Entegre bacakları yetersiz ????Napmalıyım...???

Başlatan ayvaz90, 20 Mayıs 2010, 01:09:59

ayvaz90

arkadaşlar  entegre  bacakları yeteersiz  kalıyor.8  bacağa 2  display  bağladım....4511 yardımıyla....Ama  yinede  yetersiz  kalıyor bacaklar...
16f877 entegresi....kullanıyorum......
buton kontrollü  sayıcı devresi  yapıcam...Ama RA ve RB   portları  dolu....4  display daha  bağlamam  gerek....

muhittin_kaplan

her porta bir diplay yapaak olsak evin yolnu yitiririz. tarama yöntemini kullan
"tarama yöntemi ile 7 segment" diye google bir sor bakalım ne çıkacak.
http://www.elektromania.net/default.asp?page=cat&cid=8&stid=0&tid=424 güzel örnek olmuş

JKramer

Dört adet gösterge için dört adet 4511 kullanın, hepsinin BCD (a,b,c,d) hatları ortak olsun. Her bir 4511'in LE (5 numara) bacağını ayrı ayrı mikrodenetleyiciye girin.

Şimdi göstergeye 5678 göndermek isteyelim. Yapılması gerekenler sırasıyla şunlardır:

1) Birinci göstergenin LE bacağına lojik-0 gönder.
2) BCD hattına 5'in BCD karşılığını gönder.
3) Birinci göstergenin LE bacağına lojik-1 gönder.

4) İkinci göstergenin LE bacağına lojik-0 gönder.
5) BCD hattına 6'nın BCD karşılığını gönder.
6) İkinci göstergenin LE bacağına lojik-1 gönder.

...

Üç ve dördüncü için de benzer şekilde olacak. Bundan sonra LE bacağıyla oynamadığınız sürece BCD hattında ne olduğu önemli değil. 4511 latched sürücüdür, kataloğu inceleyin.

Toplamda dört adet gösterge için sekiz bacak kullanmış olduk. Yok, ben daha az bacakla nasıl yaparım derseniz 74595 gibi seri->paralel sürücüleri incelemesiniz.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: ayvaz90 - 20 Mayıs 2010, 01:09:59
arkadaşlar  entegre  bacakları yeteersiz  kalıyor.8  bacağa 2  display  bağladım....4511 yardımıyla....Ama  yinede  yetersiz  kalıyor bacaklar...
buton kontrollü  sayıcı devresi  yapıcam...Ama RA ve RB   portları  dolu....4  display daha  bağlamam  gerek....

Şematiği görürsek çok net birşeyler söyleyebiliriz...
Aynı entegre ile 2 katı donanımı sürebileceğime eminim :D

ayvaz90

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 20 Mayıs 2010, 01:24:10
http://www.elektromania.net/default.asp?page=cat&cid=8&stid=0&tid=424 güzel örnek olmuş
tarama yöntemiyle displayler düzgün  çalışmıyo galiba.bi kaç kez denedim kimi segmentleri yanıp sönüyo bunlar  düzeltilebilir sorunmu?

ayvaz90

Alıntı yapılan: JKramer - 20 Mayıs 2010, 09:25:10
Dört adet gösterge için dört adet 4511 kullanın, hepsinin BCD (a,b,c,d) hatları ortak olsun. Her bir 4511'in LE (5 numara) bacağını ayrı ayrı mikrodenetleyiciye girin.

Şimdi göstergeye 5678 göndermek isteyelim. Yapılması gerekenler sırasıyla şunlardır:

1) Birinci göstergenin LE bacağına lojik-0 gönder.
2) BCD hattına 5'in BCD karşılığını gönder.
3) Birinci göstergenin LE bacağına lojik-1 gönder.

4) İkinci göstergenin LE bacağına lojik-0 gönder.
5) BCD hattına 6'nın BCD karşılığını gönder.
6) İkinci göstergenin LE bacağına lojik-1 gönder.

...

Üç ve dördüncü için de benzer şekilde olacak. Bundan sonra LE bacağıyla oynamadığınız sürece BCD hattında ne olduğu önemli değil. 4511 latched sürücüdür, kataloğu inceleyin.

Toplamda dört adet gösterge için sekiz bacak kullanmış olduk. Yok, ben daha az bacakla nasıl yaparım derseniz 74595 gibi seri->paralel sürücüleri incelemesiniz.

teşekkürler  deniyim...

ayvaz90

Alıntı yapılan: Allegro - 20 Mayıs 2010, 10:01:21
Alıntı yapılan: ayvaz90 - 20 Mayıs 2010, 01:09:59

Şematiği görürsek çok net birşeyler söyleyebiliriz...
Aynı entegre ile 2 katı donanımı sürebileceğime eminim :D
[IMG]http://pic1.resimupload.com/r2/thumb_878018926.jpg[/img]
devrem bu...

ete

4 adet 74HC595 kullan ve hepsini yalnızca 3 pin ile kontrol et olsun bitsin.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ayvaz90

Alıntı yapılan: ete - 20 Mayıs 2010, 14:07:54
4 adet 74HC595 kullan ve hepsini yalnızca 3 pin ile kontrol et olsun bitsin.

Ete
74hc595  i  tarama  yöntemiyle kullanıcam galiba değil mi...?

ete

Tarama kullanmayacaksın.
4 adet 74HC595 bir birine aşağıdaki şekilde seri bağlanacak.
Önce entegreleri numaralandıralım. EN sağdaki 0, en soldaki 3 olacak şekilde sıralama 3 - 2 - 1 - 0 şeklinde olacaktır.
-Hepsinin CLK bacakları (11 nolu pin) birleştirilip Pic'e CLK olarak bağlanacak
- Hepsinin Kilit Bacakları (12 nolu pin) birleştirilip pice KILIT olarak bağlanacak.
- 3 nolu entegrenin DATA girişi (14 nolu pin) Pice DATA olarak girecek.
Bu 3 pin ile 4 display pic tarafından kontrol edilecek. Entegrelerin kendi aralarındaki bağlantılar ise;
- 3 nolu entegrenin Q7' pini (9Nolu pin) 2 nolu entegrenin Data (14.pin) girişine bağlanacak.
- 2 Nolu entegrenin Q7' pini (9Nolu pin) 1 nolu entegrenin Data (14.pin) girişine bağlanacak.
- 1 nolu entegrenin Q7' pini (9Nolu pin) 0 nolu entegrenin Data (14.pin) girişine bağlanacak.
-Hepsinin 10 nolu pinleri ortak bağlanıp +5V ta pullup ile bağlanacak.
- Hepsinin 13 nolu pinleri ortak bağlanıp GND ye bağlanacaktır.
Daha sonra aşağıdaki komutu vererek displayleri kullanacaksın.
Veri0=En sağdaki displayde gösterilecek değer (0 nolu display için)
Veri1=1 nolu displayde gösterilecek bilgi
Veri2=2 nolu displayde gösterilecek bilgi
Veri3=3 nolu (en soldaki ) displayde gösterilecek bilgi olsun.
SHIFTOUT DTA,CLK,1,[Veri3,Veri2,Veri1,Veri0]:KILILIT=1:PAUSEUS 10:KILILIT=0
Hepsi bu kadar.
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ayvaz90

Alıntı yapılan: ete - 20 Mayıs 2010, 14:45:55
Tarama kullanmayacaksın.
4 adet 74HC595 bir birine aşağıdaki şekilde seri bağlanacak.
Önce entegreleri numaralandıralım. EN sağdaki 0, en soldaki 3 olacak şekilde sıralama 3 - 2 - 1 - 0 şeklinde olacaktır.
-Hepsinin CLK bacakları (11 nolu pin) birleştirilip Pic'e CLK olarak bağlanacak
- Hepsinin Kilit Bacakları (12 nolu pin) birleştirilip pice KILIT olarak bağlanacak.
- 3 nolu entegrenin DATA girişi (14 nolu pin) Pice DATA olarak girecek.
Bu 3 pin ile 4 display pic tarafından kontrol edilecek. Entegrelerin kendi aralarındaki bağlantılar ise;
- 3 nolu entegrenin Q7' pini (9Nolu pin) 2 nolu entegrenin Data (14.pin) girişine bağlanacak.
- 2 Nolu entegrenin Q7' pini (9Nolu pin) 1 nolu entegrenin Data (14.pin) girişine bağlanacak.
- 1 nolu entegrenin Q7' pini (9Nolu pin) 0 nolu entegrenin Data (14.pin) girişine bağlanacak.
-Hepsinin 10 nolu pinleri ortak bağlanıp +5V ta pullup ile bağlanacak.
- Hepsinin 13 nolu pinleri ortak bağlanıp GND ye bağlanacaktır.
Daha sonra aşağıdaki komutu vererek displayleri kullanacaksın.
Veri0=En sağdaki displayde gösterilecek değer (0 nolu display için)
Veri1=1 nolu displayde gösterilecek bilgi
Veri2=2 nolu displayde gösterilecek bilgi
Veri3=3 nolu (en soldaki ) displayde gösterilecek bilgi olsun.
SHIFTOUT DTA,CLK,1,[Veri3,Veri2,Veri1,Veri0]:KILILIT=1:PAUSEUS 10:KILILIT=0
Hepsi bu kadar.
Ete
devreyi  yapıyordum  12 nolu pini  pic e  kilit  olarak  bağlayın demişsiniz  kilit derken neyi kastettiniz acaba.böyle bir pin i mi var pic in tam  bilmiyorum araştırıyım dedim bulamadım..???

ayvaz90

Arkadaşlar  hepinize  çok teşekkür ederim Yarımlarınız  için...

ayvaz90

Bir sorum daha olacak.Dediğiniz gibi 74hc595 entegresi ile yaptım devremi fakat;display sayarken mesela 1-2-3 düzgün sayıyor ama 4 e gelince 4 display de değişik rakamlar çıkıyor bir anlık tabi çok   hızlı  bir şekilde sonra yine düzeliyor bunun nedeni ne olabilir acaba.ya da şöyle düzeltiyim bu sorunu  nasıl  çözebilirim?

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: ayvaz90 - 20 Mayıs 2010, 13:37:45
Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 20 Mayıs 2010, 01:24:10
tarama yöntemiyle displayler düzgün  çalışmıyo galiba.bi kaç kez denedim kimi segmentleri yanıp sönüyo bunlar  düzeltilebilir sorunmu?
ISIS de öyle yapar donanımı kurduğunda düzgün olduğunu göreceksin

ayvaz90

inşallah...
  isis te dediğiniz  gibi 2-3 rakam da  bir titreme oluyor.ağustos  gibi  flan  uygulamaya geçicem inşallah bir sorun kalmaz.