10mm Display ve 9999 Sayıcı Direncleri

Başlatan CSTech, 19 Mayıs 2010, 17:53:38

CSTech

Arkadaşlar küçük bir sayıcı devresi tasarladım 9999 sayıcı olarak çalışacak pcb ve kasa ölçüsü küçük olduğundan dolayı yer problemim var displayleri 74hc595 le sürülecek  595 çıkışları ile display arasında direnç kullanılmadan yapmak uygunmudur , direnç kullanılmalımı cünkü 7 * 4 = 28 direnc için yer sorunum var.

CSTech

hocam display icerisindeki ledler 10ma degilmi ? çıkışları direk verdiğimizde ledlerden yana sıkıntı çıkmazmı ?

JKramer

Kataloğun sekizinci sayfasına bakmışken Icc,Ignd ile Ptot'a da bakmayı ihmal etmeyin.

ferit06

Alıntı yapılan: CSTech - 19 Mayıs 2010, 17:53:38
Arkadaşlar küçük bir sayıcı devresi tasarladım 9999 sayıcı olarak çalışacak pcb ve kasa ölçüsü küçük olduğundan dolayı yer problemim var displayleri 74hc595 le sürülecek  595 çıkışları ile display arasında direnç kullanılmadan yapmak uygunmudur , direnç kullanılmalımı cünkü 7 * 4 = 28 direnc için yer sorunum var.

nasıl bir devre bu merak ettim,  her bir display için birer adet 74hc595 mi kullanacaksınız ( 4*7 den bu sonuca ulaşıyorum)? eğer öyle ise  elinizde  4 display içinde  ayrı ayrı 7 Segment için çıkış var neden 74hc595 kullanıyorsunuz?

CSTech

arkadaşlar tarama mantığı yapmak istemiyorum cünkü pic aynı anda başka işle mesgul olacak hem  displayleri tarayıp hemde diger işlemlerde ugrasmaması için 595 kullanılacak ve sadece gerek oldugunda bilgi gönderilip pic kendi işlemine devam edicek , diger türlü hem ekranı tarayıp hemde diğer işlemlerle uğraşmazı zor bir durum , pcb alanım dar ve direnç kullanmadan direk sürülecek  picten sadece 3 adet uc kullnılacak displatlere bilgi göndermek için ,

ferit06

Tamam. O zaman Ortak anot veya ortak katod displeyinizin hiç değilse ortak uçlarına birer direnç bağlamalısınız, gerçi bu durumda da 8 in gösterimi ile 1 im gösterimi arasında segmentlerde parlaklık farklılığı olur. Ama yine de her display için 1 adet direnç kullanın. ortalama değer olarak 4 segment için segment başına 7 mA hesaplarsanız uygun bir direnç bağlarsınız.

Tarama yapmanız halinde her bir tarama işlemi ( bir displaye ait bilgileri ilgili port a yazmak)arasında 8-10 ms kadar süreniz olur bu süre içerisinde pic den yapmasını beklediğiniz işlemler çok kritik mi?

CSTech

evet hocam kritik , software pwm kullanılıyor 595 kullandıgımda ekrana sayı yazdırılmasındaki süre onemli degil bir kez olack sonrasında zaten 595 hafızada sabit data kalıyor ama taramada devam tarama işlemi yapılmaz zorunda ve pwm le olmaz