12V 7A aküye bakım yapılırmı?

Başlatan remzi, 17 Mayıs 2010, 18:45:01

remzi

Powercom marka ups'imin içinde 2 adet 12V 7A akü var. Resimde benzeri var. Ups'i 4-5 yıldır sürekli kullanıyorum. Akülerin şarj tutma kapasitesi düştü. Bu akülere saf su mu
ilave etsem yoksa araba malzemecilerinde olan akü asitindenmi? Yoksa bakım felan yapmayıp komple değiştirsemmi? Ne dersiniz...

KAZIMUGUR

Üstte yapıştırma bir kısım var üstten bakınca fark edilir.
Bıçak gibi bir şey yardımı ile sök.
Altında lastik kapakcıklar var , çıkar.
Sadece saf suyu , mesela bir şırınga tardımı ile en fazla içerideki plakalara kadar doldur.
Plakaların üzerinde beyaz kağıt gibi bir şey görünür onun hemen hemen üstüne kadar.

Kabaca , 200V gerilimde 200W güç için bu akülerden ~15 A çekiliyor.
Bu çok fazla ve zamanla buharlaşma yolu ile elektrolit kaybı oluyor.
Saf su ilavesi ile devam...

remzi

Bu tip akülere bakım oluyor yani. Bakımsız akü dedikleri hangi tip aküler oluyor?

ibo1973

bakımsız akü dedikleri tam olarak bu aküler oluyor zaman içerisinde benim denemelerimde bu tarz daki akülere saf su ilavesi yaptım sonuç daha kötü oldu hiç şarj tutmamaya başladı gittim akücüden asit aldım onunla denedim gene daha kötü oldu neticede benim şahşi kanaatim git yenisini al 2 tanesi en fazla 30 tl dir

mustafacan

bende aynı şekilde kapakları açarak saf su     yada asit ilavesi yaptım. ancak hasta öldü.
12v 7a lık aküyü 20 liradan aşağıya alabileceğinizi sanmıyorum. eğer alırsanızda içinden beton çıkma ihtimali olabilir. forumda beton akü konusu işlenmişti.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

KAZIMUGUR

Tamamen bitmiş olanı ile uğraşmayın.
Sallandığında içerisinden tıkırtılar gelenle uğraşmayın.
Bittiği halde şarj etmeden tekrar itele kakala yapılmış garibanla uğraşmayın.
Buharlaşan sudur , sülfat iyonları ortamda kalır ve suyu bulduğunda aslına döner , bu yüzden asit değil su ilavesi yapılır.

Elektriksel (aynı zamanda kimyasal) açıdan tam anlamıyla kurşun-asit aküleridir.
Adının önemi yok.
Üstünde , kapalı-kurşun-asit batarya yazıyor zaten.
Kapasiteden düşmüş ve uzun süre öyle kalmış olanların yeri çöp bile değil !!!

Seri bağlıda olsa , aynı da olsa hücrelerin hepsi "aynı" değildir.
Yani biri diğerlerinden önce biter ve o andan itibaren diğerleri tarafından yük üzerinden ters yönde polarlanır ki işte aküyü asıl üzen bu durumdur....