zenerli mosfet

Başlatan vitruvian, 12 Mayıs 2010, 19:37:45

vitruvian

lütfen şu küçük soru için bana yardımcı olurmusunuz
devrenin resmi aşağıda. şimdiden teşekkür ediyorum herkese
http://i1005.hizliresim.com/2010/5/12/4526.jpg

ipek

banada seri voltaj regulatörü gibi çalışıyor gibi geldi.

bu tip regülatorlarda regulasyon için çıkışından mutlaka akım çekilmesi gerekiyor...

vitruvian

ya sınav var ve bu soru kesin gelicek. oyüzdendir telaşım. burda mosfet yerine bjt olsa Vbe 0,7V değerinde belirli olduğundan regülasyon devresi olarak çalıştığını formülize edebiliyorum ama mosfet varken yapamadım hiçbişey.teşekkürler

PROTECH_

formülden sağlamasını yapmadım ama sabit akım kaynağı olduğunu düşünüyorum...
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

t2

Mosfetin geyt gerilimi için sınır vardır. Bu genelde 12V civarıdır. Fakat yükü bseleyecek gerilim daha yüksek olabilir.

Bu devrede zener, mosfeti korumaya yarıyor.
Mosfetin kendi iç direnci Rds olsun. Ve R direnci ve zenerin uygun değerde seçildiğini, mosfetin tam olarak iletimde olduğunu varsayalım. Bu durumda yükte düşecek gerilim şöyle hesaplanır.
Yük akımı = I yük
Rds = Katalogdan bakılacak  veya formülü varsa hesaplanacak :)

Iyük = Vgiris / (Rds + Ryük)

gerisi kolay, yük üzerinde düşen gerilim:

Vyük = I yük x  Ryük

t2

Güç mosfetleri eşik geriliminde sürülmez.  Bunun yerine, geytine fazlasıyla yetecek bir gerilim uygulanır.
Tabi mosfet tipi nedir, hiç bir bilgi yok. Bu mosfeti iletimde tutmak ve yükü beslemek istiyorsak zener  gerilimi en az eşik geriliminin üzerinde olmalı. 0.7 v ile  ilgisi yoktur. tahminen en az 3-5 volt civarı olması gerek. Bu bilgiyi de katalogdan öğrenebiliriz. Bazen mosfeti tam kapasiyte ile çalıştırmak gerekmez. Elimizde 10 amperlik  mosfet varsa, 0.5 amperlik yük besleyeceksek buna  maks geyt gerilimi uygulamamıza gerek yoktur. Daha düşük bir gerilim uygulayarak iletime görürebiliriz. Maks değeri de aşmamak için basit devrelerde zener kullanılıyor.

Yukarıdaki devre hakkındaki açıklamalarım kesin değil. Çünkü normalde  yükün Drain  tarafına bağlanması gerekiyordu.

vitruvian

ilginiz için hepinize teşekkür ederim.burdaki mosfet kendinden kanallı olan n kanallı mosfettir.
t2 nin yaptığı çözümü anlamaya çalışıyorum.umarım doğrudur.

z

Zener geriliminden Mosun Vth degerini cikartirsan cikis voltajini bulursun.
Yuk direncini bildigine gore yuk akimi da belli demektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

İyi de hocam mosun geytinden BJTdeki gibi akım akmaz ki . Orada neden Vbe gibi gerilim düşsün? Gerçekten böyle mi hesaplanır? emin misin?

z

Hem de cok eminim. Eger drain ile Vdd arasinda direnc olsaydi hesaplama bu kadar basit olmazdi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com