma ihtimali  üzerinde durup farklı ( temiz dc ) kaynaklarla denedim ısınma yine vardı. birde çeyrek watt 0.250watt yani 180wattlık harcamayı karşılaması lazım..
İşteki mesele bu parçanın sürekli sökülemeyecek bir yere monte edilecek olmasından. Yani bir defa yap, uzun yıllar çalışsın meselesi. Günde 3-4 saat çalışacak yani 24 saat sürekli yıllarca değil. ama bunuda garanti sağlayacak önlemleri almamız lazım... cevap için  tekrar teşekkürler.

akkoyunlu74

1k2 dirençle yaptığım zaman her bir led için 7.22 ma akım çekmektedir.Burada her led için güç yaklaşık 70mw çıktı. 1k2 lik direnç çeyrek watt olmasına rağmen 15 dakikada makul miktarda ısınma oluyor. Buradaki sorun; saatlerce çalışması durumunda ledlerin ömrü ne olur? yoksa bu ısı bir yere kadar artıp sabit olarak belli bir değerde kalırmı?
Monte edildikten sonra sökülme zorluğu sebebiyle, bu basit gibi görünen ama problem çıkaracağını düşündüğüm mesele üzerinde durmak zorunda kalıyorum..

SiVRiSiNEK

hocam koy 680 ohm birşey olmaz, aklında soru işareti kalacaksa ve parlaklık seni etkilemeyecekse 750 ohm yap gitsin

680 ohm uçlarına direk 12V verip deniyorum bir miktar ısınıyor ama okadar ısıdan birşey olmaz, direnç çevresinde bir miktar boşluk varsa hava akışı için korkmana gerek yok

JKramer

O zaman çeyrek yerine yarım watt'lık direnç kullanırsınız, kafanız rahat olur.

Led'lerin ömrü, üzerlerinden geçen akımla ters orantılıdır. Mesela -değerleri rastgele veriyorum- led akımı 20 mA olduğunda 30k saat gidiyorsa 35 mA olduğunda 2k saat gider gibi. Direncin ısınıp ortam sıcaklığını arttırması led'in ömrünü ciddi şekilde etkiler mi? Sanmıyorum. Kesin bir şey söyleyebilmek için direncin ısındığında değeri ne kadar artar/azalır ve buna bağlı olarak akım ne kadar değişire ve ortam sıcaklığının ledin ileri yöndeki akımına nasıl etkilediğine bakmak gerek.

ferit06

ne tür bir devrede 12 v ile led kullanıyorsunuz bilmiyorum ama verimsiz (led de kulanılan enerjinin verimi %25) bir uygulama gibi görünüyor. 54 tane led i 420 ohm(pratikte 470 Ohm) ile 12 volt üzenden çalıştırdığınızda 54 direnç üzerindeki tüketim 10 Watt gibi bir değere ulaşıyor. Kapalı bir ortamda çalışıyor ise soba görevini üstlenecektir. Besleme gerilimini 6 volt  gibi bir değere çekerseniz(nasılbir devre olduğunu bilmiyorum ama) hem ısınma problemi azalır hem de verim artacaktır.

akkoyunlu74

araba farı için gerekliydi. Cevaplardan temel 2 çözüm buldum.
1- Dirençleri plakete tam yerleştirmeden hava soğutmasını sağlamak.
2- 12 voltu 5 volta indirerek verimi artırmak, ısıyı azaltmak.
JK hocam yer sorunu olmasa 1/2 watt kullanırdım.
Cevaplar için herkese teşekkür ederim.
Bu iki değişiklikten sonra sonuçları bildiririm.

JKramer

Peki led'lerin 54 tanesini de paralel bağlamak zorunlu mu?

askuzucu

üç ledi seri bağla, ona da seri 120 R direnç at. Hem 20 mA akınm geçmiş olur, hem de ortaya çıkan ısı direnç başına (üç led için) 48 mW ile sınırlı kalır.madem far da kullanılacak, en iyi çözüm budur.

nurim

Alıntı yapılan: askuzucu - 12 Nisan 2010, 18:34:47
üç ledi seri bağla, ona da seri 120 R direnç at. Hem 20 mA akınm geçmiş olur, hem de ortaya çıkan ısı direnç başına (üç led için) 48 mW ile sınırlı kalır.madem far da kullanılacak, en iyi çözüm budur.

Bu guruptan (üç ledi seri bağla, ona da seri 120 R direnç ) 18 adet yapmalısın. (54 adet LED için)

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

hasangurlek

Araç çalıştığında şarj dinamosu 14.5 volt civarında çıkış verir. 4Ledx3.3volt = 13.2 -14.5 = 1.3volt/0.01ah=130 (120) ohm direnç bağla araç çalıştığında akım max 10ma de sınırlanır, parlaklığında gözle görülür bir değişiklik farketmezsiniz ve uzun yıllar kullanırsınız. Toplam led sayınız 52 veya 56 olur.

http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

akkoyunlu74

Sonuç;
En büyük etkeni 12 voltu 5 volta indirdiğimde sağladım. ısınma problemi kalktı. hatta smd dirençlerle 6 saatlik çalışmada bile en ufak ısınma oluşmadı. süper flux  led kullanıldı, her lede 100 ohm direnç (üstelik smd) bağlandı. sonuç tamamdır.
3 ledi seri bağlama fikrinden uzak durulma sebebi ise ; herhangi birinde oluşacak arızanın 3 ledi devre dışı bırakma ihtimaliydi.
hHerkese teşekkürler.