PC817 opto şase ayırma

Başlatan aqustic, 07 Mayıs 2010, 17:08:25

aqustic

Pice 12volta şekildeki gibi giriş yapıyorum ama şaseyi ayırmam gerekiyormuş.Dolaysıyla şu an optonun şasesi ile picin - ucu aynı yere baglı?
Nasıl ayırcam neyle ayırcam?Şema koyarmısınız?
[IMG]http://i44.tinypic.com/1zxaazl.jpg[/img]

SERRO EFE

Hocam ayrı besleme kullanmaktan başka çareniz yok.Pic ve giriş için iki güç kaynağı lazım.

aqustic

Hocam daha önce  yaptıgım picli devrelerde bu şekilde opto ile  giriş yaparak sorunsuz çalıştırdım.Ama çıkışta röle falan sürmedim sadece led yaktım.Dolaysıyla burda devrenın sorunsuz çalışması tamamen tesaduf müdür.?Bende sandım ki ne güzel izole ettim ondan sorunsuz çalışıyor. :)

Optoda hem ledin hem de transistör kısmınının şasesini  ayırmam yeterlimidir?Yoksa yukarıdaki resimdeki 12volt ve 5 volt yazan kısımlarıda ayrı güç kaynagına baglamam mı gerekiyor?Tam olarak neleri ayırmam gerektigini belirtirmisiniz?

SiVRiSiNEK

picli bir devreyi illede opto ile yalıtmak gibi bir şart yok sizin yaptığınız şekilde bugüne kadar problemsiz çalıştıysa sadece fazladan bir opto kullanmış oluyorsunuzi optoyu atıp yerine katodu pic girişine anodu gnd ye bağlı 5V1 zenerde işinizi görebilir

illede opto ile yalıtmak isterseniz iki ayrı güç kaynağı olacak (arkadaşların dediği gibi) zaten iki ayrı güç kaynağının iki ayrı GND ucu olur bunları birbirine BİRLEŞTİRMEYECEKSİNİZ bu kadar

mesela 12V güç kaynağınızı opto girişine bağlayacaksınız, bu kaynağın GND ucunuda opto ledinin katot ucuna
5V kaynağınız ile pici besleyeceksiniz

SiVRiSiNEK

Alıntı yapılan: aqustic - 07 Mayıs 2010, 17:37:59
Optoda hem ledin hem de transistör kısmınının şasesini  ayırmam yeterlimidir?Yoksa yukarıdaki resimdeki 12volt ve 5 volt yazan kısımlarıda ayrı güç kaynagına baglamam mı gerekiyor?Tam olarak neleri ayırmam gerektigini belirtirmisiniz?

tabiki hem şase hemde 12V ve 5V ayrı kaynaklar olmalı
zaten başka nasıl olabilir?

picmanya

yukarıdaki opto bağlantısında opto iletime geçtiğinde pic den toprağa dirençsiz akım çekilmiyormu buraya seri direnç koymanız gerekmezmi bence bağlantı üç dirençli olmalı bu haliyle hatalı diyorum

bu şaseleri ayırma işiyle bende baya bir uğraştım ama bu mantıkla gittiğim bütün işlerimde eninde sonunda farklı güç kaynaklarının şaselerini birleştirmek zorunda kaldım aksi halde çalışma tam manasıyla düzgün olmuyordu ozaman ne anlamı kaldı farklı güç kaynaklarına yukarıdaki gibi sade bir devre de iş görür ama pratikte devreler çok karmaşık işin içine adc de girdimi olay teoride kalıyor benim deneyip gördüğüm bu

aqustic

Pekı bu DC-DC converter denen şeyle bu ayırma işini yapmak mümkün değilmi?Böyle bişey okumuştum.Converterin ne işe yaradıgınıda bilmiyorum

Birde ben burda girişi buton gibi kullancam.Girişten sürekli elektrikli gelmicek yani.Dolaysıyla girişe elektrik geldigi anda picten çıkış alcam.
Bu durumda ben şöyle yapsam:
Girişte gelen 12volt elektrige bir röle baglıcam.Rölenin kontak ucuna bir tane pil baglıcam.
Opto ledinin  şasesi pilin şasesine baglancak.Girişe elektrik geldigi anda röle kapancak ve pilin + ucundan elektrik oldugu gibi optonun ledinin
+ ucuna akcak.Tabi bu durumda 2k2lik direncin degerini biraz düşürmem gerekli.Bu yöntem işe yararmı?
Şöyle yani:
[IMG]http://i42.tinypic.com/qpqiyu.jpg[/img]

picmanya

DC-DC konverter denmişken bu konuda bir şey sorayım piyasada bulunan ve ucuz olan hangi marka DC-DC konverterler var bana boyutu gayet küçük devre üzeri pinlerinden lehimlenen tek kanallı olanlarından lazım tracopower diye bir ürün kullanıyorum ama çok pahalı bunların ucuzunu kullananlar varmı