Kendi pozisyonlama programını yazmak isteyenlere.....

Başlatan bunalmis, 13 Nisan 2010, 13:40:59

z

Kendi cnc yazılımınızı yazmak istiyorsanız yada 3 (hatta özel durumlarda 4) eksen konum kontrollu makine
tasarlayacaksanız Türk malı çözümümün kafanızda bir köşede kalmasını umuyorum.

Delphi kodlarını da verdiğim örnek programı incelerseniz kartezyen koordinatta çalışan robot yazılımlarını
teferruata girmeden kolaylıkla yazabileceğinizi farkedecekiniz. Örnek program, kartın komut listesinin
kullanımı ile ilgildir.

Silindirik ve küresel koordinatlarda çalışmak isteyenler için kütüphane fonksiyonlarını da en kısa zamanda
ekleyeceğim.

Açık kaynak kodlar için tıklayın

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

X ve Y olmak üzere sadece 2 eksenli ac servo motor kontrollü bir cnc sistemi düşünün
bu sistemde sürücüden bağımsız en az iki adet ac servo motor ve genelde bu motorların rotoruna bağlı ve rotorun bir tam turuna karşılık 1024-8192 arası darbe pals üreten quadrature enkoder bulunuyor ve bu tip motorlar genelde hız düşürücü güç arttırıcı redüktörlerle paketlenip redüktör çıkışından düşük devirli yüksek güçlü ve hassasiyetli dönen mekanik güç elde ediliyor ve redüktörlerde yapacağı işe göre yani mekanik hassasiyetine göre arkminit değerleriyle imal ediliyorlar bu değerde mekanik dönüş devamlı bir yöne olurken aksi istikamete dönerken aradaki gecikme mekanik boşluk oluyor
buraya kadar bildiklerimde hatam varmı?
ac servo sürücüsüde olan kontrol devresi ile bilgisayarı haberleştirme ve servo motoru  sürme ve enkoder okuma işlemlerini bilmiyorum ama en azından okuduğum kadarı ile aklım alıyor hatta x - y ekseninde düzlemsel dik köşeli ilerleme pozisyonlama işlemlerinide bir yere kadar canlandırabiliyorum
ama çember elips yay veya karışık çizgili hatlar bu tür cnc makinelerinde nasıl bir mantıkla işleniyor belirli bir çapta daire düşünün bunun x - y koordinatları ve çapı belli sistemin kontrol kısmına bunlar gerekiyor burası tamamda x -y servo motorları aynı anda nasıl kontrol ediliyorki cnc parçadan bu çemberi kesip çıkarabiliyor buradaki x-y eksen motorlarının ilerleme mantığı öğrenmek istiyorum motorların birisi biraz farklı ilerlese veya ilerleyeceği zamanı tutturamasa kesilecek daire şekil kesin bozulur birde bu dairenin çok düzgün formda çıkarılmasında enkoder çözünürlüğümü daha çok önemli oluyor yoksa sürücü ile motorların iyi pozisyonlama işlerimi

z

Bu kartta bunlara kafa yormaniz gerekmiyorki.

Karta yaricapi, baslangic ve bitis acisini yada bulunulan noktaya gore merkez koordinatini, ve bitis noktasinin merkeze gore koordinati
verdiginizde kart gerekli hesaplamalari yapip suruculerinize yay yada daire hareketi icin gerekli palslari yolluyor. Ustelik bu islemleri
belirlediginiz hiz ve ivme degerlerine sadik kalarak gerceklestiriyor.

Kart, geometri ve fizikteki hareket denklemlerinin cozumuyle ilgileniyor.  Encoder cozunurlugu ozellikle cok kucuk yaricapli dairelerin
ciziminde onem kazaniyor.

esensoy

picmanya
x ve y eksenlerinde birer motor var,
her motorun belli bir min hareket değeri ile hereket edebildiğini düşün,
sonuçta kesilen parçayı sen çember olarak görüyorsun, fakat o çemberin kenarında herhangi bir yere büyüteçle baktığını farzedersek
göreceğin şekil peş peşe eklenmiş uzunluğu küçük doğru parçalarıdır, yani teorik bir çember çıkmıyor,
senin gözünle baktığında çember olarak görünen şekil çıkıyor

nasıl bu kadar hassas olduğu konusuna gelirsek, her cnc nin kızak hareketi hassasiyeti katalogda belirtilir,
ona göre servo amplifier ları, servo motorlar vs leri var
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

picmanya

hocam hazır bir program var ve bunu dangıllı olarak lisans başına satıyorlar fiyatıda oldukça uygun sayılır adetli alımlarda fiyat düşüyordurda belki ama burayı sormadım yani yazılımı yazmaya gerek gerçekden kalmıyor yıllardır bu kullanıldığından herkes bunu biliyor ve tercih ediyor
bu yazılım bilgisayardan rs232 ve dönüştürücüsüyle rs485 gibi çıkışlar veriyordu bakıyorum farklı kanaldan çıkışlarda vereni çıkarmışlar
bir takım firmalar bu yazılımı lisanslı alıyor bilgisayar çıkışları üzerinden bir kontrol kartı geliştiriyorlar ve bu kartı astronomik rakamlara satıyorlar bu kart cnc üzerindeki limit sensörlerin ac servo motorların enkoderlerin bağlantılarının yapıldığı cnc nin ana kontrol kartı oluyor yani hatta bu kontrol kartının dc servolu ve farklı güçlerde motorları sürenleride var ama bilgisayar yazılımı hep aynı aynı derken yazılımcı firmada boş durmayıp 1-2 senede bir yazılımın versiyonunu değiştiryor geliştiriyor ama zannediyorum bu kontrol sistemini etkileyecek tarzda değişimlerde pek olmuyor
cnc üzerindeki bütün dijital giriş çıkışlardan bilgisayarda koşturan yazılımın haberi var zaten bu yazılım bu iş kolu için özel yazılmış ve cnc 2 eksen kontrollü 3 eksen yarım kendinden kontrollü çalışıyor ve bu eksen dijital giriş çıkışları üzerinden ana kontrol kartı ile dolayısıyla yazılımla haberleşiyor
burda temelde 3 iş gözüküyor 3. eksen bence kolay olanı peki bilgisayardaki yazılımmı başarılması yapılması daha zor bir iş yoksa bu yazılımla haberleşip makineyi kontrol eden kontrol kartımı benim düşüncem ikiside zor tabiki ama yazılım çok daha fazla zor zaten yazılım iyi kopyalayıp değiştirme düşüncesi pek ortada yok
öğrenmek istediğim yazılım çalışırken ilgili bilgisayar seri portlarından (rs232 - usb - ethernet gibi) seri bilgi giriş ve çıkışını belirli zamanlarda kontrol kartı ile yapıyor peki bu kontrol sırasında giden gelen seri bilgilerin ne olduğu ve neyin ne zaman geldiği bilgisi nereden biliniyor çünkü motor hareketleride dijital giriş çıkışlarda bu yazılımdan gitmek zorunda değilmi çünkü parça işlendiği kadarı anında ekrandan gözüküyor hatta dijital giriş çıkışlarda yazılımda anında ekranda mevcut demekki yazılım tek bir seferde kontrol kartı ile işini bitirmeyip devamlı haberleşiyor bu haberleşmenin protokolü bitleri nasıl bilinir ya bu tür işlerde bir standart mı var öncelikle bunu öğrenmek isterim sonra kontrol kartını nasıl yapabileceğimiz konusu araştıracağım aslında biraz acele edip direkt motor kontrol kısmına girdim konu genel hatları ile bu şekilde elde satın alınabilen ve bilene kullanımı kolay bir yazılım var ama haberleşme protokolünü bilmiyorum bu protokolde biliniyorsa iş cnc ana kontrol kartına kalıyor bu yazımda yanlış düşündüğüm yer varmı

z

Kartla PC arasindaki iletisim kanali uzerinden (Usb, CAN, RS232 vs)  cok farkli veri veri yapisinda paket aktarimi olabilir. Bu tasarimciya
kalmis. Bu tip detaylarla kullaniciyi bogmamak icin PC tarafinda kutuphaneler olusturulur ve kullanici yuksek seviyeli komutlarla
derdini kolayca karta bildirir yada kart uzerindeki bazi bilgileri kolayca okuyabilir. Aksi takdirde paketlerle ilgili bilgilerin cozulmesi,
yorumlanmasi kullaniciya birakilirsa kullanici gereksiz detaylarla ugrasmak durumunda kalir. Bu yuzden hazir kartlarda bahsettiginiz
detaylara ulasacaginizi sanmiyorum. Muhtemelen de kullaniciya kapali bilgilerdir.

Mesela yukaridaki kartla PC arasindaki verilerin yapisina iliskin bilgiler asagidaki linklerde mevcut.

http://bikomak.blogspot.com/2010/04/b100d-deney-programi-ve-yeni-dll.html
http://bikomak.blogspot.com/2010/04/sysvar-degiskenleri.html

Eger kart uzerindeki tum bilgiler an ve an PC tarafindan bilinecekse bu durumda kart genellikle dogrudan PC slotlarindan birine takilir.

argeci

Merhaba pozisyonlama kontrolü ile ilgili olarak araştırma yapıyoruz linklerdeki test dosyalarına ulaşamıyoruz linkleri yenileme imkanınız varmıdır.
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

z

Sözkonusu kart çok az sattı. Artık üretmiyorum üstelik çiplerini de temin etmek sıkıntı olmaya başladı.  Dokumanları bulursam yüklerim.

magnetron

merhaba ,

ben de pozisyonlama kontrolü ile uğraşıyorum

bu kartta 4x200 KHz puls / dir çıkışı mevcuttur

hardware bitti şu anda software bitirmeye çalışıyorum

bu linkte resmi var

http://postimg.cc/image/qz2xynqll/

bu kart aslında bir PLC'nin CPU'sudur - resimde I/O kartlarını da görebilirsiniz

argeci

İncelediğim text dökümanlardan güzel bir mimari kurmaya çalıştığınız anlaşılıyor bu yüzden dosyalarınızdan da faydalanmak istedim. Bende esnek ve 8 eksenli bir yapı kurmaya çalışıyorum 3 eksen sabitte sıkıntı çekmedim sorunsuz çalıştırıyorum. Blog sitesindeki açıklamalarınız gayet güzel bu yüzden dosyalarınızdan da faydalanmak isterim bulabilirseniz pek makbule geçecek
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun