3D Vücut Modelleme

Başlatan FullMetal, 16 Nisan 2010, 12:23:40

FullMetal

Merhaba,

Konu başlığından da anlaşılabileceği üzere vücudu üç boyutlu modelleyebileceğim bir program arıyorum. Amacım oluşturduğum bu modeli C/C++ ile hareket ettirmek ve oluşan görüntüyü analiz etmek. Böyle birşey için hangi programları önerirsiniz?

Teşekkürler.

Analyzer

Selam,

3dcontentcentral.com adresinde 3 boyutlu insan modellerine rastlamıştım. Oradan faydalanılabilir. Eğer kendim çizerim diyorsanız yüzey (surface) komutları güçlü bir CAD programıyla çalışmak gerekir. Örneğin Catia gibi. (Solidworks yüzeyde hala yetersiz)

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

FullMetal

Selam,

Peki bu işi 3DS Max, Blender gibi programları kullanarak yapabilirmiyiz?

Analyzer

Selam,

Elbette çizilebilir. 3dsMax için de her eklemi hareketli modeller mevcut. Ancak render sırasında fazlaca işlem zamanını uzattığı için; piyasada RPC adı verilen çok görünüşlü ancak 2 boyutlu modeller kullanılıyor. Yani eskisi gibi katı modellenmiyor arabalar insanlar ya da peyzaj nesneleri. Google'da "3ds max insan modeli" diye aratınca güzel sonuçlar geliyor. Kolay gelsin,

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

VerteX

Eğer daha önce modellemediyseniz, internetten hazır model bulmanızı tavsiye ederim.
Modelini .obj formatında bulursanız daha kolay kontrol edebilirsin.
Bu format 3d dünyasının ingilizcesi gibidir. Her programda açabilirsiniz. Genellikle c++ ile müdahale edilen modeller .obj formatında sahneye çağırılır.

Ben modelleme ve rig işlemleri için maya programını kullanıyorum. Maya içine de mel script ile ya da c++ ile müdahale edebilirsiniz.

Kolaylıklar...

Burak B

Poser programını temin edin (Şu anda yazılımın devamını sağlayan firma http://www.smithmicro.com/) Oluşturduğunuz modeli İstediğiniz formata (3ds,obj,bin,v.s.) dönüştürüp kullanabilirsiniz.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

VerteX

Çok güzel bir video ve yapılan scanner çok güzel :)
Ama 3d scannerdan alınan bilgi tekrar elden geçirilmediği sürece çok işe yaramıyor.
Topolojisi düzgün olmadığından hareket ettirirken sorun yaşanıyor.

yucelcem

bir de 20 dakika kıpırdamadan durmak zor olsa gerek :)

tatavi

Alıntı yapılan: FullMetal - 16 Nisan 2010, 12:23:40
Merhaba,

Konu başlığından da anlaşılabileceği üzere vücudu üç boyutlu modelleyebileceğim bir program arıyorum. Amacım oluşturduğum bu modeli C/C++ ile hareket ettirmek ve oluşan görüntüyü analiz etmek. Böyle birşey için hangi programları önerirsiniz?

Teşekkürler.
merhaba
   kısa yoldan anlatmaya çalışayım
öncelikle insan(veya herhangi başka bir şey) modellemek için iyi bir 3d alt yapısı lazım öğrenebilirsiniz tabiki o modeli harek ettirebilmek için rig ve animasyon bilgisine ihtiyacınızda bulunmakta bunuda ögrenebilirsiniz tabiki bunlar kolay kısmı diyorum daha sonra,  3dmax için konuşuyorum bu arada bu istediğinizin hepsini bir arada sunan(fakat henuz ögrenemediğim) en kuvvetli alt yapısı olan program bence ,velhasıl max içerisinde guzel bir script yazmak gerekiyor
max içerisindeki script ile sizin yazdıgınız kodları haberleştirecek arayuz hazırlamak gerek
    bu arada max içerisindeki rig bilgilerini yani eklemlerin hareket esnasındaki kordinatlarını dışa aktaran plug inler de mevcut (dışa aktarıyorsa içe de aktarıyordur bence :))bende onu arıyorum bu arada bilginize
   kısacası 1000 uzerindeki max plug in lerini hemen hepsini inceledim(hemen hemen aynı konuyu işliyoruz)malesef istemiş oldugunuz bilgiye yakın bile bir program plug in vesaire bulamadım bazı ufak denemelerim mevcut dilerseniz paylaşabilirim (özellikle uzay bulutu konusunda )
   belki tam olarak anlatmak istediğimi yazıya dökememişimdir yanlışlar var ise kusuruma bakmayın

-----------

vertex bu konuyla alakalı bilgilerini  daha detaylı paylaşabilirsen çok sevinirim sanırım siz konuya daha hakimsiniz
   malesef maya kullanmıyorum eger bahsettiğiniz gibi eklem kordinatlarını fullmetal in istediğinden farklı olarak dışa aktaran bir eklentiside mevcut ise bir an evvel maya ya gecebilirim

FullMetal

Eğer bu konuda ilerleme sağlarsanız lütfen bizide bilgilendirin. Şuan konu ile ilgilenemiyorum fakat birkaç aya kadar başlayacağım.

eseneren

Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk