Mevcut güç kaynağına kısa devre korumayı nasıl ekleyebilirim?

Başlatan remzi, 03 Mayıs 2010, 20:31:48

remzi

Hazırda 0-30V 3A güç kaynağı var. Buna kısadevre koruma nasıl ilave edebilirim?

picmanya

kısadevre akımını potla ayarlayabileceğin ucuz bir yöntem olsun istiyorsan yükle kaynağın toprağı arasına 3-10 watt gücünde çok düşük değerli bir direnç tak ve bu direnç üzerinde düşen gerilimi opampla çarparak okunabilecek düzeye getir sonra başka bir opampla elde edilen bu gerilimi başka bir referans gerilimle karşılaştır yani ikinci bir opampı komparatör olarak kullan ikinci opampın çıkışı sana akım kontrolü değer aşımını on/off olarak verir akım sınırı aşıldımı bu opamp çıkışı ister + beslemesine istersen - beslemesine çekilir sende bu gerilimle yüke seri bir transitörü yada röleyi kontrol edersin dolayısıyla istediğin devreyi elde etmiş olursun bu sitede en fazla işlenen konulardan biri bu ararsan çok örnek bulursun

gevv

Alıntı Yap
Eklenen akım sınırlama devresi çıkış kısa devre olduğunda yada RX Direncine göre belirlenen akımdan fazlası çekildiğinde tristör iletime geçer röle çalışır çıkışa bağlı olan röle kontakları açılır ikaz ledi yanar. sorun giderildikten sonra Reset butonu ile rölenin kontaklarını bırakmasını sağlayabilirsiniz yada kondansatör değerini küçülterek bir süre sonra resetlenir  RX Direncinin hesabı 0,6v bölü I (çekilecek akım) akıma göre direncin gücü arttırılmalı 3..5 amper arası için 5w uygun olur tristör MCR120 yada BRX49 Olabilir

tyildizak

2. çizimdeki jumperlar dirençlere tek tek seri bağlanmalı, r6 da jumperların sağına bağlı olmalıydı sanırım.

gevv

Alıntı yapılan: tyildizak - 04 Mayıs 2010, 00:25:54
2. çizimdeki jumperlar dirençlere tek tek seri bağlanmalı, r6 da jumperların sağına bağlı olmalıydı sanırım.

haklısın hocam :)   şemayı  düzenledim   r6 yönü doğru  o  şekilde denemiştim  ama  diğer direnç  gurubu  hatalı   düzenledim  teşekkürler

t2

Belli noktaya kadar aşırı akım koruması vardır.

Ancak çıkış kısadevre olunca tristörün geyti de sıfır volt olur. röleyi filan çektiremez gibi ;)
Koruma  işlemi daha geriden bir yerden yapılmalı.  (Kısa devre anında çıkışın kendine faydası yok birde koruma mı yapacak)

gladi

bu devre yapılacaksa şayet ... rx direncine paralel 10K pot bagla orta ucunuda R6 ile rx direncini baglı olan noktayı ayır ve R6 ya gir ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

gevv

Alıntı yapılan: t2 - 04 Mayıs 2010, 14:16:30
Belli noktaya kadar aşırı akım koruması vardır.

Ancak çıkış kısadevre olunca tristörün geyti de sıfır volt olur. röleyi filan çektiremez gibi ;)
Koruma  işlemi daha geriden bir yerden yapılmalı.  (Kısa devre anında çıkışın kendine faydası yok birde koruma mı yapacak)

doğrudur hocam  ben hesap kitap  bilmem ama  devreyi  denedim  kullandım  kısa devre ettim aşırı yük bağladım  hep   korumaya  geçti    geçmeyeceği  bir  durum  vardır  ama benim  kullanımımda  rastlamadım

remzi

gevv hocam teşekkür ederim. Bu devrede tristörü kesime götürmemiz gerekiyor buda elle yapılıyor butonla. Bunun otomatik olanı varmı? Yani kısadevre kesilince tekrar normale dönsün...

gladi

çok çeşitli olabilir ama buton olmasının faydalarıda var ...

ama illa kendiliginden olsun dersen gene bu devre için ... rc devresi birde tr kurularak olabilir ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.