dc-ac sinayalinden dc sinyalini süzme

Başlatan repose15, 14 Nisan 2010, 00:28:06

repose15

arkadaşlar ben bir sıvı seviye rölesi yapmak istiyorum
yalnız sıvı kazanı paslanmaz ve sıvıda topraklama olduğundan dolayı piyasada satılan 2 adet metalle ölçülen sistem karalı çalışmıyor.
aynı sistemi yapmak zorundayım yani çubuklu sistemi.
devre 1. çubuğa dc sinyal gönderiyor. 2. çubuk çok az akım aldıgında röle açılıyor. ama kazanda topraklama olduğundan dolayı 2. çubuğa sin dalgasıda biniyor.
kazandan topraklamayı kaldırmam imkanı yok.
sizce sin dalgasını nasıl süzerim.
bir kaç şeyler yapmaya çalıştım ama olmadı.
yardımcı olur musunuz.

F493

Selam,

Yapmak istediğiniz sıvı seviye rölesinin bir prensip şeması varmı acaba. Nerden ne geliyor çıkışta ne olacak. Öğrenmek için soruyorum. Belki bir önerim olabilir.

Esen kalın.

gladi

çubuklarla olmuyorsa ... başka yöntemler var ultra sonik gibi farklı şamandıra tipleri gibi vs ... farktı tipler incelendimi ?
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

tyildizak

Alıntı yapılan: repose15 - 14 Nisan 2010, 00:28:06
devre 1. çubuğa dc sinyal gönderiyor. 2. çubuk çok az akım aldıgında röle açılıyor. ama kazanda topraklama olduğundan dolayı 2. çubuğa sin dalgasıda biniyor.

1. ve 2. çubuklar arasındaki akımı voltajla değil de belli bir frekansta pwm ile elde edip, alıcı tarafı bu frekansa duyarlı hale getirseniz nasıl olur?

Klein

Zaten  bu işi DC ile yapamazsınız. Yaparsınız ama bir süre sonra su iyonize olur , çubuk etrafında yalıtkan bir tabaka oluşur. Bu sebeple çubuk polaritelerini sürekli değiştirmelisiniz. 
şöyle yapabilirsiniz  çubuklardan birisi direk gövdeye bağlanır. Cihazınızın GND'ucunu da topraklarsınız.    diğer çubuğa  -5V , +5V  aralığında  düşük akımlı bir dalga uygularsınız.  Bu uç aynı zamanda işlemcinin girişine bağlanır.  İki çubuk arasında direnç yüksek olduğunda , işlemcinin pininde bu dalgayı görürsün , iki çubuk arası direnç azaldığında dalganın genliği düşeceği için  işlemci bu sinyali 0 olarak algılayacaktır.

repose15

arkadaşlar sevıyesini almak istediğim süt.
devreyi plc ile kontrol ediyorum .
plc için 1 dc volt giriş yapsın yeterli.
korozyon işi ise çubuklar günde iki defa ,sıcak sulu detarjan ve asitli suyla yıkanacak.
başka altarnafim yok çünkü sütün işlendiği makinalarda hareketli parça olmayacak.
şimdiye kadar reed röleli kontak kullanıyordum.
ultrasonik sensör kullanmayı düşündüm ama olay bayağı karmaşık geldi.
ultra sonik sensör için devre şeması olan varmı .
veya başka fikri olan var  mı.

kaba taslak plan
[IMG]http://pic1.resimupload.com/r4/thumb_172127277.JPG[/img]

z

DC gerilim elektrolize neden olacagi icin de sakincali. Bu is icin 1Khz gibi 50Hzden uzak bir sinyal kulanmak islerini cok kolaylastirir.

AC Sinyali opamplarla istedigin gibi islersin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

repose15

pals tarnsfarmatörü ile 1. çubuğa gerilim versem 2. çubuğa   tristör beyzine bağlasam sizce olur mu.

repose15

tyildizak

Alıntı yapılan: repose15 - 14 Nisan 2010, 23:07:19
50hz  sinyalden tetikleme alır mı
Bu sinyalin genliğine bağlı, bilemeyiz. Siz kararlı bir sistem için daha önce de söylendiği gibi 50 hz ile karışmayacak kadar farklı bir frekansta akım yollayıp, alıcı tarafta bu frekansı algıladığında çıkış veren bir devre kurarsanız daha güvenli çalışacaktır.
Mikrodenetleyici kullanarak daha kolay yapılabilir. Ya da 1. çubuktan Bunalmış hocamın dediği gibi 1 khz frekansında sinyal yollarsınız, 2. çubuğa da merkez frekansı 1 KHz olarak ayarlı  band-pass filtre bağlar, çıkışını değerlendirirsiniz.
1. çubuktan sinyal  yollamak için çıkışı 1 KHz'e uygun oluşturulmuş 555'li + mosfet ya da güç transistörlü bir devre kullanılabilir diye düşünüyorum.

repose15

teşekkür ederim bilgi paylaşımız için.
şimdi ise micro işlemcili devre tasarımına başlayacagım.