Mini Saat Motoru?

Başlatan ALEXrunaway, 19 Mayıs 2010, 23:49:29

ALEXrunaway

Merhabalar,
Benim bir saat yapma projem var. Hoby olarak ilgileniyorum. Ne yazıkki elektrik ve elektronik mevzulardan pek anlamıyorum. Standart saat mekanizmaları ile işimi halledemiyorum. Ortalama yelkovan, akrep ve beraberinde dönmesi gereken bir kaç çark düzeneğinin ağırlığı 2-3 kg kadar olacak.

Normal bir saat mekanizması ile bu işi yapamıyorum. Bu kadar ağırlığı döndürmüyor.

Şimdi benim standart saat mekanizmaları yerine kullanabileceğim ve oldukça küçük bir hacme sahip bir motora ihtiyacım var. Fakat bu motorun yelkovan, akrep ve saniye sisteminde bir senkron halinde çalışması gerekmekte ve hiç bir amaca hizmet etmeyen sadece aksesuar niteliğinde olacak bir kaç çarkıda döndürmesi gerekmekte. Yani akrep, yelkovan ve saate bağlı motora bağlı bir kaç fazladan çark yada benzeri sarkaç kollar daha olacak.

Bu tip hazır sistemde olan bir motor varmı, mesela,
http://www.yorum-automation.com/Detay.asp?ID=2147
yukarıdaki linkteki motorlar aradığım tipte bir motormudur, benim işimi görürmü. Herhangi bir devre, yazılım vs gerektirirmi.

Yada bu işi başka bir şekilde daha nasıl halledebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler.