diyot yüksek frekans ilişkisi

Başlatan vitruvian, 14 Mayıs 2010, 10:25:19

vitruvian

bir sorum daha olacak. soru aynen aşağıdaki  resimde  olduğu gibidir. teşekkürler

http://i1005.hizliresim.com/2010/5/14/1339.jpg

PROTECH_

bilindiği üzere diyot iki yarı iletken parcadan oluşmaktadır, bu iki parçanın birleşim noktasında(jonction)  değeri çok küçük (pF mertebesinde) bir kapasite vardır. düşük frekanslarda bu kondansatör etkisi farkedilmez fakat yüksek freakanslarda gözardı edilemeyecek derecededir.

Mesela yaygın olarak bilinen 1n4001 in junction kaparsitesi tipik olarak 15pF tır.

15pF ın  1MHz deki empedansı Xc= {-j*1/ 2*pi*f*C}= 1/2*3,14*10^6*(15*10^-12)= 10.6 K ohm

Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

vitruvian

PROTECH üstadım Xc=1/(2*pi*f*C) formülüne göre f in artışıyla Xc empedansı azalıyor ama

PROTECH_

Alıntı yapılan: vitruvian - 14 Mayıs 2010, 14:04:42
PROTECH üstadım Xc=1/(2*pi*f*C) formülüne göre f in artışıyla Xc empedansı azalıyor ama

AC devre analizi aldınmı ?

diyot un yüksek frekanstaki eşdeğer devresine baktınmı ?

vitruvian

hayır ben fizik okuyorum elektronik dersi var bu dönemde dersin finalinde bu soru gelecek. anlatabilirseniz kısaca çok sevinirim. yok eğer burada anlatılacak şey değil derseniz hangi başlıklarla ilgilenmem gerektiğini söylerseniz memnun olurum.

PROTECH_

Alıntı yapılan: vitruvian - 14 Mayıs 2010, 15:16:08
hayır ben fizik okuyorum...

1. adım
Xc formulü: Fizik2 deki bilinen empedans formulü onu gömüş olmanız lazım. fizik2 kitaplarını biraz karıştırmanızı öneririm

Alıntı yapılan: vitruvian - 14 Mayıs 2010, 15:16:08
hangi başlıklarla ilgilenmem gerektiğini söylerseniz memnun olurum.

2.adım:  1. adımdakini öğrendikten sonra ,diyotun yüksek frekanstaki eşdeğer devresini bulup her frekans için  ayrı ayrı R direnci üzerindeki yükü formulize etmen gerek.
(çözüm için kirchoff kanunlarını kullan)

z

1khz de normal diyod davranisi gosteren bu diyod frekans 100Khz oldugunda yeterince hizli olmadigindan ve ters voltajda
toparlanamadigindan dalga seklinde bozulma olusmus.

Frekans 1Mhz e cikartildiginda eklem kapasitesi baskin hale gelmis ve nerede ise kondansator gibi davranmaya baslamis.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

vitruvian

hepinize çok teşekkür ederim. hiç bi fikrim olmayan bi durum hakkında şimdi fikir sahibiyim ve bu çok önemliydi benim için sınavda gelecek bu soru,hem de joker soru olacak 50 puan değer biçmiş hoca buna. güzelce toparlamaya çalışrım.

picmanya

sınavda sorulacak sorular artık öncedenmi veriliyor.ikide birde millet bunu yazıp duruyor.madem eğitim sistemi bu kadar laçkalaşmış açık etmeyin baride herkesi kendimiz gibi bilelim.eleştirim diyotun anlattığınız özelliğini öğrenmeye çalışmanızda değil siz ve bazılarının soruyu sınavda çıkacağını nasıl oluyorda biliyor olmanız.bu ne böyle ya.

vitruvian

bu sorunun çözümüne giden ve arkadaşların bahsettiği analiz teknikleri bize dersin müfredatı içinde ayrıntılı olarak verilmedi. soru joker bir sorudur. yani asıl olarak 100 puan değerinde olacak diğer sorular verilmedi. bize gösterilen elektronik başlıklı ders zaten, sanırım ki yarı iletken başlığını tam olarak anlamaya yönelik tasarlanmış olmakla kalmıştır. evet bende sizin gibi soru bildirilmemeli diyorum . ama bence hocamız bu ders için böyle bir joker soru bildirerek gayet iyi bişey yapmıştır. sanırım bu sorunun cevabının araştırılması bu konu başlığını kavramak için gayet sağlıklı bir yol.

alcemisht

Alıntı yapılan: FxDev - 14 Mayıs 2010, 17:54:07
Merak ettim konuyu bugün araştırdım buldum.
Yüksek frekans analizinde diyot ufak bir rd direnci ile modellenebiliyor.
Bu rd direnci ise;
rd=nVt/Id ile hesaplanıyor. Yaklaşık bir diyot için bu değer 50ohm civarları çıkıyor.

Diğer bir konu olan kapasitör ise diyottan diyota değeri değişen bir birim. Yüksek frekanslarda empedansının düştüğü kesin zaten.
Sonuç olarak frekansı belirli bir zamandan sonra çok daha yükselttiğinizde çıkan grafikte kapasitif etki görülmeye başlamış.

Proteus ya da multisimde bunu ideal olmayan bir diyot ile denerseniz görebilirsiniz.

Bu etkinin olmaması ve diyotun yüksek frekanslarda da çalışabilmesi için güç elektroniğinde hızlı diyotlar kullanılıyormuş. Mesela biz dün çok basit bir invertor devresi için BYW95 kullandık.

Yani reverse recovery olayı etkin yine bu durumda. Yani diyot ne kadar hızlı bir şekilte toparlanabilirse o kadar hızlı oluyor.

Bu da diyotun AC analiz için kullanıldığı eşdeğer devre.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bak buradaki şekil senin 2. şekline benziyor:

Nedeni de gayet açık şekilde görünüyor bu şeklin ortaya çıkmasındaki. Diyot geri toparlanamıyor, yani o frekansa göre yavaş kalıyor.
Nasıl çekvalf kapanıncaya kadar bir miktarda olsa su dışarı sızıyor, aynı şekilde diyotta da aynı durum geçerli. Yani diyot kapanıncaya kadar bir miktar elektron karşı tarafa akıyor.

Selamlar.

bana bu konuda daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz arkadaslar.

X-Fi

Alternatif akım devre analizi elektroniğin en temelini oluşturur bunları iyi öğrenmekte fayda var burada en temel şey bir kondansetörün değişik frekanslarda nasıl davrandığıdır devreye seri bağlanan kondansetörler doğru akımda çalışmaz yalıtkandır üzerine salınım yapan herhangi bir sinyal uygulanırsa direnci düşer xc=1/(2pi.F.c) burdan geliyor frekans ve kapasite yükseldikçe direnç azalır.

Diyotlarında iki maddenin birleşim noktasında küçük bir kondansetör oluşmakta bunu tamamen yoketmek mümkün değil diyodun yapısı gereği ve diyodun çalışma frekansını arttırırsanız bu kondansetör artık düşük direnç göstermeye başlıyor ve diyot bu direnç değeri kadar sızdırmaya başlıyor çıkış sinyali doğrusallaşıyor diyodu standartlarına uygun kullandığımızda ise iç direnci Mohmlar boyutunda olduğundan önemsenmiyor bu bilgileri ve diyotlar hakkında genel bilgileri kataloglarda ve testlerinizde daha iyi öğrenirsiniz ama ne yazıkki bende üniverste yıllarımda bunları sınavlarda öğrenmiştim ne mutluki daha sonra test etdip anlama şansım oldu :)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

alcemisht

Alıntı yapılan: X_Fi - 28 Eylül 2010, 22:34:46
Alternatif akım devre analizi elektroniğin en temelini oluşturur bunları iyi öğrenmekte fayda var burada en temel şey bir kondansetörün değişik frekanslarda nasıl davrandığıdır devreye seri bağlanan kondansetörler doğru akımda çalışmaz yalıtkandır üzerine salınım yapan herhangi bir sinyal uygulanırsa direnci düşer xc=1/(2pi.F.c) burdan geliyor frekans ve kapasite yükseldikçe direnç azalır.

Diyotlarında iki maddenin birleşim noktasında küçük bir kondansetör oluşmakta bunu tamamen yoketmek mümkün değil diyodun yapısı gereği ve diyodun çalışma frekansını arttırırsanız bu kondansetör artık düşük direnç göstermeye başlıyor ve diyot bu direnç değeri kadar sızdırmaya başlıyor çıkış sinyali doğrusallaşıyor diyodu standartlarına uygun kullandığımızda ise iç direnci Mohmlar boyutunda olduğundan önemsenmiyor bu bilgileri ve diyotlar hakkında genel bilgileri kataloglarda ve testlerinizde daha iyi öğrenirsiniz ama ne yazıkki bende üniverste yıllarımda bunları sınavlarda öğrenmiştim ne mutluki daha sonra test etdip anlama şansım oldu :)

Tesekkürler. Bize bu soru seklinde geliyorda  joker soru :)

Sorunun devamı su. grafik seklinde cizilmis ve

Frekansı arttırınca mı degiştirince mi böyle oluyor. Sebebi nedir. Bu grafigin böyle olmasının sebebi nedir ?
  kitaplardan v.s  bilgi edinerek yorumlamaya calısıyorum ama öncelikle anlamam gerekli su durumu ondan sonra yorumum gayet iyi olacaktır.
önerdiginiz bir kitap veya konu anlatımı var mı bu konu hakkında yardımcı olucak bana ...

şimdiden tesekkürler bekliyorum.