Crt tv ile osiloskop yapımı hakkında yardıma ihtiyacım var.

Başlatan rercan, 28 Nisan 2010, 20:51:55

rercan

Merhaba arkadaşlar [:)].

winampa olan tepkisi

sinüs egrisine tepkisi

yukarda görüldügü gibi bişeyler yapmaya çalıştım.

elimdeki siyah beyaz 10 cm civarı ekranı olan tv av moduna aldım ve tv  nin horizantal sargı (görüntüde yatay görünmesinin nedeni sargıları saat yönüne dogru  90 derece  döndürdüm) girişlerine tda 2030 (5w lık trafo ile ) ile pc ses cıkışını bagladım. şarkılara ve 10 khz e kadar tepkisi güzel.

bana gerekli olan bilmiyorum böyle bir devre varmı 1 mhz lik (yada 200 khz de olur) sinyali tüpün gösterebilecegi mertebelere çekebilecegimiz bir devre yapılabilir mi ?  ve bu sistemi nasıl geliştirebiliriz ?  ölçmek değilde en azından destekleyebilecegi sınıra kadar çekebilmek 200khz lik sinyali görüntüleyebilmek .  smps devrelerinde  osiloskop mutlaka gerekli oluyor.yardımlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyorum

z

Semer sargi grubunu 90 derece cevirip, sinyalini horizontal sargiya uyguladiginda vertical tarama frekansin 50Hz oldugu icin
yaptigin scopun tarama frekansi da 50Hz olmus olur.

Bu cok kucuk oldugu icin izleyebilecegin sinyallerin frekansi da dusuk olur.

100Khz gibi yuksek frekanslari izleyemezsin. Eger yatay taramayi 15.625Khz olacak sekilde horazantal sargidan yaptirir sinyalini de dikey tarama girisinden yaparsan izleyebilecegin sinyalin frekansi da artar.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gladi

çevirmekle değilde ... sinyali tv den izleyeceksen şayet ... tv ye verecegin sinyali modüle etmen gerekiyor

verecegin sinyalinde başlangıç sinyali senkron sinyali bitiş sinyali vs module edeceksin ... bununlada kalmıyor ...birde kademeli/ayarlı frekans bölücüye ihtiyacın var ... senkronu ayarlı bir pot düzenegi ilede yapabilirsin ... yoksa ekranda durmaz ...   yani hep sinyali getireceksin 15625 e ...gene kayacak ... cunku tv senkronu sinyal sekronuna bağlı ... basit olsun dersende potlu bir düzenek olacak ...ama mutlaka senkron olacak ...   
bence ilk önce internette video sinyalini bir incele ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

t2

Zor iş bunlar. Hazır alabileceğiniz LCD ekranlı  ufak bir devre işinizi görebilir mi acaba? Üstelik frekans da ölçüyor.

rercan

ilgi ve alakanız için teşekkürlerimi sunarım.

bu kadar ugraşmak zaman kaybı olur. :-[   

t2

Yok hocam uğraşmayacaksın. Çalışır vaziyetteki LCD skop kitini  hazır alıp bir kutuya koyacaksın hepsi o.  Yani CRT için geçireceğin dizayn aşamalarına ihtiyaç yok. Tabi maliyet de önemli.  siyahbeyaz tv daha ucuz olabilir.

gevv

Alıntı yapılan: t2 - 30 Nisan 2010, 10:16:27
Yok hocam uğraşmayacaksın. Çalışır vaziyetteki LCD skop kitini  hazır alıp bir kutuya koyacaksın hepsi o.  Yani CRT için geçireceğin dizayn aşamalarına ihtiyaç yok. Tabi maliyet de önemli.  siyahbeyaz tv daha ucuz olabilir.

@t2   sattığınız skop`un  ilanını  verdiniz  imzanıza   ilan  linkini  eklediniz 

@whyliving   siyah  beyaz  tv  üzerindeki   çalışması  için  yardım  istiyor  devresini  yapmış  testleri yapıyor siz   sattığınız  skop`u öneriyorsunuz    şimdi  deseki """ uğraştım  bu  iş  olmaz  öneriniz  varmı ? ""   sorun  değil her türlü  ürün önerilir

ama  siz  direkt  sattığınız  ürünü  öneriyorsunuz  o zaman  herkese  hazır  ürünler  önerelim 

sizide  anlıyorum  normalde  hemen gitmesi  gereken  bir  üründü  :)  ama  işler her zaman  hesaplandığı  gibi  olmuyor  biraz  sabır..

ipek